субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Четврти дан седнице о литијуму. Данијела Несторовић: Да ли сте 2017. обећали Рио Тинту експлоатацију јадарита? Нека Вучић каже колико је живота било предвиђено за жртвовање. Брнабић: Поносна сам што смо потписали меморандум о разумевању са Рио Тинтом
Хроника

Четврти дан седнице о литијуму. Данијела Несторовић: Да ли сте 2017. обећали Рио Тинту експлоатацију јадарита? Нека Вучић каже колико је живота било предвиђено за жртвовање. Брнабић: Поносна сам што смо потписали меморандум о разумевању са Рио Тинтом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. октобар 2024.

 Четврти дан заредом посланици Скупштине Србије настављају расправу о предлогу забране истраживања и експлоатације бора и литијума.

Током претходног дана скупштинске расправе обележила су подсмевања и увреде на рачун опозиције, која су ишла толико далеко да је народни посланик Небојша Бакарец (СНС) назвао Здравка Поноша (Србија Центар) „усташким ђубретом“.

Посланици опозиције, који су закон и предложили, понављају да је Пројекат Јадар опасан за животну средину и да нема економско упориште.

Власт и ресорна министарка одбацују ове наводе и оцењују да ће рудник литијума донети економски напредак том делу земље и целој Србији.

Овлашћени предлагач закона Данијела Несторовић, посланица Еколошког устанка, образложила је у понедељак предлог закона о којем су представници власти и опозиције изнели опречна мишљења.

У Предлогу измена и допуна Закона о рударству и геолошким истраживањима, између осталог, тражи се забрана примењених геолошких истраживања, експлоатације и прераде бора и литијума.

Несторовић: Нека Вучић каже колико је живота било предвиђено за жртвовање

Несторовићева је казала Брнабићевој да јој није одговорила на питања, већ да само понавља оно што је говорила претходна три дана. 

"Моје питање је, ако сте погрешили, ако се утврди да сте погрешили, да ли сте спремни да се извините грађанима Републике Србије за ово што сада радите", питала је она Брнабићеву. 

Поставила је и питање председнику Вучићу. 

"Александар Вучић је изјавио да немамо право да уништавамо животе већег броја људи него што је било предвиђено првобитним плановима. Моје питање за председника је колико је тачно живота било планирано за жртвовање", питала је она. 

Брнабић: Ко је први натерао Рио Тинто да се придржава највећих стандарда, они или ми?

"Године 2017. смо потписали овај меморандум о разумевању између Рио Тинто Минералс Девелопмент, Рио Сава Еxплоратион и Владе Републике Србије у вези са овим пројектом. То је било 13 година након што су Рио Тинту издата прва истражна права. И поносна сам што смо потписали. А посебно поносна, зато што смо ми били први који су тражили у том меморандуму да се Рио Тинта придржава српских и међународних стандарда заштите животне средине, да се у потпуности активно придржавају српских и међународних стандарда безбедности и здравља на раду, да се у потпуности активно придржавају и промовишу српске и међународне стандарде у сарадњи са локалним заједницама, да подржавају локалне заједнице и локалну самоуправу у циљу остваривања локалних циљева у погледу набавке и мера пословања и додатних прихода, и да успоставе оквир надзора у блиској сарадњи са државним органима и локалним институцијама за овај пројекат", рекла је Брнабић. 

Несторовић: Зашто се на криминалан начин оживљава просторни план пројекта Јадар

Данијела Несторовић питала је Брнабић зашто упорно избегава да одговори на питање да ли је 2022. година лагала грађане Србије. 

"Да ли сте тада, или лажете сада, да не постоји никакав инвестициони уговор или други тајни уговор који би ставио дао повлашћен положај Рио Тинту? Да ли сте 2017. обећали компанији Рио Тинто не само истраживање, већ и експлоатацију јадарита?  Захтевам да се изјасните када сте лагали, зашто сте лагали и у чију корист сте дали Мачву, на основу ког правног документа?", питала је она. 

Брнабић: Пореде се бабе и жабе

Председница скупштине Ана Брнабић рекла је да ће пројекат Јадар да заузме 0,03 одсто пољопривредног земљишта, а да се пореди са приносима од 100 одсто пољопривредног земљишта. Она је казала како се "пореде бабе и жабе". 

Станојевић: Ово питање треба оставити будућим генерацијама када буду постојале боље технологоје

Драган Станојевић (Ми, глас из народа) рекао је да је литијум у свету постао синоним еколошких проблема.

Казао је да као економиста може да оцени исплативост ове инвестиције, те рекао да је рекстракција литијума из чврсте руде много тежи и скупљи процес од добијања литијума из слане воде.

"Тешко ми неко може као инвеститор објаснити да је боље да уложим у пројекат Јадар 2,5 милијарде евра или долара, да би годишње произвео 58 хиљада тона, док исти тај литијум могу добити из слане воде уз десетоструко мање улагање, јер би овај обим екстракције требало да се уложи око 200 милиона", казао је он. 

 Рекао је још: 

"Да ли ће Рио Тинто реално донети у Србију 2,5 милијарде да изгради тај рудник? То је велико питање. Мој страх, а и нека логика ми говори да Рио Тинто неће тај новац донети, односно да ће то бити само делимично. Моја процена је такође да би Рио Тинто могао да за овај период од 50 година изнесе око 25 милијарди евра, а да би у Србији остало око 250 милиона и то је велико питање, зато што би се морало уложити на санацију тог рудника", рекао је он и додао да би овај пројекат требало оставити будућим генерацијама. 

Ђедовић Хандановић одговорила на одабрана питања

Од свих питања која су јој постављена министарка Ђедовић одабрала је свега неколико да на њих одговори. 

 "Једно питање се односило на концесију код Баљевца, да ли постоји још важећа концесија са Рио Тинтом. Одговор је: не постоји... Што се тиче овлашћења државног секретара Обрадовића, тадашњег државног секретара Министарства рударства и енергетике, он је био овлашћен од стране тадашњег министра да потписује управне акте из делокруга сектора за геологију и рударство. Анализом поднетих захтева и комплетних списа констатовано је да не постоји правни основ за поништавање поступка којим је издато решење о резервама", рекла је она и додала да није била ни у Русији, ни у САД. 

Костов: Расправљамо о последицама нечег што ће се евентуално догодити

Ристо Костов (ПУПС) рекао је да га расправа о литијуму подсећа на "Рат светова" Орсона Велса, те да су слушаоци Велсове радио драме веровали да се заиста дешава инвазија Марсоваца. 

 "Слично се дешава овде, расправља се о последицама нечега што ће се евентуално догодити. Подсећам на то да треба да се чује и друга страна. Многи су уобразили да су две стране у овом парламенту, али ми смо поводом литијума на истој страни, сви смо лаици. Друга страна је наука, и то експерит који нису исполитизовани", рекао је он. 

 Он је рекао да треба "сачекати најмање 22 месеца и мишљења стручњака". 

Ђрођевић пита Брнабић: Јесте ли само незналице, тотални дилетанти или можда корумпирани преваранти?

Како је могуће да је Брнабић, тада као већ искусна премијерка у другом мандату 2022. године, потписала нестручно написану уредбу о престанку важења уредбе о утврђивању плана подручја посебне намене за реализацију пројекта Јадар, за коју је Уставни суд 11. јула 2024. године рекао да није у сагласности са Уставом и Законом, питала је народна посланица Биљана Ђорђевић (Зелено леви фронт). 

  "Да ли сте ви, госпођо Брнабић, и ваши сарадници само незналице, тотални дилетанти или можда корумпирани преваранти, па сте то намерно учинили баш да би након подношења иницијативе за оцену уставности ове уредбе, коју је поднела компанија Рио Сава Еxплоратион, ова уредба пала на Уставном суду?", питала је она. 

Перић Дилигенски пита како је 38.000 потписа нестало у Пионирском парку

Народна посланица Тијана Перић Дилигенски (СРЦЕ) питала је министарку Ђедовић Хандановић да ли сматра релевантном и студију Биолошког факултета, чији налази показују да ће пројекат Јадар довести до деградације укупног биодиверзитета, које јој је већ раније упутила, али није добила одговоре, како тврди. 

 Питала је још: 

"Који су сви активни рудници у Републици Србији? Које све компаније врше експлоатацију руда и минерала у Републици Србији? Које су све дозволе за истраживање руда и минерала дало или учествовало у њиховом издавању Министарство рударства и енергетике? У случају рударења литијума и бора, одакле ће да долазе хемикалије за њихову прераду? Којим путевима ће да се врши транспорт тих хемикалија? Шта се ради у случају да хемикалије исцуре приликом транспорта? Да ли ће те хемикалије да се производе у Србији или да се увозе? Где Рио Тинто планира да складишти чврст отпад? Које су мере за прераду отпадних вода?", питала је она. 

 Такође је питала да ли је тачна изјава Ивице Дачића да је 38.000 потписа народне иницијативе предато РИК-у. 

Антонијевић: Ко плаћа енергију са бесплатних пуњача за електричне аутомобиле?

Др Борислав Антонијевић (Ми, снага народа) питао је да ли постоји нека препрека која спречава Министарство рударства и енергетике да предложи измену закона о рударству и енергетици у циљу заштите државних и националних интереса?

Он је такође питао: 

С обзиром да је министарка рударства и енергетике потписала меморандум са Европском унијом о снабдевању критичним минералима, да ли ће о судбини критичних сировина одлучивати носиоци истраживања или влада на основу поменутог меморандума?

Зашто министарство рударства и енергетике још увек није доставило Народној Скупштини стратегију управљања минералним сировинама и ко су лица која раде на изради поменуте стратегије?

Колико има бесплатних пуњача електричних аутомобила у тржним центрима и на другим местима у Србији, ко плаћа ту потрошену енергију ЕПС-у, колико то кошта на месечном нивоу, односно у последњих годину дана?

Шта је извор електричне енергије тих електричних пуњача и да ли је тачно да су то агрегати на нафту, што се баш не уклапа у наводну зелену агенду, или је струја из капацитета ЕПС-а, који највише користи термоелектране на угаљ, што се такође не уклапа у зелену агенду?

Зашто су уопште ови пуњачи бесплатни када знамо у какво је стање ЕПС довео и сада морамо да увозимо струју по скупим ценама?

 За министарство финансија колико кошта изградња инфраструктуре за пројекат Јадар и из којих средстава се врши изградња ове инфраструктуре и да ли постоји студија оправданости за изградњу исте?

Колико је до сада коштала експроприација земљишта и добара за изградњу инфраструктурне саобраћајнице Рума-Шабац-Лозница, затим саобраћајнице Лозница-Ваљево-Лазаревац, Деоница и Вера-Клајковац, као и део железничке пруге Лозница-Ваљево и који су ти процењени трошкови за цео пројекат? "Тражимо да нам доставите студију оправданости исте".

Ани Брнабић - зашто је "у јануару 2022. године лагала народ Србије да је на пројекат Јадар стављена тачка и зашто пројекат није спомињала пре завршетка избора и изборне кампање?

Павловић: Сви представници Србије треба обавезно да присуствују самитима БРИКС-а

Бранко Павловић (Ми-Глас из народа) поставио је посланичко питање, рекавши да Влада Србије треба да изађе са политиком Србије према БРИКС-у по коме би утврђено да је од државног интереса да сви представници Србије обавезно присуствују свим самитима и другим сусретима БРИКС-а.

"То мора да постане изузетно важан приоритет Србије у свету у коме очигледно видимо да Америка и све државе које прате њену политику иду ка томе да изазивају нове сукобе и нове тензије, а тај слободарски свет који поштује међународно право, и који заправо преузима оно што су ставови Србије као наследнице Југославије из Покрета несврстаности - мирољубиву коегзистенцију, постаје снажан ослонац свим државама које желе да се супротставе тој америчкој хегемонији", рекао је он. 

(Н1-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер