четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Да ли ће Србија подржати закључке Скупштине РС о антидејтонском деловању Уставног суда БиХ; Посланици власти највише критиковали документарни филм о Вучићу
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Да ли ће Србија подржати закључке Скупштине РС о антидејтонском деловању Уставног суда БиХ; Посланици власти највише критиковали документарни филм о Вучићу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. фебруар 2020.

Посланици су данас на почетку седнице постављали питањна извршној власти и државним органима.

Интересовало их је ко је финансирао документарни филм "Владалац", да ли Србија може да реагује на дешавања у Републици Српској, јер је потписник Дејтонског споразума, као и да ли ће бити смењен министар здравља Златибор Лончар.

Посланик на листи СНС Маријан Ристичевић питао је Министарство културе ко финансира серијал "Владалац" који се емитује на телевизији Н1, наводећи да је он још пре годину дана упозорио да ће та ТВ заједно са Новом у изборној кампањи креирати на одређени начин политичке прилике у земљи.

Он је питао да ли серијал финансирају грађани преко претплате за СББ или Башким Улај за кога је, каже, утврђено да је финансирао уредника Н1 Југослава Цхосића.

"Да ли је албанска мафија наручила да се четири сата на Н1 емитује емисија 'Владалац'", питао је Ристичевић.

Он је питао и директора РТС-а Драгана Бујошевића по ком се критеријуму позивају политичари у емисије на тој телевизији, рекавши да има оних који су за три године гостовали шест пута, а да он, као најактивнији посланик, није гостовао ниједном за осам година.

Ристичевић је имао питање и за министра Милана Кркобабића, а желео је да зна које задруге су добиле средства, која су им седишта, колико новца су добиле, јер, како каже, постоје индиције да средства не добијају активне задруге већ фиктивне, недавно основане.

Посланик СРС Алекснадар Шешељ питао је у светлу "проветравања" у владајућој странци да ли ће бити смењен министар здравља Златибор Лончар за кога каже да је "тешко компромитована личност".

Шешељ каже и да је Лончар недавно покушао да подели српски народ критикујући оне који долазе из Црне Горе "као да тамо живи неки други народ".

Посланица СПС Весна Ивковић питала је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре да ли се припрема документ у циљу заштите животне средине, имајући у виду да је недавно саопштено да су највећи загађивачи означени издувни гасови и индивидуална ложишта.Да ли ће Србија подржати закључке Скупштине РС о антидејтонским деловањем Уставног суда БиХ; Посланици власти највише критиковали документовани филм о Вучићу

Посланик Нове Србије - Покрет за спас Србије Ђорђе Вукадиновић указао је да је Народна скупштина Републике Српске усвојила закључак у вези са, како је рекао, антидејтонским деловањем Уставног суда БиХ.

"Последња у низу скандалозних одлука је покушај да се пољопривредно земљиште преведе из власништва РС у власништво БиХ, следећи случај ће бити са шумама, водама…На тај начин се мења Дејтонска структура и ингеренције РС", а она полако своди на неку факултативну и фолклорну творевину, рекао је Вукадиновић.

Вукадиновић каже да Србија као потписница Дејтонског споразума може и треба да реагује и упитао председницу Владе и председницу парламента да ли сматрају да Београд  треба да подржи закључке Скупштине РС.

Вукадиновић се осврнуо и на неколико хапшења због малверзација приликом изградње фабрике воде у Зрењанину и рекао да се "кола, по обичају, ломе на локланим играчима". Кад се фабрика отварала прављена је велика свечаност и престављано као велика и важна страна инвестиција, а сада кад је пропала није било специјалних емисија и одговорности надлежних из министарстава и врха државе, закључио је Вукадиновић.

Посланици јединствено о Меморијалном центру "Старо сајмиште"

БЕОГРАД - Посланици Скупштине Србије подржали су данас у досадашњој расправи у парламенту Предлог закона о Меморијалном центру "Старо сајмиште", оценивши да је важно неговати културу сећања, нарочито, у време када се дешава покушај историјског ревизионизма.

Посланик Нове Србије - Покрет за спас Србије, Ђорђе Вукадиновић је такође подржао предлог закона.

"Ево једне тачке око које не би требало да буде разлике међу нама. Чињеница је да је срамота, и да не кажем тежу реч од тога, да до сада овај меморијални комплекс и ово место погрома десетине хиљада Срба, Јевреја и Рома није достојно обележено", рекао је Вукадиновић.

Он је оценио да се кроз предложено решење доприноси култури сећања на жртве и једно страшно време које може да буде и упозорење да се не врати у било ком облику.

"Култура сећања је јако важна посебно у контексту актуелних тенденција у савременом свету које не можемо игнорисати, а то је историјски ревизионизам, односно покушај релативизације онога што се дешавало у Другом светском рату", рекао је Вукадиновић.

Он је питао министра Владана Вукосављевића да ли је и како организационо предвиђена релација центра "Старо сајмиште" са Музејом жртава геноцида.

Министар му је одговорио да је изменама и допунама Закона о култури које су недавно усвојене у скупштини прецизирано да је за неговање културе сећања надлежан Музеј жртава геноцида.

"Музеј жртава геноцида јесте предвиђен изменама и допунама Закона о култури као надлежан за примену културе сећања", рекао је Вукосављевић.

Министар је казао да верује да ће у сарадњи Меморијалног центра "Старо сајмиште" и "Музеја жртава геноцида" да се створе услови и за научно-истраживачки рад и за свеобухватнији историјски приступ.

Вукадиновић је питао министра и са којим институцијама и земљама очекује сарадњу када је реч о Меморијалном центру, али и Музеју жртава геноцида, а Вукосављевић је одговорио да ће сарађивати са бројним јеврејским организацијама из света.

Посланик Покрета социјалиста Бојан Торбица рекао је да је жалосно што је морало да протекне више од седам и по деценија да се на простору некадашњег логора "Старо сајмиште" формира меморијал посвећен његовим жртвама, као и свим жртвама Холокауста, геноцида над српским народом, геноцида над Ромима страдалих на територији окупиране Србије и Независне државе Хрватске.

"Промена односа према свим жртвама фашистичког окупатора и његових домаћих помагача, одустајање од вишедеценијске политике прикривања жртава, пре свега српског народа допринело је доношењу Предлога закона о Меморијалу 'Старо сајмиште'", рекао је Торбица.

(Танјуг-Бета-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер