петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Часопис „Глоуб енд мејл“: Канадска влада успротивила се објављивању списка имена нациста који су се после Другог светског рата настанили у Канади - страхујући да би то могло да „наштети Украјини“
Хроника

Часопис „Глоуб енд мејл“: Канадска влада успротивила се објављивању списка имена нациста који су се после Другог светског рата настанили у Канади - страхујући да би то могло да „наштети Украјини“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. новембар 2024.

Канадска влада успротивила се објављивању списка имена нациста који су се после Другог светског рата настанили у Канади , страхујући да би то могло да наштети Украјини у сукобу с Русијом, објавио је лист „Глоуб енд мејл“.

Према подацима листа, федерална министарства су сугерисала да се не објављује списак од 900 нацистичких злочинаца јер сматрају да би то могло наводно да ојача руску пропаганду и наштети Украјини, као и да доведе у опасност преживеле ветеране СС дивизија, укључујући дивизију „Галиција“, који живе у тој земљи.

Посебно се противе Министарство спољних послова и Министарство правде.

Скандал у канадском парламенту

Подсетимо, на седници парламента Канаде у част посете украјинског председника Владимира Зеленског 22. септембра 2023. године, између осталих, присутан је био и 98-годишњи Јарослав Хунка, кога је председавајући Доњег дома парламента, уз аплауз, представио као „борца за независност Украјине од Руса током Другог светског рата“.

Испоставило се да је Хунка бивши припадник добровољачке дивизије „Галиција“ СС трупа, у којој су били украјински неонацисти и која не само да се борила против Црвене армије, већ је била позната и по зверствима над Јеврејима, Пољацима, Белорусима и Словацима.

Канадски премијер Џастин Трудо упутио је потом извињење. Како је објаснио, ни он ни делегација Зеленског нису били упознати с планом да се Хунка позове у парламент и да му се ода почаст.

Трудо је тврдио да се ради о руској пропаганди.

Хунку је пронашао тада председавајући Доњег дома парламента Ентони Рота, који је након инцидента поднео оставку.

Русија је тражила изручење Хунке али је Канада то одбила.

Након скандала јавност у Канади је тражила да се отворе архиве Комисије за истрагу ратних злочина. Највећи део извештаја Комисије није би објављен.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер