петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божо Прелевић: Ово није политички протест, да јесте, па не би се Вучић толико уплашио. Страшан је притисак на тужилаштво и суд када председник изађе и каже „шта се десило“
Хроника

Божо Прелевић: Ово није политички протест, да јесте, па не би се Вучић толико уплашио. Страшан је притисак на тужилаштво и суд када председник изађе и каже „шта се десило“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. децембар 2024.

Адвокат Божо Прелевић, говорећи о окупљању студената испред зграде РТС-а, каже да енергија постоји, али да до сада није било довољно организације с њихове стране.

„Њихова организација годинама је слабила тако што су убацивали неке СНС активисте студенске организације и на тај начин пасивизирали све то“, истиче.

Како каже, студентима се диви, подржава их и свим снагама помаже и саветује.

 „За мене је доста необично кад председник једне земље крене да понижава студенте на нивоу да су они плаћеници. Он стварно мисли да су они чланови његове странке. Он хоће да их доведе на исти ниво као што су били они који су насртали на студенте и на демонстранте својим колима, а раде по општинама као политички активисти“, наглашава.

Нису они дошли испред РТС-а да праве буку, сматра наш саговорник, већ да питају новинаре „шта ви радите, што може факултет да буде блокиран и да студенти буду солидарни, а не могу новинари и да РТС пренесу истину“.

„Битна је разлика између оних испред и оних унутра. Нажалост, ја сам био новинар. Нажалост, Бујошевић је велике текстове писао пре 5. октобра. Не могу уопште да схватим како човек такве писмености и вокације може да буде на челу ове куће. Да он оде, можда би ту дошао Жељко Митровић. То не знам. Можда он брани још горе, ја то не разумем“, сматра.

Ако говоримо о непостојању институција, истиче, овде су у највишој мери пали новинари. Осамдесет одсто новинара сваки дан са националном фреквенцијом иду и лажу. Иду и руше све постулате Закона о јавном информисању. То није само страшно према њиховој професији. Они производе други део Србије која постаје кивна на студенте. Гледао сам једну вашу анализу данас, где неки грађани из Србије кажу – шта хоће студенти, све смо им дали, он им је све испунио, дао им је кредите. Он њима нуди њихове паре. То поистовећивање младости Србије са проституцијом и са сопственом странком је за мене поразно“, сматра.

Каже и да од ниједног студнета није чуо нешто проопозиционо и да сви који су у блокадама желе – правну државу.

„Ово није политички протест, то је свима јасно, да је политички, па не би се Вучић толико уплашио“.

Каже и да студентске блокаде неће стати, и мисли да мало фали да изађу и средњошколци, глумци, и неки други и додаје:

„Ваљда их је било доста срамота што су ћутали.“

Страшан је притисак на тужилаштво и суд када председник изађе и каже шта се десило

Коментаришући случај смрти Далибора Драгијевића, осумњиченог за убиство Данке Илић, који је, како показује обдукциони налаз који је објавио Радар преминуо услед последица пребијања које је претрпео у поступку изнуђивања призања, каже да та сазнања имамо захваљајући сјајном раду Института за судску медицину. "Они ништа нису фингирали, они су све фотографисали, као и ДНК центар који је утврдио да нема ДНК трагова."

Како истиче, други дан после смрти Далибора Драгијевића, имао је информацију да је мучен и пребијан.

„Ми можемо да кажемо да у том предмету тешко да има случаја и окривљене с којима знају шта ће и зато тај предмет стоји“, наводи.

То није једини предмет који је потпуно уништен, истиче и подсећа на убиство певачиће Јелене Марјановић, случај пада хеликоптера, рушење у Савамали, Дољевац…

Подсећа и на то како су политички функционери излазили у јавност са исказима које нису смели да дају.

„У Бору је био суштински проблем то што је председник изашао у својој великој жељи да зна све тачно, први и правовремено, да баш он обавести јавност и рекао серију потпуних нетачности. Пазите, он је рекао да су њих двоје возили кола. Дакле, морате стварно бити блесави да мислите да двоје људи могу возити кола. Како двоје људи возе кола? Па је онда рекао да су њу ударили, па да су је ставили у гепек. Не постоји ниједан доказ о томе. И сад ја не знам да ли је то део циркуса или је то нека невероватна жеља да ви све саопштите први“, сматра.

Од тог момента, каже, инспектори полиције покушавају да докажу и брзином и начином рада да је председник у праву. Каже и да је угрожена истрага и да суд нема доказе.

„Немају леш, немају трагове које повезују са окривљеним. Јако је тешко с тим изаћи. Ви можете да идете на оптужницу па кажете, потврдиће суд зато што је притисак јавности и притисак председника, али ви срљате у нешто још горе и до сад сте направили медвеђу услугу. Па ти окривљени ће да кажу па њега су убили, а ми смо дали исказе под тортуром“, објашњава.

Прелевић, говорећи о паду надстрешнице у Новом Саду, каже да се и ту дешава страшан притисак на тужилаштво и на суд када изађе председник и каже шта се десило.1

„Па каже да није реновирана, па онда да јесте, па онда узму и однесу сајле истог дана и то камионима подизвођача. То је уништавање доказа. И где ћете ви сада наћи те сајле за које неко каже да су зарађене? Где су оне?“, пита се.

Закључује да се у било којем случају суочавамо са ужасним притиском и недовољном аутономијом институција и професије да се томе одупре.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер