уторак, 01. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Шта је Здравитас због кога је настала бура у школама - Подаци за ЦИА, БИА и Војску Србије или редовна обавеза учитеља и наставника физичког
Хроника

Данас: Шта је Здравитас због кога је настала бура у школама - Подаци за ЦИА, БИА и Војску Србије или редовна обавеза учитеља и наставника физичког

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. октобар 2024.

 Бура незадовољства међу просветним радницима након што је школама стигло обавештење из Министарства просвете о обавезама које доноси увођење новог информационог система Здравитас за праћење моторичких способности ученика од трећег разреда основне до краја средње школе.

На друштвеним мрежама данима траје полемика о Здравитасу, Синдикат образовања Чачак већ се изјаснио да у поментом пројекту њихови чланови неће учествовати, а Унија синдиката просветних радника Србије се обратила поверенику за информације од јавног значаја и заштиту података о личности са питањем да ли се уносом личних података ученика и њихових родитеља крши Закон о заштити података о личности.

Реаговао је и Српски савез професора физичког васпитања и спорта, појашњењем да Здравитас није ништа друго него софтвер за праћење биолошког развоја и развоја моторичких способности ученика које је уведено у програм наставе и учења још 2017. године.

„Подаци који се уносе су ништа друго него бројеви (вредности) са моторичких тестова, нису то никакви подаци за ЦИА, БИА нити Војску Србије. Ко год је ревносан наставник и чита програме наставе и учења зна о чему се ради. Приче о 40-часовној радној недељи овде не пију воду. Ако наставник не би радио тестирања која су, напомињемо прва наставна тема у програму физичког и здравственог васпитања, то би било исто као као би наставник рецимо географије рекао: ’Нећу да предајем о васион’ или математичар: ’Геометрија ме не занима, нећу то да радим’“, наводи се у објави на Фејсбук страници Српског савеза професора физичког васпитања и спорта.

Мирослав Марковић, потпредседник овог удружења, за Данас каже да Здравитас није никакав нов пројекат већ само софтвер који ће помоћи наставницима физичког васпитања и учитељима да упишу резултате тестирања и мерења што је прва наставна тема у програму наставе и учења физичког васпитања.

Он каже да ће податке о детету – његово име, презиме и остале личне податке, моћи да види само родитељ и предметни наставник, док ће у централној бази бити видљиви Јединствен образовни број ученика (ЈОБ), његов узраст, разред и подаци о моторичким способностима.

Подсетимо да је Законом о основама система образовања и васпитања предвиђено да у регистар ученика преко ЈОБ-а уносе и подаци за одређивање телесног и моторичког статуса ученика у оквиру образовно-васпитног система, добијених кроз систем праћења телесног и моторичког статуса ученика у оквиру наставе физичког и здравственог васпитања.

– Коначно ће се направити спона између учитеља, односно наставника физичког, родитеља и детета и постојаће права комуникација када је реч о раду на часу физичког васпитања. Према информацијама које ја имам, задатак разредних старешина је да прекопирају податке о ученицима из електронског дневника да би наставник физичког и учитељ могао да упише резултате када заврши са мерењем. Већина наставника, они који су ревносни су то већ урадили и податке које су записали у дневник рада сада треба да пренесу у софтвер – каже Марковић.

Он додаје да ће 5. октобра бити организована онлајн обука за коришћење софтвера за 25.000 наставника физичког и учитеља у трајању од три сата.

Софтвер је урадио Факултет организационих наука, у сарадњи са Факултетом спорта и физичког васпитања Универзитета у Београду и на том послу је рађено неколико година.

– Већина наставника физичког васпитања и неки учитељи су већ прошли обуку за коришћење демо верзије софтвера тако да им нова верзија неће бити компликована. Обуку је још пре 15 година акредитовао београдски Факултет спорта и физичког васпитања. Српски савез професора физичког васпитања и спорта је као партнер учествовао када је софтвер пилотиран – истиче Марковић.

Одговарајући на најаве неких запослених да неће учествовати у предвиђеним активностима јер им не улазе у 40-часовну радну недељу, наш саговорник подсећа да је реализација програма наставе и учења део радног времена наставника, и да су поменута мерења моторичких способности од 2017. у програму наставе физичког васпитања коју у нижим разредима основне школе држе учитељи, а у вишим професори физичког.

Марковић истиче да су на сајтовима оба просветна завода одавно објављени приручници за праћење физичког развоја и моторичких способности ученика основне и средње школе, а у овим документима је детаљно објашњено како се мерења врше.

– У софтвер се уписује колико је дете скочило у даљ, за колико секунди је претрчало четири пута 10 метара, на ком степену је у Шатл рану, што је мерење аеробних способности. Мери се и прегиб трупом или како се то популарно зове трушњаци, као и издржај згиба. То је све што наставник треба да унесе као бројчане цифре. Такође се уноси висина, маса тела и индекс телесне масе. Дакле, не уносе се никакви медицински подаци о ученицима – каже Марковић.

Он појашњава и да ће, када се сви поменути подаци укрсте ученици сврставати у три зоне: просек, изнад и испод просека и тај податак ће бити видљив родитељима.

– За ученике који су испод просека софтвер ће аутоматски давати савет да се јаве наставнику физичког васпитања тако да ће сви заинтересовани родитељи моћи да добију информацију зашто је дете испод просека у односу на своју генерацију и препоруку шта би требало да предузму да би се спречиле евентуалне негативне последице по здравље детета. То је индиректно мерење здравственог статуса како би родитељ на време био упућен да се његово дете јави лекару. С друге стране, за ученике који су изнад просека наставник ће дати препоруку којим спортом би могли да се баве, ако већ нешто не тренирају – каже саговорник Данаса.

У Савезу верују да је Здравитас „жртва“ лошег тајминга јер је информација о томе стигла у тренутку када су у школама актуелне теме штрајк и повећање плате запослених. Забуну је унело само Министарство које је Здравитас окарактерисало као нови пројекат, што је додатно изазвало револт неких просветара, који се питају зашто се новац одлива на скупе пројекте, а за повећање плата запослених у просвети нема пара.

(Данас)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер