Početna strana > Hronika > Danas: MMF zabrinut za opstanak Vlade
Hronika

Danas: MMF zabrinut za opstanak Vlade

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 21. februar 2011.

Beograd - Vlada Srbije i MMF juče su završili pregovore o poslednjoj reviziji stend-baj aranžmana, složivši se oko toga da su ispunjeni svi uslovi za uspešno okončanje sporazuma. Međutim, kako saznaje Danas od izvora koji je prisustvovao pregovorima, ono što neće stajati u Pismu o namerama, koje se objavljuje posle svake revizije, a što je srpskoj strani usmeno predočeno, jeste poruka Fonda da je uspešan završetak aranžmana i dalje pod znakom pitanja, odnosno da zavisi od toga da li će država uspeti da do kraja marta odoli pritiscima sindikata da podigne plate, čime bi prekršila dogovor sa ovom finansijskom institucijom.

U slučaju da posle odlaska misije MMF-a iz Beograda, država odobri tražene povišice, Bord direktora MMF-a će na sednici krajem marta odbiti da prihvati završetak sporazuma, ističe naš sagovornik.

Uz to, prema odredbama aranžmana, Fond ima pravo kontrole sprovođenja dogovorenog u periodu od šest meseci posle isteka sporazuma, odnosno do oktobra, što znači da bi Srbija mogla da trpi posledice čak i u slučaju da Bord direktora potvrdi ispunjenje aranžmana u martu, ako u periodu posle toga odstupi od dogovora i podigne plate. Tada bi MMF mogao da traži prevremenu otplatu kredita ili finansijske penale i slično.

Osim problema sa sindikatima, MMF je tokom pregovora izrazio i zabrinutost oko opstanka Vlade, strahujući da će u slučaju da Vlada padne i raspišu se novi izbori, novi aranžman sa tom institucijom morati da bude odložen do konstituisanja nove skupštinske većine i nove Vlade, što znači da pregovori ne bi mogli da počnu u aprilu na prolećnom zasedanju MMF-a i Svetske banke u Vašingtonu, kako je dogovoreno, odnosno da novi aranžman nikako ne bi mogao da bude zaključen do juna ili jula, kako se sada planira. Vlada je, prema rečima našeg sagovornika, načelno pristala na sklapanje novog aranžmana, koji bi po preporuci MMF-a trebalo da traje dve godine, ali će konkrentni razgovori o njegovoj formi i detaljima otpočeti tek za dva meseca.

Najveća nepoznanica za Fond je šta će biti sa platama u policiji, pošto još nije poznato kakav je dogovor napravljen sa sindikatom MUP-a.

- Postoje priče o tome da će plate u policiji biti podignute za 30 odsto, pa sve do toga da će pratiti zarade u vojsci. MMF zabrinjava to što ne znaju šta će se sa tim zaradama dogoditi. Zapravo, s obzirom na to da su prema dogovoru sa Fondom, plate u policiji i vojsci, kao i u obaveštajnim službama, izuzete iz ograničenja rasta zarada koje važe za javni sektor, njih najviše zabrinjava to što bi veći rast plata u MUP-u podgrejao očekivanja prosvetara i ostalih službi, što bi, ako bi im se izašlo u susret moglo da dovede do probijanja budžetskog deficita od 4,1 odsto BDP u ovoj godini, što je maksimum koji je dogovoren sa MMF-om. Vlada još nije raspravljala o tome kakav je dogovor tačno postignut sa sindikatom policije, verovatno zato da se u ovom trenutku taj podatak ne bi objavljivao, kako ostali sindikati ne bi dobili podstrek za istrajavanje u svojim zahtevima. Ali, u Vladi je manje-više poznato da će policija dobiti veće povećanje plata od ostalih u javnom sektoru, što se moglo zaključiti i po tome što je dogovor postignut već na prvom sastanku sa sindikatom - objašnjava naš izvor.

S obzirom na to da prve projekcije ukazuju na to da će ove godine priliv u budžetu biti za 10 milijardi dinara viši nego što je originalno planirano, to znači da ukupno povećanje potrošnje ne sme biti više od te cifre, dodaje naš sagovornik. Da li će se sav taj novac potrošiti na plate policiji ili će se raspodeliti i drugim službama, to MMF ne zanima. Fond je, kako kaže, preporučivao da se taj novac uštedi i da deficit samim tim bude i manji od 4,1 odsto, ali prema njegovom mišljenju, mala je šansa da se to dogodi, kako zbog toga što je ovo predizborna godina, tako i zbog toga što je dogovorom sa MMF-om država preuzela obavezu da svake godine smanjuje deficit za po 0,75 odsto, tako da joj odgovara da ove godine manjak bude nešto viši, odnosno da ga ne smanjuje više nego što mora.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner