уторак, 15. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Редовни аналитичар Пинка и Информера - Ко је Дејан Вук Станковић, нови министар просвете?
Хроника

Данас: Редовни аналитичар Пинка и Информера - Ко је Дејан Вук Станковић, нови министар просвете?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. април 2025.

Редовни политички аналитичар Пинка и Информера ,професор Факултета за образовање учитеља и васпитача Дејан Вук Станковић, предложен је за министра просвете у новом сазиву Владе Србије.

Од почетка студентских блокада Дејан Вук Станковић је један од ретких, али гласних, професора Универзитета у Београду који нису подржали своје студенте, па је тако и у више наврата причао против њих.

На прорежимским телевизијама као политички аналитичар говорио је о бројним темама, о опозицији, протестима, студентским блокадама, али и као стручњак за тему кредита за младе, о екологији, о односима са Европском унијом, о Косову, литијуму, тероризму.

Поред редовних наступа на провладиним телевизијама, Станковић је у жижу јавности доспео када је крајем 2024. године поднео кандидатуру за члана Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), преноси Истиномер.

У мају 2023. године нападнут је у једном кафићу у центру Београда, након чега је гостовао на Пинку и указао да су му тројица мушкараца пришли, вређали га и претили му, а онда му се један од њих унео у лице и сипао воду у кафу, док је он мирно седео у кафићу у Палмотићевој улици.

„Ја сам још увек у шоку, забринут за своју безбедност и безбедност своје породице. Ја сам седео мирно, пришла су ми тројица, један је узео чашу и сипао ми воду у кафу и рекао ми ‘ја се више не плашим, победио сам страх, могу да радим шта хоћу, готово је’. Ја сам устао и рекао ‘шта ви хоћете од мене?'“, навео је тада Станковић.

У својој биографији наводи да је од 1991. до 1998. године, студирао филозофију, коју је дипломирао на Филозофском факултету у Београду, са просечном оценом 9.25.

Исте године, уписао је постдипломске студије на Филозофском факултету у Београду, на смеру филозофија, катедра: етика и практична филозофија, испитне обавезе на постдипломским студијама је окончао у року, са просечном оценом 9.80.

Како тврди, у новембру 2011. године на Одсеку за филозофију, на Катедри за етику и практичну филозофију, одбранио је докторску дисертацију под називом „Практичка рационалност и однос права и морала у филозофији Џона Мичела Финиса“ и стекао звање доктора филозофских наука.

Од 2003. године ради на Учитељском факултету (Факултет за образовање учитеља и васпитача), на коме је ванредни професор на предмету Филозофија са етиком.

Како наводи у биографији, стручно се усавршавао и учествовао на пројектима Института за филозофију и друштвену теорију као стипендиста Министарства за науку, технологију и животну средину Републике Србије (2000–2003), похађао је и Отворени програм Београдске отворене школе (1999–2000) и програм Савремене теорије демократије Алтернативне академске образовне мреже (2000–2001).

Напомиње да је у периоду 2004-2006. учествовао „у својству истраживача, као аналитичар агенције Мартен Боард Интернатионал, чланице ЕСОМАР-а, чији је фокус био на истраживању тржишта и јавног мњења лиценциране лиценциране од Бритисх Буреау фор Маркетинг за програм ТГИ“.

Рођен је 1973. године у Београду, Основну школу „Старина Новак“ и Прву београдску гимназију, похађао је и завршио у родном граду.

Борис Братина, нови министар информисања, изјавио да је „све оно што се догађа на српским универзитетима је права брука“
 

За новог министра информисања и телекомуникација предложен је Борис Братина, човек је својевремено палио заставу Европске уније и Параду поноса називао "процесијом болесника".

На митингу одржаном 24.марта 2009. у Београду, поводом 10 година од НАТО агресије на Србију, запалио је заставу Европске уније.

“Или сте Срби и против уласка у Европску унију или сте против Србије. Сад ћемо да вам покажемо шта мислимо у уласку у ЕУ… Србија, Русија, не треба нам Унија! Доле српска марионетска Влада! Србија и Русија увек заједно! Живели Срби!”, викао је Братина.

Био је члан Управног одбора „СНП 1389“.

Како је говорио о ЛГБТ особама

Братина је најављивао супротстављање одржавању Параде поноса.

Како преноси Истиномер, говорио је да хомосексуалце СНП Наши 1389 не мрзи, али ипак мисле да је Парада поноса „процесија болесника и да је такве скупове потребно забранити“.

„Далеко више права да одрже параду имају инвалиди, којима наши партијци покушавају да се додворе обећањима о наводним радним местима. То је лицемерно. Где су наше лепе девојке да се заљубе у инвалиде са ратишта, где су наши мушкарци да се заљубе у жену којој је лице унакажено, а која је некад била лепа? Ти људи су маргинализовани и трпе најгору дискриминацију. Не хомосексуалци. Хомосексуалцима не треба ићи низ длаку и дозвољавати им да иживљавају свој егзибиционизам. Са друге стране, последњих десет година Србија стално трпи пропагирање педерастије као мерила нормалности. А ако сте против, треба вас отерати у концентрационе логоре заједно са првосрбијанцима који ваљда сви имају браде до стомака и једу гибаницу? Дакле, ми ћемо се, као и сваког пута, супротставити паради срама на себи својствен начин. Као и прошле године, учествоваћемо у њеном спречавању. Посебно понављамо позив грађанству да фотографише све учеснике ове параде, а ми ћемо потом откупити фотографије и облепићемо цео град, тако да могу сви скупа да буду поносни и гледају у слику свог лика“, говорио је Братина 2010. године.

О студентима

У децембру 2024, на почетку великих студентских протеста, изјавио је да је „све ово што се догађа са универзитетима у Србији чиста злоупотреба и да на њу треба законски реаговати“.

„У најмању руку отпустити те наставнике, ако не и друге наставнике, видети улогу ректората у свему овоме и то не само београдског нивоа, него генерално ректората“, рекао је Братина и оценио и да би после тога требало раскринкати и понашање које је, како је рекао, индуковано ‘од стране антисрпске политичке опозиције, а затим и од земаља које имају ту највише интересе’.

Према његовим речима, оно што се догађа на српским универзитетима је ‘права брука’, али је додао и да то није нова појава на универзитетима.

Члан је иницијативног одбора за оснивање Покрета за народ и државу Александра Вучића.

(Данас, Н1, Нова.рс)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер