Početna strana > Hronika > Dmitrij Medvedev: Jedinstveno tržište od Atlantskog do Tihog okeana
Hronika

Dmitrij Medvedev: Jedinstveno tržište od Atlantskog do Tihog okeana

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 27. januar 2011.

Deset koraka do uspeha

Demokratija u Rusiji će se razvijati zahvaljujući modernizaciji ekonomije, izjavio je Dmitrij Medvedev u svom izlaganju na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu. Bilo koja demokratija, po rečima ruskog lidera, mora imati sigurnu osnovu kao što su razvijena ekonomija i društvo samostalnih i nezavisnih ljudi.

Dmitrij Medvedev je skratio svoju posetu Švajcarskoj na samo nekoliko sati. Razlog za to je nedavni tragični događaj u Moskvi. Saučešće predsedniku i narodu Rusije su izrazili i okupljeni u Davosu: prva sesija foruma je započela minutom ćutanja za žrtvama terorističkog akta na aerodromu Domodedovo.

Predstavnici vlada i biznis društava raznih zemalja, kako su i rekli organizatori samita, očekivali su da čuju od ruskog predsednika kako on vidi dalji razvoj Rusije. Dmitrij Medvedev je dao svoj odgovor. Program razvoja sastoji se od deset tačaka, rekao je predsednik:

Ne tako davno inicirao sam program bez presedana za privatizaciju krupnih državnih aktiva. Spisak strateških preduzeća u Rusiji je skraćen po mom nalogu pet puta. U tri naredne godine će biti privatizirani paketi akcija vodećih kompanija bankarskog, infrastrukturnog i energetskog sektora. Radi se o desetinama milijardi dolara. Upravljaće privatizacijom vodeće svetske banke.

Jedan od ciljeva koji prate mere koje je zacrtao Dmitrij Medvedev jeste povećanje investicione privlačnosti zemlje. Jedna od tačaka programa predsednika je stvaranje specijalnog fonda. Taj fond će podeliti rizik sa stranim investitorima, ulažući svoja sredstva za podršku stranim partnerima u projektima modernizacije.

Osetne prednosti, po rečima Medvedeva, ruska ekonomija će dobiti razvojem finansijskog sektora. I Rusija nema nameru da dodatno ograničava finansijsku delatnost – naprotiv, od 1. januara anuliran je porez na prihod od realizacije hartija od vrednosti pri dugoročnim investicijama. Osim toga, realizuje se projekat pretvaranja Moskve u međunarodni finansijski centar, koji treba da postane ne samo centar ruskog finansijskog sistema, već i katalizator za razvoj finansijskih tržišta na celom postsovjetskom prostoru. A moguće – i Srednje i Istočne Evrope.

Rusija stvara nova krupna tržišta sa jedinstvenima pravilama regulisanja, kako bi bila privlačna za investitore. Zemlja je, po rečima predsednika, već odavno spremna za stupanje u STO i očekuje da završi taj proces ove godine. Moskva je nedavno formirala Carinski savez sa Belorusijom i Kazahstanom, sada formira zajedno sa njima Jedinstvenu ekonomsku zonu. U Rusiji rade i na stvaranju zajedničke ekonomske zone sa EU. Ona će biti osnovana na principima bezbednosti, slobode kretanja ljudi, kapitala i robe, na jedinstvenim tehničkim standardima. Na kraju, rekao je Medvedev, biće stvoreno jedinstveno tržište od Atlantskog do Tihog okeana.

Već su stvorene nove mogućnosti za inovaciono poslovanje i venčur investicije. Najveći projekat u toj sferi treba da postane inovacioni centar „Skolkovo“. Ove godine učesnici ovog centra će postati desetine velikih i malih preduzeća, koja rade u raznim delovima Rusije. A saradnja sa stranim biznisom na inovacijama će samo povećati šanse za uspeh ovog projekta.

Još jedna mogućnost za biznis je opšti program energetke efektivnosti. Za Rusiju je važno da taj sektor bude jedan od glavnih pokretača inovacija. I modernizacija ruske energetike će krenuti putem stvaranja globalnih partnerstava, zasnovanih na razmeni akcija i tehnologija. Primer za takvo partnerstvo je rusko-francuski konzorcijum za izgradnju nosača helikoptera Mistral, a takođe saradnja Rosnjefta i britanskog BP.

Rusija je, i pored svih teškoća, otvorena zemlja, koja je deo svetske zajednice. I zemlja je puna odlučnosti da dovede do kraja modernizaciju i da nastavlja da se razvija.

(Glas Rusije, 27.1.2011)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner