Početna strana > Hronika > Brisel: Evropski parlament većinom glasova usvojio rezoluciju kojom se poziva na stvaranje takozvanog „Specijalnog tribunala za Ukrajinu“, kao i „korišćenje ruske imovine za reparacije Kijevu“
Hronika

Brisel: Evropski parlament većinom glasova usvojio rezoluciju kojom se poziva na stvaranje takozvanog „Specijalnog tribunala za Ukrajinu“, kao i „korišćenje ruske imovine za reparacije Kijevu“

PDF Štampa El. pošta
petak, 20. januar 2023.

Evropski parlament je većinom glasova usvojio rezoluciju kojom se poziva na stvaranje takozvanog „Specijalnog tribunala za Ukrajinu“ i korišćenje ruske imovine „za reparacije Kijevu“.

Dokument su podržala 472 poslanika, 19 je glasalo protiv, 33 su bila uzdržana.

„Evropski parlament naglašava hitnu potrebu da EU i njene države članice traže, u bliskoj saradnji sa Ukrajinom i međunarodnom zajednicom, po mogućnosti kroz UN, uspostavljanje specijalnog međunarodnog suda za krivično gonjenje... zbog agresije na Ukrajinu“, navodi se u dokumentu.

Poslanici su takođe pozvali institucije EU da traže međunarodnu podršku za inicijativu za stvaranje „specijalnog tribunala” u Generalnoj skupštini UN, Savetu Evrope, OEBS-u i G7.

„Iako tačan sastav i metode rada specijalnog tribunala tek treba da budu utvrđeni, oni će morati da ispune najviše kriterijume transparentnosti i nepristrasnosti“, saopštio je EP, napominjući da to telo takođe treba da ima ovlašćenja da krivično goni rukovodstvo Belorusije.

Poslanici su napomenuli da „pripremni rad na specijalnom tribunalu treba da počne bez odlaganja“. Konkretno, Evropska komisija i Evropska služba za spoljne poslove trebalo bi da podrže stvaranje privremenog tužilaštva.

Evropski parlament je takođe podsetio Kijev na potrebu formalnog pristupanja Međunarodnom krivičnom sudu i ratifikaciju od strane Ukrajine Rimskog statuta MKS i njegovih amandmana.

„Evropski parlament poziva EU i države članice, kao i njihove partnere i saveznike, da razgovaraju o pravnoj mogućnosti korišćenja ruske državne imovine za reparacije zbog kršenje međunarodnog prava od strane RUsije u odnosu na Ukrajinu, uključujući potencijalno oduzimanje te imovine, suverenog imuniteta ili ograničenja takvog imuniteta u svetlu grube prirode takvih povreda“, navodi se u dokumentu.

Rezolucije Evropskog parlamenta o spoljnopolitičkim pitanjima nisu pravno obavezujuće, ali bi ostale evropske institucije trebalo da poslušaju mišljenje poslanika. Ranije je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Veršinjin rekao za RIA Novosti da Evropska unija pokušava da prikrije svoju umešanost u ratne zločine u Ukrajini iniciranjem stvaranja "specijalnog tribunala".

(Vostok)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner