Početna strana > Hronika > Brisel predlaže uvođenje sopstvenih poreza radi finansiranja EU
Hronika

Brisel predlaže uvođenje sopstvenih poreza radi finansiranja EU

PDF Štampa El. pošta
utorak, 10. avgust 2010.

London/Brisel - Finansijske tegobe Evropske komisije (EK) i Britanije, koja je po svemu sudeći, pred novom recesijom, zauzimaju najviše prostora u jutrošnjoj britanskoj štampi, objavio je danas BBC.

"Fajnenšel tajms" (FT) izveštava da se EK sprema da sledećeg meseca predloži uvođenje sopstvenih poreza radi finansiranja Evropske unije (EU), iako je nekoliko zemalja članica već izrazilo oštro protivljenje takvom planu.

List piše da Brisel ne želi više da zavisi od nacionalnih vlada za svoj budžet, te predlaže uvođenje taksi na bankarske transakcije, aviosaobraćaj i zagađivače širom EU, kako bi obezbedio svoj budžet koji ove godine iznosi 140 milijardi evra.

Tradicionalno, budžet Unije se puni doprinosima njenih članica u iznosu od jedan odsto njihovih bruto domaćih proizvoda (BDP), te dela sredstava koje naplate od poreza na dodatu vrednost (PDV) i carine.

FT dalje piše da je glavna prednost novog predloga Evropske komisije ta što bi se njegovim usvajanjem smanjili doprinosi članica Unije mada, istovremeno, uskraćuje nacionalnim vladama prihode koji bi inače otišli u njihove trezore.

Najveći problem je, ocenjuje list, nepovoljna politička klima u Uniji zbog krize evra, koja čini ovakav dogovor gotovo nemogućim, prenosi Bi-Bi-Si.

Nemačka je već saopštila da će odbiti mešanje Unije u svoj poreski sistem, dok je Britanija poručila da je poreska politika pitanje koje se rešava na nacionalnom, a ne na evropskom nivou, piše FT.

Evropska komisija planira da u septembru predloži uvođenje novih poreza od kojih bi se direktno finansirao budžet Evropske Unije (EU), objavio je juče nemački dnevnik "Fajnenšel tajms Dojčland", citirajući evropskog komesara za budžet i finansijsko planiranje Janusa Levandovskog.

Vlade zemalja članica Unije treba da konsoliduju svoje javne finansije i zbog toga su otvorenije prema mogućnosti uvođenja novih poreza, jer ako EU dobije nove prihode, mogli bi da se smanje prihodi koji dolaze u evropski budžet direktno iz nacionalnih budžeta, izjavio je komesar.

Među mogućim izvorima novih prihoda EU, o kojima bi evropski komesar trebalo da u septembru informiše zemlje članice, taj list spominje porez na avio prevoz, zatim porez od finansijskih transakcija, ili prihode od prodaje emisionih kvota. Povodom ove informacije već su se mogli čuti komentari o daljem skandalu u EU.

(Tanjug)