Početna strana > Hronika > Danas: SSP, DS i PSG traže formiranje posebnog ministarstva koje bi se bavilo izborima
Hronika

Danas: SSP, DS i PSG traže formiranje posebnog ministarstva koje bi se bavilo izborima

PDF Štampa El. pošta
subota, 16. januar 2021.

Stranka slobode i pravde, Demokratska stranka i Pokret slobodnih građana zalažu se za osnivanje posebnog ministarstva koje bi se bavilo izborima, saznaje Danas nezvanično.

Naši izvori tvrde da je takav zahtev naveden u zajedničkom dokumentu triju stranaka o učešću u međustranačkom dijalogu o unapređenju izbornih uslova, koji bi trebalo da se vodi pod okriljem Evropskog parlamenta.

Kako saznajemo, navedene opozicione partije traže da to ministarstvo čine nestranačke ličnosti, kako bi naredni izbori bili fer i pošteni.

U tom kontekstu, tvrdi da se da SSP, DS i PSG predlažu da se imenuje zvaničnik, u okviru posebnog ministarstva za izbore, koji bi postarao da bude sprečen pritisak na zaposlene u javnoj upravi i preduzećima da glasaju za vladajuću stranku. (Reč je o takozvanim „kapilarnim glasovima“ gde su zaposleni uslovljeni radnim mestom i produženjem ugovora time da nabave i donesu određen broj kapilarnih glasova za vladajuću partiju i njenog lidera.)

Ostali zahtevi odnose se na profesionalizaciju izborne administracije, te zabranu funkcionerske kampanje (korišćenja državnih resursa u stranačke svrhe), o čemu je naš list već pisao, ali i na „otvaranje“ medija za kritičare vlasti.

Spekuliše se da tri pomenute stranke traže da se izmeni uređivačka politika informativnih emisija javnog servisa, te da se uvede novo, nezavisno telo za nadzor medija, koje bi zamenilo Regulatorno telo za elektronske medije (REM), koje se smatra nekredibilnim u očima opozicije.

To novo telo mogla bi da imenuje Narodna skupština.

Takođe, izvori Danasa tvrde i da se ne odustaje od zahteva za razdvajanje narednih parlamentarnih od predsedničkih izbora.

Dokument sa zahtevima triju stranaka u vezi sa razgovorima vlasti i opozicije poslat je državnim zvaničnicima, ostalim opozicionarima, ali i evroposlanicima.

Kako nezvanično saznajemo u Briselu, još nije poznato kada će biti obavljen novi telefonski razgovor predsednika srpskog parlamenta Ivice Dačića i šefa Spoljnopolitičkog odbora EP Dejvida Mekalistera, na temu međustranačkog dijaloga u Srbiji.

Tanja Fajon, šefica Delegacije EP za odnose sa Srbijom, izjavila je TV N1: „Očekujem sledeće nedelje novi razgovor Ivice Dačića i Dejvida Mekalistera, mi paralelno razgovaramo u Evropskom parlamentu i razmatramo sledeće korake. Interes je da dijalog počne što pre, treba da radimo na reformama, Srbija nije otvorila nijedno poglavlje, moramo da pospešimo proces. Dijalog je bitan i nadam se optimsitičnom početku godine“, navela je Fajon, za koju se očekuje da će ponovo biti posrednica u međustranačkom dijalogu u našoj državi, uz Vladimira Bilčika, izvestioca EP za Srbiju.

Mada glavne poslaničke grupe u EP (Evropska narodna stranka, socijalisti i demokrate, liberali i Zeleni) ne kriju da žele da se diskusije o izbornim uslovima u Srbije što pre počnu, diplomatski izvori Danasa iz EU tvrde da „nikakav okviran rok još nije pomenut“, kao i da bi ti razgovori „u najboljem slučaju mogli da počnu u martu, nakon što bude izglasana konačna verzija Izveštaja Vladimira Bilčika o situaciji u Srbiji“.

Dokumenti u pripremi

Na svom dokumentu, koji se očekuje do kraja meseca, radi i Skupština slobodne Srbije, uz pomoć Narodne stranke i Dveri. Uslove, bazirane na merama koje predlaže CRTA, najavila je i grupa partija i pokreta kojoj su SDS, Nova stranka, DSS, Inicijativa Ne davimo Beograd, Zelena stranka, udruženje 1 od 5 miliona, Marko Bastać ispred KLIP-a, Lokalni front… Kako je krajem decembra saopštila ova grupa, na onlajn sastanku podržana su sledeća načela: „Za poštene izbore neophodna je ravnopravnost učesnika u kampanji, za poštene izbore neophodna je ravnomerna medijska zastupljenost, za slobodne izbore neophodno je da postoji sloboda izbora i jednako biračko pravo, za slobodne izbore neophodno je da izborna prava budu zaštićena, za integritet izbornog procesa ključna je uloga izborne administracije.“

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner