Početna strana > Hronika > Danas: U budžetu SAD za 2012. najviše sredstava za Kosovo i BiH
Hronika

Danas: U budžetu SAD za 2012. najviše sredstava za Kosovo i BiH

PDF Štampa El. pošta
subota, 02. jul 2011.

Vašington, Beograd - Prema predlogu budžeta SAD za 2012, najveću američku pomoć na Zapadnom Balkanu u narednoj godini dobiće Kosovo i Bosna i Hercegovine, dok je Srbija na trećem mestu. Iza su Albanija, Makedonija i Crna Gora, a na poslednjem mestu je Hrvatska. Čini se da Amerika veruje da Hrvatskoj obilne donacije više nisu ni potrebne, s obzirom na to da je smatra za „predvodnika stabilnosti u regionu Jugoistočne Evrope“.

Srbija je jedina zemlja Zapadnog Balkana u vezi sa kojom se ne pominju „evroatlantske integracije“ i ulazak u NATO, već samo „evropska integracija“ i EU. Stejt department, u obrazloženju predloga budžeta za 2012. koji je upućen Kongresu, upozorava da je najveći problem koji muči Srbiju - korupcija.

BOSNA I HERCEGOVINA: Kako je Stejt department naveo u predlogu budžeta za 2012. upućenom Kongresu, suštinski je važnosti za stabilnost Balkana da BiH bude demokratska, ekonomski zdrava i bezbedna zemlja, koja se kreće prema punoj integraciji u evroatlantske strukture. Stejt department ističe da je BiH, 16 godina posle Dejtona, „etnički rasparčana, disfunkcionalna i ranjiva“, kao i da zaostaje za ostalim balkanskim zemljama u kretanju ka članstvu u EU i primenjivanju ekonomskih i političkih reformi.

Snažna finansijska pomoć i kontinuirani aktivni angažman Amerike biće presudan za napredak Bosne, stav je Stejt departmenta. SAD imaju za cilj da pomognu BiH u sprovođenju reformi neophodnih za ulazak u EU i NATO, kao i da se unutar zemlje izgradi tolerantna, multietnička demokratija u kojoj su zaštićena prava svih građana.

Zanimljivo je da predlog budžeta za 2012. predviđa veća sredstva za BiH u odnosu na 2010. godinu (50 prema 42,8 miliona dolara), mada za tri miliona manja u odnosu na tekuću 2011. Najviše novca otići će za programe mira i bezbednosti (24 miliona) i demokratije, ljudskih prava i upravljanja (17), dok je za ekonomski razvoj izdvojeno 8,7 miliona dolara.

CRNA GORA: Cilj pomoći SAD jeste da se pomogne Crnoj Gori da osnaži svoje demokratske institucije, nastavi da doprinosi stabilnosti Balkana i uspešno napreduje u evroatlantskim integracijama. Prioriteti za 2012, za koju je namenjeno 6,3 miliona dolara, su nastavak reforme sektora bezbednosti, podrška demokratskim institucijama i smanjenje korupcije.

Amerika će naredne budžetske godine maltene prepoloviti svoje fondove za Crnu Goru u poređenju s tekućom 2011, u kojoj je izdvojila više od 11 miliona dolara.

HRVATSKA: Stav američke vlade je da je Hrvatska snažan partner SAD i predvodnik stabilnosti u regionu Jugoistočne Evrope. Najviši prioritet SAD u vezi s ovom zemljom jeste snaženje njenih kapaciteta za članstvo u NATO i učešće u operacijama te koalicije. Takođe, američki programi imaju za cilj unapređenje vojnih kapaciteta Hrvatske kako bi mogla da pojača svoje učešće u međunarodnim snagama u Avganistanu i drugim misijama širom sveta.

S obzirom na ovako navedene prioritete, nije čudno da je kompletna pomoć SAD za Hrvatsku od 4,9 miliona dolara namenjena za programe mira i bezbednosti. Ova suma je za 1,5 miliona manja nego u budžetskoj 2011, ali je za milion veća nego u 2010. godini.

KOSOVO: „Uspeh Kosova kao nezavisne, multietničke i demokratske države od najveće je važnosti za bezbednost i stabilnost Balkana, regiona čiji je miroljubivi razvoj vitalan za strateški cilj Sjedinjenih Država da Evropa bude celovita, slobodna i u miru“, ističe Stejt department u obrazloženju budžeta za 2012. upućenom Kongresu.

Prioriteti američke pomoći na Kosovu su, kako se navodi: izgradnja institucija kosovske vlade i društva; Kosovo kao dom za ljude iz svih zajednica, koji učestvuju u procesu stvaranja najnovije demokratske zemlje u Evropi; nastavak razvoja ekonomije, kako bi svi građani imali koristi od napretka; čvrsto utemeljenje društva i vlasti u vladavini prava; cementiranje progresa u svim pomenutim oblastima kroz ostvarenje evroatlantske budućnosti Kosova.

Kosovo, sa planiranih 65,7 miliona dolara u 2012, ostaje najveći primalac američke pomoći na Zapadnom Balkanu. Međutim, to je drastično smanjenje u odnosu na 2010, kada je iz Vašingtona put Prištine otišlo više od 99 miliona, a trend smanjenja počeo je tekuće 2011, za koju je Kosovu namenjeno 85 miliona dolara.

SRBIJA: U potpunosti demokratska, stabilna i napredna Srbija, integrisana u EU i „ostale međunarodne institucije“, ključan je spoljnopolitički interes SAD u regionu, stav je američke vlade.

Međutim, kako se upozorava u predlogu budžeta za 2012, prepreke za ostvarenje tih ciljeva u Srbiji nalaze se u brojnim oblastima - zemlja bi trebalo da iskaže veću posvećenost ljudskim pravima i primeni demokratskih reformi, da se snažnije bori protiv ekonomskog kriminala, da rešava problem regionalnih neravnoteža (posebno na jugu i jugoistoku) i da stvori uslove za podršku sveobuhvatnom ekonomski rast.

Veliki problem u Srbiji je korupcija, ističe Stejt department. Korupcija podriva vladavinu prava, usporava ekonomski razvoj, smanjuje poverenje investitora i uopšte strane investicije, a zahvaljujući njoj nisko je poverenje javnosti u javne institucije.

Amerika namerava da u 2012. Srbiju pomogne sa 39,1 miliona dolara. Ona na Zapadnom Balkanu ostaje treći najveći primalac američke pomoći, koja će ipak biti znatno manja nego 2011. (52,6 miliona) i 2010. (51,6 miliona). Najviše je namenjeno programima demokratije, ljudskih prava i upravljanja - 18,4 miliona dolara; zatim ekonomskom razvoju - 13,7 miliona i na kraju programima reforme i jačanja bezbednosti - 6,9 miliona dolara. Ovde je posebno zanimljivo da će SAD za potrebe civilnog društva u Srbiji u 2012. dati ravno devet miliona dolara, znači dva više nego za srpsku vojsku i policiju.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner