петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Колико је Немачкој потребна америчка војска?
Хроника

Дојче веле: Колико је Немачкој потребна америчка војска?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. август 2019.

 Ако САД остваре најаву о повлачењу америчких војника из Немачке то би могло да драстично утиче на односе Берлина и Вашингтона и сасвим преобликује америчку војну присутност у Европи након Другог светског рата. 

У последње време све чешће се говори о томе да би Сједињене Америчке Државе део војника који су сада стационирани у Немачкој могао пребацити у Пољску. Разлог: за разлику од Пољске, која већ издваја жељених 2 посто бруто-националног дохотка за војску, у Немачкој то није случај - нити ће бити у догледно време.За америчкиог председника Доналда Трампа је то омиљена тема када критикује Немачку и канцеларку Ангелу Меркел. А Пољска не само да издваја пуно новца за оружје, већ и важи за земљу одушевљену Трампом и његовом политиком. 

Остварити те најаве и неће бити баш тако једноставно, јер када је ријеч о присуству америчких војника у Немачкој, онда је реч о дугогодишњем браку - из обостране користи.

Савезна Република Немачка је била део обрамбене стратегије САД још од Другог светског рата када су Американци, заједно са савезницима (Велика Британија, Француска, Русија) окупирали одређени сектор Немачке на 10 десет година.

Иако је број америчких војника у Немачкој од тог времена знатно опао, америчка војска је још увек присутна у многим деловима земље, а у градовима где се налазе најважније базе, њихова присутност је више него видљива. Као у Стуттгарту где је смештна команда америчке војске у Европи (ЕУЦОМ) и одакле САД координира својим снагама у 51. - углавном Европској држави. Одатле се командује пешадијом, маринцима и ваздухопловстом војске САД. 

У Немачкој је још увек смештен највећи контингент америчких војника у Европи, њих око 38.600. Само у Јапану је стационирано више америчких војника ван САД.

Но број војника је већ годинама у паду. Између 2006. и 2018. број војника је смањен за више од половине, са 72 000 на 33 000. То је последица прилагођавања америчких војних снага на нове, комплексније глобалне изазове.

Маринци, пешадија и ваздухопловство

У Немачкој је смештено пет од седам америчких гарнизона у Европи (остала два су у Италији и Белгији). Главни штаб америчких гарнизона у Европи - УС Армy Еуропе - је у Визбадену, а маринаца у градићу Беблингену на југозападу земље. Главне вазухопловне базе су у Рамштајну и Шпангдалему.

Но у Немачкој не живе само војници, официри и њихове породице него и многобројно цивилно особље. У неким базама попут Рамштајна особље доминира читавом околином. Овде се не налазе не само војни објекти него и трговачки центри, школе, пошта и полиција. Често је платежно средство искључиво амерички долар.

Базе су често и највећи ако не и једини послодавац у забаченим крајевима у којима се налазе амеwрилке базе. То се показало након затварање једне мање касарне у Бамбергу након чега је локална привреда претрпела тешке губитке.

Но Немачка није само важно упориште америчке војске када је у питању људство. Овде, надомак бившем Совјетском Савезу, налазе се и нуклеарне базе. Процењује се да је у бази Бихел недалеко од Рамштајна још увек депоновано око 20 нуклераних бојевих глава.

Из ове базе се управља и дроновима који су активни на Блиском истоку.

Оставштина савезничке окупације

Америчко војно присуство у Немачкој је оставштина савезничке окупације која је трајала од 1945. до 1955. када су милиони америчких, британских, француских и совјетских војника боравили у земљи. Североисточни део (од 1949. ДДР) био је под контролом совјетске војне управе, већи део запада под контролом САД и Велике Британије, и једна мањи део је контролисала Француска.

Када је завршена окупација, 1954. Је уследио споразум између Западне Немачке и осам чланица НАТО којим је регулисан трајни останак страних војника на подручју тадашње Западне Немачке. Тај споразум важи и данас и регулише стационирање НАТО трупа у Немачкој.

1990. је на подручју Немачке још било стационирано око 400.000 војника, од тога половина Американци. Пад зида, и премештање америчких интереса на друга глобална жаришта узроковали је драстичан пад броја војника САД у Немачкој.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер