субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божо Прелевић: Радоичић није главна мета Интерпола јер није он сам организовао Бањску
Хроника

Божо Прелевић: Радоичић није главна мета Интерпола јер није он сам организовао Бањску

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. децембар 2023.

Адвокат Божо Прелевић изјавио је данас да власти у Београду на челу с Александром Вучићем не смеју да ухапсе Милана Радоичића јер знају да није он сам организовао сукоб у Бањској 24. септембра.

Коментаришући расписивање Интерполове потернице против бившег потпредседника Српске листе и најближег Вучићевог сарадника по питању Косова и Метохије, Прелевић је агенцији Бета казао да Радоичић може да буде незгодан сведок за актуелну власт.

Према његовим речима, за Србију би био и проблем да не поступи по Интерполовој потерници у тренутку "када се зна ко Радоичића штити у Србији".

"Милана Радоичића брани и чува председник Србије Александар Вучић. Власт је поприлично неспретно и штетно за ову земљу покушала да себе одбрани од догађаја у Бањској тако што су покренули поступак против Радоичића и одмах га пустили на слободу. Поставља се питање ко је све одговоран за трагичне догађаје у Бањској, јер Радоичић сигурно није могао сам да набави огромну количину наоружања, војне опреме, па чак и борно возило. Није Радоичићу пало на памет да сам због себе организује побуну на северу Косова", казао је Прелевић.

Нагласио је да Радоичић није главна мета Интерпола.

"Власти у Србији такође знају да Радоичић није главна мета Интерпола, али он би могао да укаже на праву мету. Због тога се у Београду не води никакав истражни поступак везано за Бањску. Кад би тужилаштво радило свој посао, закључило би колосалну штету која је направљена српским интересима у Бањској. Бањска је преломна тачка после које више нема отпора на северу Косова", оценио је Прелевић.

Прелевић је додао да Интерполова потерница има и политичку конотацију.

"Према Уставу Србије и Резолуцији 1244 тешко је разумети сарадњу Србије преко Интерпола са својом територијом Косовом и Метохијом, јер би то могло да иде у прилог експлицитном признању независности Косова. С друге стране, сви посланици Српске листе заклели су се у косовском парламенту да ће поштовати Устав и законе Косова, тако да су пре Интерпола територијални интегритет Србије драстично нарушили управо представници Српске листе. Гледано политички, поступање по захтеву Интерпола било би признање државе Србије да њен Устав у овом случају не важи", рекао је адвокат.

Прелевић сматра да власти у Београду неће ни ухапсити ни изручити Радоичића косовским властима и да ће се због тога Србија суочити с озбиљним последицама.

"Не може се говорити о земљи с владавином права у случају непоступања по Интерполовим потерницама. Није само питање Радоичићево хапшење и евентуално изручење, већ и зашто се против њега не води поступак у Београду. Такав однос актуелне власти шаље поруку да је у Србији могуће направити оружану групу због које ће изгинути и бити рањено много људи и да то за власт не представља ништа. Не поступање тужилаштва у случају Бањска указује да то није била Радоичићева идеја", закључио је Прелевић.

Међународна полицијска организација Интерпол издала је налог за хапшење бившег потпредседника Српске листе Милана Радоичића и још 11 особа због трагичних догађаја који су се 24. септембра догодили у Бањској, на северу Косова.

Како Косово није члан Интерпола, подизање међународних потерница се остварује посредством Унмика.

Ненад Рашић, министар за заједнице и повратак у Влади Косова, потврдио је за Нова.рс да је издат налог за хапшење.

"Да, тачно је. Потврђено је из Министарства унутрашњих послова Косова да је за Миланом Радоичићем расписана Интерполова потерница", рекао је Рашић.

Радоичић је преузео одговорност за догађаје у Бањској 24. септембра када је у јутарњим сатима дошло до оружаног сукоба са Косовском полицијом.

Тада је погинуо косовски полицајац Африм Буњаку, а други је рањен, док су убијена и тројица Срба, а више њих рањено из групе коју је предводио Милан Радоичић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер