недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Како да Вучић постане премијер без избора
Хроника

Данас: Како да Вучић постане премијер без избора

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. јул 2013.

Београд - Један од сценарија према којем био лидер напредњака Александар Вучић могао да заузме место премијера без одржавања избора јесте да актуелни премијер да оставку или да се изгласа неповерење Влади Србије након чега би председник Републике морао да одреди мандатара за састав нове власти.

Уколико нови мандатар не обезбеди већину, у том случају би морали да се распишу избори.

Последњих дана се често помиње то како би Вучић легитимно могао да постане премијер без расписивања ванредних избора, а као још један од могућих начина јесте реконструкцијом Владе и променом коалиционог споразума. То би се десило уколико коалициони партнери СПС и УРС пристану да се промени премијер, у супротном могло би да се изгласава неповерење Влади, за шта би у овом тренутку вероватно лако могао да се нађе довољан број гласова.

Професор уставног права на Универзитету Унион Богољуб Милосављевић објашњава за Данас да је уставно могуће да председник Републике изабере новог мандатара све док траје мандат Скупштини Србије. То се, како наводи, може десити уколико премијер или цела влада поднесу оставку или се изгласа неповерење влади.

„Није правно немогуће. Председник у случају оставке или неповерења влади може доделити мандат ономе ко може да гарантује да ће имати већину за формирање нове владе. Најпре би морале да се обаве консултације са свим парламентарним странкама након чега се одређује ко би могао да осигура већину“, истиче Милосављевић.

Према његовим речима, то је једини формални утицај који би могао да има председник Републике на Владу Србије, а други индиректни је да распусти парламент на предлог премијера, након чега долази до расписивања избора.

И Ђорђе Вуковић из Центра за слободне и демократске изборе (ЦеСИД) напомиње за наш лист да се изгласавањем неповерења Влади или оставком може доћи до тога да председник Србије одређује новог мандатара. „Не значи да неповерење влади аутоматски са собом повлачи изборе. Сваки мандат парламента траје четири године, тако да током тог периода, без избора, може бити промењено и неколико влада“, наводи Вуковић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер