субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чедомир Чупић: Истрага о изборима се мора извршити споља, то је помоћ најстручнијих људи, а не „мешање“. Председник тврди да су то „најчистији избори“, а ви имате материјалне доказе
Хроника

Чедомир Чупић: Истрага о изборима се мора извршити споља, то је помоћ најстручнијих људи, а не „мешање“. Председник тврди да су то „најчистији избори“, а ви имате материјалне доказе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. фебруар 2024.

Универзитетски професор Чедомир Чупић изјавио је у Дану уживо да се истрага о изборима "мора извршити споља", те да је то помоћ најстручнијих људи, а не мешање.

Коментаришући данашњи инцидент у ОШ „Владислав Рибникар“, где је ученику пронађен нож у ранцу, каже да је ту у питању „превентива“.

„Ово су системски проблеми, ово није проблем који се решава пост догађаја. Потребна су системска решења. Сећам се, када сам ја био у Сомборској гимназији, забрањено је било пушење. Један из мог разреда је пушио у тоалету, домар је то видео, одмах је обавештена помоћница директора, кренули су тамо, није хтео да отвори тоалет 45 минута, када је изашао, позвали су родитеље и следећи дан је добио исписницу. Отац је успео да га упише у другу школу, у гимназију у Србобрану, али Сомборска гимназија је написала да га може пребацити, ако то не уради више“, каже он.

Додаје да, да бисте спречили да се то дешава у организованим институцијама, онда су потребне превентивне мере.

„Истог момента овог ученика треба искључити из ове школе и послати у специјалну школу. То су млади људи који још немају свест, нису формирани као личности, то се врло оштрим поступцима и казнама, а то није никаква казна, што ћете послати дете исто у редовну наставу, али у специјалну школу“, сматра он.

Док се то не буде решило, додаје, ви ћете имати од случаја до случаја.

„А не знате никад какве последице једног момента може да има неки случај, као што смо имали онај трагични догађај, који је шокирао цело друштво, то су ствари које су непоправљиве. Ту треба да будемо осетљиви, сваки покушај да се то неким основама људских права, људска права треба поштовати, али се зна како се стичу и како се практикују“, каже он.

Говорећи о случају студента Правног факултета Димитрија Радовановића, оптуженог за насилничко понашање 24. децембра испред Скупштине Београда, каже да је то „политички обрачун“.

„Ово није питање права. Вероватно је питање права ако је учествовао у нечему што нарушава неки неред, то је нешто што припада прекршају, а не рушење поретка. Ово је једна злоупотреба у политичке сврхе и сада злоупотреба институција, злоупотреба тужилаштва, што не значи да не постоје савесни тужиоци“, каже.

То је, понавља, злоупотреба институција.

„То показује да се једна важна и моћна институција у оквиру правосудног система тешко злоупотребљава, јер се одређени људи налазе на положајима и не раде онако како закон и стандарди професије налажу“, каже.

Осврнуо се и на догађаје око формирања градске власти у Београду.

„Довољан је податак да сазивате скупштину и да они који тврде да су већина, да се они не појаве. То говори о једном великом цирукусу, великој политичкој подвали која се овде одвија, а да не говорим да су ти избори потпуно нерегуларни. Још председник каже да су то најчистији избори, а имате материјалне доказе“, каже.

Сматра да се истрага „мора извршити споља“.

„Ми се налазимо у процеду придруживања ЕУ, имамо већ неке предуговоре који нас обавезују да испуњавамо стандарде који су везани за стандарде тих земаља када је у питању владавина права, то је помоћ најстручнијих и најквалификованијих људи, а не мешање. Ово што неко хоће да прикаже као питање суверенитета, то је једна дрскост, ја се чудим ЕУ како те људе уопште више позива, ја бих њима забранио да улазе у те земље са таквом дрскошћу, овде су амбасадори тих земаља, да ли они слушају какве злоупотребе се у унутрашњој политици дешавају“, пита он.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер