субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев предложио руски мировни план: Потпуна и безусловна предаја неонацистичкe кликe у Кијеву и усвајање акта о поновном уједињењу територија „Украјине“ са Русијом
Хроника

Дмитриј Медведев предложио руски мировни план: Потпуна и безусловна предаја неонацистичкe кликe у Кијеву и усвајање акта о поновном уједињењу територија „Украјине“ са Русијом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. март 2024.

МОСКВА, 14. март /ТАСС/. Заменик председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев сматра да је Кијевска „формула мира“ која се много рекламира неодржива, предлажући драстично другачији излаз. На свој Телеграм канал поставио је свој контра-план од седам тачака.

„Формула мира“ украјинског председника Владимира Зеленског позива на померање руских трупа назад на границе некадашње Украјинске Совјетске Социјалистичке Републике из 1991. Такође, Москва би била дужна да плати репарације Кијеву. Док су западне земље пружиле велику подршку овој иницијативи, Медведев тврди да се сукоб у Украјини може зауставити само „на основу препознавања реалности“. Стога, он тврди да је кијевска „формула мира“ „мртва за мозак“.

„Једини излаз је да изградимо своју, руску формулу – мирољубиву и сасвим реалистичну. Ону која је хумана за све“, приметио је он.

Захтеви Русије, према Медведеву, могли би да обухватају „потпуну и безусловну предају бивше ’Украјине‘ коју представља неонацистичка клика у Кијеву“, „признање од стране привременог парламента бивше „Украјине“ да је њена цела територија територију Русије“, као и „да су УН признале да је Украјина изгубила ’међународноправни ауторитет“.

У закључку, Медведев је предложио формирање привремених органа управљања који би одлучивали „о исплати свих доспелих компензација Русији“, а затим признали да је цела територија Украјине „територија Руске Федерације“. Следеће, каже Медведев, уследиће усвајање правног акта „о поновном уједињењу територија ’Украјине‘ са Русијом“ који су признале УН.

„То је руска мека формула мира“, рекао је Медведев. „Мислим да се на основу оваквог аранжмана може тражити добронамерни консензус, рачунајући на међусобно разумевање наших блиских пријатеља – наших западних партнера.

1. Признање пораза од стране прве (у даљем тексту „Украјина”) у војној компоненти сукоба. Потпуна и безусловна предаја „Украјине“, коју представља неонацистичка клика у Кијеву. Демилитаризација Украјине и забрана стварања паравојних снага на њеној територији у будућности.

2. Препознавање нацистичког карактера политичког режима у Кијеву од стране међународне заједнице и присилна денацификација свих државних органа „Украјине“, под контролом УН

3. Изјава УН о губитку међународног правног субјективитета „Украјине“ и немогућност да се било који њен правни наследник придружи војним савезима без пристанка Русије.

4. Оставка свих уставних органа „Украјине” и непосредно одржавање избора за привремени парламент самоуправне територије „Украјине“.

5. Усвајање од стране привременог парламента закона о исплати свих неопходних одштета Русији, укључујуц́и исплате рођацима погинулих грађана наше земље и исплате штете причињене здрављу рањених. Успостављање поступка за накнаду имовинске штете причињене конститутивним субјектима Руске Федерације.

6. Званично признање од стране привременог парламента „Украјине“, да је цела њена територија - територија Руске Федерације. Усвајање акта о поновном уједињењу територија „Украјине“ са Русијом.

7. Самораспуштање привременог парламента. Признање УН чина поновног уједињења.

Ово је можда мека руска формула за мир. Ово је компромисна позиција, зар не? Мислим да управо на тој основи можемо да тражимо добронамерни консензус са међународном заједницом, укључујући англосаксонски свет, и одржавамо продуктивне самите, рачунајући на међусобно разумевање наших блиских пријатеља – наших западних партнера.

(ТАСС, НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер