петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Црна Гора: Наговештај признања Косова
Хроника

Црна Гора: Наговештај признања Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. октобар 2008.

Црногорски министар иностраних послова Милан Роћен индикректно најавио могућност да Црна Гора ускоро призна независност Косова. Скупштина усвојила Резолуцију о неопходности убрзања европских и евроатлантских интеграција. Опозиција: Власт жели контролисани хаос. Кривокапић: Признањем помажемо Србији.

Скупштина Црне Горе усвојила је вечерас гласовима владајуће коалиције Резолуцију о убрзању европских интеграција, са ставом да ће европско опредељење бити основ и за одлуку о независности Косова. 

За Резолуцију, коју је већи део опозиције оценио као увод у формално признање Косова од стране Црне Горе, гласало је 45 посланика Демократске партије социјалиста, Социјалдемократске партије, Демократске уније Албанаца и Бошњачке странке.

Против Резолуције се изјаснио 21 посланик. Нису присуствовали посланици опозиционог Покрета за промјене.

Црногорски премијер Мило Ђукановић је пре гласања рекао да ће Влада Црне Горе "са или без подршке парламента одговорно донети одлуку" о независности Косова, што је, како је објаснио, политичка реалност.

Шеф црногорске дипломатије је за скупштинском говорницом, изјавио да је "независно Косово политичка реалност пред којим Црна Гора нема права да затвара очи, без обзира на правно мишљење о томе". 

Роћен је рекао да није реално очекивати да ће Међународни суд правде донети пресуду у "корист било кога", као и да мишљења тог суда нису обавезујућа. 

"Без обзира на пресуду тог суда, суверено право држава је да одлуче да ли ће или не признати независност Косова", рекао је Роћен и додао да "Црна Гора не сме да тапка у месту". 

Председник опозиционе Социјалистичке народне патрије Срђан Милић рекао је да је том резолуцијом предлагач показао да жели немире, нестабилност и контролисани хаос. Милић тврди да је Резолуција, што се тиче европских интеграција, безвредан документ и поновио да Црна Гора треба да призна независно Косово - дан после Србије. 

Посланик Српске листе Зоран Жижић сматра је да уопште не треба сумњати да ће Црна Гора признати независно Косово, јер ће се "водити својим приватним интересима". И Жижић тврди да Резолуција нема никакве везе са европским интеграцијама и да признање независности Косова није услов уласка у Европску унију, па позива владу да "јасно саопшти став, а не да се крије иза парламента". 

Шеф посланичког клуба владајуће Демократске партије социјалиста Миодраг Вуковић је одбацио "недобронамерне оцене" да ће се Резолуцијом донети одлука да се призна Косово, наводећи да је то у надлежности других органа. 

Вуковић истиче да Резолуцијом нико, па ни Црна Гора, није донео одлуку о уласку у Европску унију и НАТО. Шеф посланичког клуба ДПС-а позива на дијалог, како би они који "потцењују и потказују државу пишући и причајући о томе да је власт покровитељ антиевропког лобија", одустали од таквих тврдњи. 

Дан пре или дан после 

Председник црногорског парламента Ранко Кривокапић, коментаришући ставове опозиције, рекао је да Црна Гора треба да призна Косово "дан раније него што ће то учинити Србија". 

"То што се из опозиције чује такав став је корак напред, то значи да постоји свест да ће то и Србија урадити. И хајде да видимо како да помогнемо Србији. Урадимо то дан раније, да се то што пре заврши", рекао је Кривокапић.

Председник црногорског парламента је рекао да би Црна Гора могла да ћути о Косову, али би "тако себи нанела штету".

"За грађане Црне Горе је штетно да не иду у процес са својим савезницима", рекао је Кривокапић и оценио да Црна Гора, као мала држава, мора да има озбиљну политику која може издржати проверу времена, јер ће "без тога нестати".

Опозиција неколико месеци није учествовала на седницама Скупштине, јер је ТВ Црне Горе одлучила да обустави преносе. Међутим, Телевизија Црне Горе преносила је данашњу седницу парламента.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер