петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Црна Гора: Непознате особе написале графит „Србе на врбе“ преко тробојке у Жабљаку, порушена телекомуникациона табла на којој је била осликана тробојка у Пљевљима
Хроника

Црна Гора: Непознате особе написале графит „Србе на врбе“ преко тробојке у Жабљаку, порушена телекомуникациона табла на којој је била осликана тробојка у Пљевљима

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. фебруар 2020.

На заобилазници на Жабљаку, у правцу према Шавнику, непознате особе написале су морбидну усташку паролу „Србе на врбе“ преко црногорске тробојке, чиме су изазвале негодовање на друштвеним мрежама.

Након што је Скупштина Црне Горе у децембру 2019. године усвојила спорни Закон о слободи вероисповести, којим је доведено у питање власништво Српске православне цркве над верским објектима и имовином у тој земљи, СПЦ је у знак протеста организовала молебане и литије.

Но, то није једини вид отпора незадовољних грађана Црне Горе због усвајања тог Закона. У јануару је у низу градова започета незванична акција исцртавања црногорске тробојке на зидовима поред локалних и магистралних путева по црногорским градовима.

Тако је и на зиду код заобилазнице на Жабљаку, у правцу према Шавнику, осванула црногорска тробојка, али није прошло много времена пре него што је уследио „одговор“ оних који подржавају усвајање спорног Закона о слободи вероисповести и који сматрају да су Срби у Црној Гори главни у пружању отпора том Закону. Наиме, преко поменуте тробојке непознати починилац је исписао паролу „Србе на врбе“.

Парола „Србе на врбе“ настала је током Првог светског рата, а користио ју је и усташки режим у Независној држави Хрватској током Другог светског рата. Такође, била је веома популарна деведесетих година у Републици Хрватској, а неретко је појединци и дан-данас исписују по зидовима хрватских градова, поготово у време одређених годишњица или у време напетости у односима између држава Србије и Хрватске.

Порушена телекомуникациона табла у Пљевљима на којој је била осликана тробојка

У Општини Пљевља истичу да они нису дали налог за уклањање, нити учествовали у уклањању телекомуникационе табле.

Непознате особе порушиле су ноћас на брду Боровац у Пљевљима велику таблу која се користила за телекомуникацију дуги низ година.

Табла је вероватно оборена јер је пре неколико дана група младића на њој осликала тробојку, преноси портал ИН4С.

Још увек није познато ко је исекао носеће стубове и по чијем захтеву.

Алуминијумска табла, која је доминирала над градом одавно није у функцији и служила је као пасивни репетитор за слање сигнала емитованог са зграде Поште према Бјеласици.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер