субота, 17. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Потрошен фонд Немачке за помоћ Украјини, нови захтеви више неће бити одобравани
Хроника

Дојче веле: Потрошен фонд Немачке за помоћ Украјини, нови захтеви више неће бити одобравани

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. август 2024.

Према извештају медија, фонд Немачке за помоћ Украјини је потрошен, па је заустављено одобравање нове војне помоћи. Немачка ове и наредне године даје око 12 милијарди Украјини - а толика је и рупа у бужету.

Немачка је један од најважнијих савезника Украјине у рату против Русије – и један од највећих донатора војне помоћи. Али, према извештају Франкфуртер Алегемајне Зонтагсцајтунга (ФАС), то се сада мења: према актуелном планирању буџета, због штедње – немачка влада неће Украјини одобравати било какву нову помоћ.

Немачка влада је управо, на једвите јаде, договорила нови буџет за 2025. Али у њему је рупа од преко 12 милијарди евра, које би онда требало уштедети из текућег буџета.

Како пише ФАС, позивајући се на документе и мејлове, као и на разговоре из више извора савезне владе, Кијеву може бити испоручена само војна помоћ која је већ одобрена. Међутим, по жељи савезног канцелара Олафа Шолца, нови захтеви више неће бити одобравани.

Министар финансија Кристијан Линднер упутио је 5. августа писмо министру одбране Борису Писторијусу и министарски иностраних послова Аналени Бербок у којем се се наводи да се „нове мере” могу предузети само ако је „финансирање обезбеђено” у буџетским плановима за ову и наредне године. Притом треба осигурати да се поштују горње границе.

Потврда из Одбора за буџет у Бундестагу

Стопирање нове помоћи је већ на снази, јер су за текућу годину већ планирана средства у износу од око осам милијарди евра. Максимални лимит за следећу годину је четири милијарде евра и то је већ пребукирано. То значи да се један расположиви систем противваздушне одбране ИРИС-Т не може финансирати, пише ФАС.

Како пише ФАС, потврда о томе стигла је из Одбора за буџет у Бундестагу. Андреас Шварц (СПД) стручњак за буџет и одбрамбену политику рекао је за лист да се у овом тренутку за Украјину „не издају нове поруџбине“ јер се оне више не финансирају. Ограничење помоћи Украјини потврдио је и буџетски политичар ЦДУ Инго Гедешенс:
„Олаф Шолц и његова влада преко ноћи су замрзли финансијску, а тиме и војну подршку Украјини“.

Линднер се ослања на приход од руских камата

Међутим, Линднер не очекује нагли прекид финансијско-војне помоћи Украјини. Према писању ФАС-а, уместо из буџета Немачке, новац ће убудуће долазити из профита од замрзнуте руске имовине.

Према влади САД, од руског напада на Украјину у западним земљама замрзнуто је око 280 милијарди америчких долара (око 260 милијарди евра) средстава руске централне банке, од чега велики део – према подацима Комисије ЕУ око 210 милијарди евра – у Европској унији.
На самиту Г7 у јуну у Италији договрено је да се кредит од 50 милијарди долара за Украјину финансира од камата на овај замрзнути руски новац.

Иако остаје нејасно када одлука Г7 може бити спроведена – због великих бирократских и правних проблема – ЕУ је саопштила да је крајем јула Украјини већ уплатила прву траншу од 1,5 милијарди евра од руских камата.

Новинска агенција АФП цитирала је изворе из немачког министарства финансија који су рекли да савезна влада ради „унутар Г7 и ЕУ на отварању краткорочног инструмента финансирања Украјине у вредности од 50 милијарди долара коришћењем замрзнуте руске имовине“. „Билатерална немачка помоћ остаје на највишем нивоу, али се ослања на ефикасност овог инструмента“.

(Дојче веле)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер