субота, 11. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Како Грчка планира да уштеди милијарде?
Хроника

Дојче веле: Како Грчка планира да уштеди милијарде?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јун 2011.

Грчка жели да наредних година уштеди 78 милијарди евра. Када се прерачуна по глави становника – а Грчка их има 11 милиона – то значи да свако мора да уштеди по 7.000 евра. Плате ће бити мање, јер држава уводи порез солидарности. Зарада од 1.000 евра је ослобођена, а све изнад тога се додатно опорезује, са један одсто, а код већих плата и до четири одсто.

Професионални политичари, као што су министри, градоначелници или високи државни службеници мораће највише да издвајају – за њих је предвиђено пет одсто пореза. Осим тога, порез на ауто скаче за десет одсто, лож уље ће бити скупље за пет центи по литру, а приватници, као што су адвокати, или занатлије мораће да плаћају екстра порез у висини од 300 евра.

Није ни чудно што се народ буни: „Смислили су порезе на све и свашта. Ево, паклица цигарета је опорезована 70 одсто“, каже један Атињанин.

Намера је да велике порезе плаћају пре свега имућнији људи. Они који имају кућу која вреди више од 200.000 евра мораће да плаћају додатни порез, исто важи и за власнике јахти дужих од шест метара и за власнике приватних базена. Што је већи базен – тим већи и порез.

И одлазак у ресторан ће бити скупљи: убудуће у тавернама и кафићима више не важи смањени порез на промет од 13 одсто већ пуни износ од 23 одсто. „Немам избора него сам да се носим са овим поскупљењем, иначе ми људи више неће долазити“, каже власник таверне из предграђа Атине.

Сви ти нови порези би у наредне четири године требало држави да донесу 28 милијарди евра. Још 50 милијарди евра се очекује од продаје државних фирми. Државна железница, градски водовод у Солуну, електродистрибуција, гас – све оно што је у рукама државе, укључујући удео у аеродорму  у Атини – све ће то бити приватизовано.

Радници штрајкују унапред. Представник синдиката каже да ће се штрајковати све док се те одлуке не повуку. Радници се плаше да ће им нови власник смањити надпросечне плате и укинути разноразне повластице. До сада су на пример радници у електродистрибуцији добијали струју скоро за џабе, за само 15 одсто од нормалне цене. Тога више у Грчкој ускоро неће бити.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер