Početna strana > Hronika > Čurkin saglasan sa odlukom RS o referendumu, SAD, Nemačka i Britanija podržale Incka
Hronika

Čurkin saglasan sa odlukom RS o referendumu, SAD, Nemačka i Britanija podržale Incka

PDF Štampa El. pošta
utorak, 10. maj 2011.

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko rekao je u ponedeljak pred Savetom bezbednosti UN da bi sprovođenje najavljenog referenduma u RS o ovlašćenjima i odlukama visokog predstavnika predstavljalo ozbiljno kršenje Ustava, Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma i da bi imalo velike posledice po funkcionisanje BiH.

Incko je rekao da je Republika Srpska odlukom da raspiše referendum grubo prekršila Dejtonski sporazum i čak 11 odluka SB.

- BiH se suočava sa jednom od najgorih političkih kriza od kraja rata 1995. godine. Dejtonski sporazum, koji je zemlji doneo 15 godina mira, izložen je ozbiljnim kršenjima - rekao je Incko.

Podnoseći uvodno izlaganje na sednici SB UN o političkoj situaciji u BiH, Incko je rekao da se politička situacija u BiH i dalje pogoršava, pošto RS krši Dejtonski sporazum, a organi vlasti nisu formirani ni sedam meseci posle izbora:

- Vlasti RS, a posebno predsednik tog entiteta, nastavljaju otvoreno da dovode u pitanje teritorijalni integritet i suverenitet BiH, stalno dovodeći u pitanje njenu održivost i zagovarajući raspad BiH.

PRETNjA Incko je pozvao vlasti RS da donesu odluku o otkazivanju referenduma u narednim danima, ili će, ukoliko se to ne desi, morati da preduzme korake u skladu sa svojim ovlašćenjima.

Predstavnik Rusije Vitalij Čurkin, s druge strane, izrazio je mišljenje Rusije da Srpska odlukom o referendumu nije prekršila Dejtonski sporazum.

On smatra da je u Inckovom izveštaju ”bilo više emocija, nego analize”, kao i da je ”neophodan objektivniji pogled” na situaciju u BiH.

Čurkin je predložio SB UN da razmotri pismo koje je predsednik RS Milorad Dodik poslao generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu i ocenio da upotreba bonskih ovlašćenja pojačava tenzije u BiH. On je dodao da je neophodno izvršiti transformaciju OHR-a u izaslanstvo EU i da građani BiH sami treba da odlučuju o svojoj sudbini.

Čurkin je pozvao OHR da svojim angažovanjem olakša dijalog između tri konstitutivna naroda u BiH i omogući im da sami donose odluke u skladu sa međusobnim dogovorima.

Podršku Incku dali su predstavnici SAD i Britanije kritikujući RS i ističući da je ”odluka o referendumu ozbiljna pretnja BiH”.

Zamenik ambasadora SAD pri UN Rozmeri di Karlo ocenila je da Narodna skupština RS svojim odlukama o referendumu ”fundamentalno dovodi u pitanje Dejtonski sporazum”.

Istovremeno, SAD su izrazile punu podršku Incku za poteze oko zaštite Dejtonskog sporazuma i suvereniteta BiH.

Ambasador Velike Britanije pri UN Filip Faram pozvao je SB da ubedi vlasti RS da povuku predlog o referendumu:

- Ako takve odluke ne bude Britanija će podržati svaki korak visokog predstavnika u pravcu sprovođenja Dejtona.

Ambasador Nemačke Peter Vitig dao je punu podršku radu visokog predstavnika u BiH i ocenio da je predlog o održavanju referenduma u RS ”alarmantan”.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner