Početna strana > Hronika > Crnogorci tuže Berluskonija?
Hronika

Crnogorci tuže Berluskonija?

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. februar 2011.

PODGORICA - Italijanski premijer Silvio Berluskoni mogao bi se naći na optuženičkoj klupi i u Crnoj Gori.

Naime, opozicija u toj zemlji je podigla tužbu protiv Berluskonija i Mila Đukanovića zbog aranžmana oko crnogorske elektroprivrede.

U crnogorskoj vladi nemaju dileme: zajednički energetski projekat sa Italijanima je dobar za Crnu Goru.

Italijanska kompanija „A2A” je u septembru 2009. godine kupila 43 odsto Elektroprivrede u, kako tvrde u opoziciji, spornoj proceduri, a nameravaju da grade i četiri hidroelektrane na reci Morači i novi blok termoelektrane u Pljevljima.

Iako bi struja proizvedena u tim objektima išla uglavnom u Italiju preko jednosmernog podmorskog kabla, zvaničnici u Podgorici tvrde da bi to donelo pozitivne efekte privredi Crne Gore.

Donedavni ministar ekonomije Branko Vujović je rekao da će postavljanjem kabla Crna Gora postati energetsko čvorište Balkana.

„Očekivani prihodi su između 10 i 40 miliona evra godišnje, zavisno od toga kakvo će biti korišćenje tih kapaciteta. Na taj način zaista stvaramo sve pretpostavke da budemo energetsko čvorište sa otvorenim pristupom Evropskoj uniji preko Italije”, izjavio je Vujović.

Cena izgradnje kabla, koji će biti dug oko 450 kilometara, sa kapacitetom od hiljadu megavata, je 700 miliona evra.

Nezavisni ekspert Dejan Mijović istakao je za Dojče vele da su i elektrane i kabl u interesu Italije i njenih kompanija, a ne u interesu Crne Gore i njenih građana.

„Jer, svi proizvođači će, kada se otvori tržište energije 2015. godine, biti zainteresovani da, pre svega Italiji prodaju struju obzirom da su cene energenata u toj zemlji znatno veće nego u našem regionu”, naglasio je Mijović.

U takvoj situaciji, objašnjava on, crnogorski građani bi imali interesa da se investira u energetske objekte koji bi namenski bili opredeljeni za domaće potrošače.

„Nažalost, dešava se to da se pokreće tender za hidroelektrane na Morači, čija će proizvodnja uglavnom ići u izvoz”, naveo je Mijović.

Razlog što će tako biti jeste što je skupa ta proizvodnja, što su investicije potrebne za hidroelektrane visoke, pa se investitoru i ne isplati da drugačije radi nego da prodaje struju na inostranom tržištu.

On je izjavio da će crnogorski građani u narednom period plaćati sve veće račune za utrošenu električnu energiju.

Potvrda ovih predviđanja je već stigla. Elektroprivreda Crne Gore je zatražila da cena struje od aprila poskupi za čak 80 odsto.

Sindikati, opozicija i nevladin sektor oštro su kritikovali taj zahtev i najavili da će građane pozvati na protestna okupljanja ukoliko cena energije u Crnoj Gori bude značajnije uvećana.

(Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner