среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чешки министар спољних послова Јан Липавски у разговору са Марком Ђурићем: Приче о конкретном датуму уласка Србије у ЕУ изазивају лажне наде
Хроника

Чешки министар спољних послова Јан Липавски у разговору са Марком Ђурићем: Приче о конкретном датуму уласка Србије у ЕУ изазивају лажне наде

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. јул 2024.

 Чешки министар спољних послова Јан Липавски поновио је током сусрета са министром спољних послова Србије Марком Ђурићем у Прагу да Чешка подржава улазак Србије у Европску унију, али је упозорио да пут може да буде још дуг и да приче о неком конкретном датуму изазивају лажне наде.

„Србија је спремна да настави да развија свој правни систем, политички систем, привредне реформе тако да до 2027. године испунимо све услове да постанемо део ЕУ„, казао је министар Марко Ђурић на заједничкој конференцији за новинаре после разговора.

Министар Липавски поновио је да Чешка подржава амбиције Србије да постане пуноправна чланица ЕУ али да није присталица одредјивања неких конкретних датума јер то с једне стране изазива погрешна очекивања у јавности а истовремено не подстиче политичаре да се труде.

„Приступни преговори су вредност сама по себи, реч је о сложеном политичком процесу. Пут у ЕУ можа да траје још дуго али Србија је у низу поглавља веома напредовала. Потребно је такође да разговарамо још о заједничкој спољној и безбедносној политици, о заобилажењу санкција“, рекао је Липавски.

Чешки министар је као важну тему данашњих разговора истакао реакције на агресију Русије на Украјину.

„Драго ми је сто су обе наше земље учествовале на самиту за мир у Украјини у Швајцарској и прихватиле заједничку декларацију. Било какав мир мора да буде договорен са Украјином. О томе нема расправе“, казао је Липавски.

Србија за Чешку, према речима министра Липавског има приоритет и када је реч о преношењу искустава и помоћи у транзицији на путу у ЕУ, где је чешка помоћ усмерена на подршку грађанском друштву, независности медија и људским правима.

Министар Ђурић током посете Чешкој 15. и 16. јула састаје се и са чешким министром за европске послове Мартином Дворжаком.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер