четвртак, 22. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас се навршавају 33 године од убиства 15 и рањавања више десетина српских цивила из околине Сиска, за тај злочин хрватске полиције и ЗНГ до сада нико није одговарао
Хроника

Данас се навршавају 33 године од убиства 15 и рањавања више десетина српских цивила из околине Сиска, за тај злочин хрватске полиције и ЗНГ до сада нико није одговарао

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. август 2024.

 Данас се навршавају 33 године од убиства 15 и рањавања више десетина српских цивила из околине Сиска, а за тај злочин хрватске полиције и Збора народне гарде (ЗНГ) до сада нико није одговарао, саопштио је документационо-информациони центар Веритас.

У саопштењу се наводи да су у раним јутарњим часовима 22. августа 1991. године припадници хрватске полиције и ЗНГ у транспортерима са ознакама ЈНА прошли кроз српска села Блињски Кут, Кињачка, Брђане, Чакале, Блињска Греда, Бестрма и Трњани, насумице пуцајући на локално становништво.

„Убијени су Ранко Мартиновић (42), Ненад Пајић (40), Стево Симић (54), Лазо Станић (57), Љубан Татишић (59), Младен Вранешевић (53), Милан Вучинић (47), Драган Бекић (39), Драган Бишкуповић (45), Жељка Боиновић (23), Перо Црљеница (50), Недјељко Чајић (45), Ратко Ђекић (73), Милан Кладар (51) и Радован Крагуљ (36)“, пише у саопштењу.

Додаје се да су породице жртава поднеле кривичне пријаве против четворице припадника ЗНГ због ратног злочина против цивила, али да је Жупанијско државно тужилаштво у Сиску у септембру 2006. године одбацило пријаве уз образложење да су њихови рођаци „убијени у оружаном сукобу између паравојних група тзв. САО Крајине и Хрватске војске, или су колатерална штета тог оружаног сукоба“.

Тужбе за накнаду штете породица убијених хрватски судови су одбили због застарелости и недостатка доказа о учешћу припадника Хрватске војске у том догађају, уз обавезу да они држави накнаде парничне трошкове, који су се кретали и до више хиљада евра.

„Неки од тих поступака доспели су и пред Европски суд за људска права у Страсбуру, који је одбацио њихове захтеве пошто је истекао рок од шест месеци између ‘последње истражне радње или њиховог сазнања о неефикасности истраге на националном нивоу’ и подношења захтева том суду“, саопштио је Веритас.

Према подацима тог документационо-информационог центра, у Сиску и околним местима током лета и јесени 1991. године, ликвидирано је најмање 119 Срба, од чега 97 цивила, међу којима 11 жена.

Од укупног броја ликвидираних до сада их је 80 сахрањено, а за посмртним остацима осталих и даље се трага.

(Бета)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер