Početna strana > Hronika > Danas: Šta se zna o Sinofarmovoj vakcini koja je u milion doza stigla u Srbiju?
Hronika

Danas: Šta se zna o Sinofarmovoj vakcini koja je u milion doza stigla u Srbiju?

PDF Štampa El. pošta
utorak, 19. januar 2021.

 Milion doza kineske vakcine proizvođača Sinofarm, čiji je naziv BBIBP-CorV, stiglo je u Srbiju tokom vikenda, a upotreba ove vakcine prema rečima zvaničnika mogla bi uskoro da počne.

Ono što je za sada poznato o kineskoj vakcini, jeste da je njena efikasnost oko 80 odsto, što je podatak koji je izneo proizvođač u saopštenju, da još uvek nisu publikovani podaci iz faze tri kliničkog ispitivanja, kao i da je masovna upotreba ovog cepiva počela između ostalog i u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, te da bi cena BBIBP-CorV mogla biti oko 144 dolara za dve doze.

Šta znamo o kineskoj vakcini do sada?

Sinofarm vakcina, koja se često naziva i tradicionalnom vakcinom pošto je zasnovana na dobro poznatoj tehnologiji, i koja se daje u dve doze na 28 dana, funkcioniše tako što se osobi daje umrtvljeni virus protiv koga se organizam bori i stvara imuni odgovor. Sinofarm je krajem prošle godine saopštio da je njihova vakcina efikasna 79.3 odsto, na osnovu podataka iz faze tri kliničkog ispitivanja.

Rezultati faze tri još uvek nisu objavljeni ni u jednom naučnom časopisu, međutim kako su kazali iz Sinofarma, faza tri obuhvatila je preko 60.000 osoba a podaci iz ovog ispitivanja biće objavljeni u relevantnim stručnim publikacijama u Kini i inostranstvu.

Nakon toga ovo cepivo dobilo je i dozvolu za upotrebu u Kini.

Međutim i pre ove dozvole, po hitnom odobrenju, Sinofarmova vakcina je upotrebljavana u ovoj zemlji, i do kraja 2020. godine njome je vakcinisano preko 4, 5 miliona osoba, što je podatak koji je izneo zamenik ministra Nacionalne zdravstvene komisije.

Među onima koji su primili vakcinu, manje od 0,1 odsto je imalo blagu temperaturu a dvoje na milion vakcinisanih imalo je „relativno ozbiljne neželjene reakcije“ poput alergija, preneo CNN izjavu kineskog zvaničnika.

Rezultati faze I-II kliničkog ispitivanja Sinofarm vakcine prethodno su objavljeni u Lansetu. Ove dve faze obuhvatile su 600 ispitanika, starijih od 18 godina, koji nisu imali hronične bolesti.

Među neželjenim reakcijama nije utvrđen nijedan ozbiljni neželjeni događaj, a druge reakcije koje su primećene u najvećem broju su temperatura i bol na mestu uboda.

Pored Kine, Sinofarmova vakcina u upotrebi je u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinu i Egiptu, dok su klinička ispitivanja sprovođena u Argentini, Maroku, Peruu, UAE. Kliničko istraživanje u Emiratima počelo je u septembru, obuhvativši 31.000 volontera između 18 I 60 godina koji su primili dve doze vakcine u razmaku od 28 dana.

Zvaničnici UAE saopštili su međurezultate faze tri ispitivanja početkom decembra, rekavši da analiza pokazuje da nema „značajnih razloga za brigu o bezbednosti vakcine“, kao i da je efikasna 86 odsto.

Prema pisanju medija ovu vakcinu primio je vladar Dubaija Šeik Muhamed bin Rašid Al Maktum, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kazao je da je za njega to bio važan podatak koji dokazuje koliko je vakcina kvalitetna.

Predsednik Srbije takođe je rekao za Sinofarmovu vakcinu da je „izuzetnog kvaliteta i verovatno najskuplja“, te da je u u pismu molio predsednika Si Đinpinga da vakcina bude nešto jeftinija.

Zvaničnih informacija o ceni vakcine nema. Međutim kako je u avgustu prenela agencija AP, dve doze ove vakcine trebalo bi da koštaju manje od „144 dolara“, kako je to kazao predstavnik Sinofarma.

Ova cena značajno je veća u poređenju sa cenama ostalih vakcina za dve doze – Astrazeneka (osam dolara), Sputnjik V (dvadeset), Fajzer-Bajontek (40), Moderna (65).

Iz Sinofarma je rečeno da tokom 2021. mogu da proizvedu milijardu doza.

Sertifikacija pri kraju

Pavle Zelić iz ALIMS-a kazao je juče da je ALIMS pri kraju postupka za sertifikovanje kineske vakcine. „Bukvalno su sada sati u pitanju. Pri kraju smo postupka za Sinofarm, ali se paralelno završavaju postupci i za druge vakcine“, rekao je Zelić za TV Prva. Na pitanje novinara da li to znači da će kineska vakcina biti odobrena do kraja dana i od sutra biti spremna za upotrebu Zelić, je rekao da se nada da će biti tako.

„Sinovak“ nedovoljno efikasna?

Pored Sinofarmove vakcine, pažnju javnosti privukla je i vakcina koju proizvodi Sinovak a koja ima naziv CoronaVac. Za ovu vakcinu su iz Brazila su stigli podaci da je efikasna tek 50 odsto, što je procenat koji je znatno manji od prvobitno saopštenog. Ova vakcina nije u ponudi u Srbiji niti je do sada rečeno da je pregovarano o njenoj nabavci.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner