петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Ђилас: Наводи о Ромима расељеним испод "Газеле" нетачни
Хроника

Драган Ђилас: Наводи о Ромима расељеним испод "Газеле" нетачни

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. април 2011.

Одговарајући на наводе из извештаја Амнести интернешенела да су Роми принудно исељени испод “Газеле”, градоначелник Београда Драган Ђилас рекао да тај извештај садржи низ лажних тврдњи, а да није наведена ниједна позитивна ствар коју је град Београд учинио за Роме.

Градоначелник Београда Драган Ђилас оценио је да недавни извештај организације Амнести интернешенел, у којем се власти у Србији позивају да зауставе серију принудних исељавања Рома у Београду, садржи низ лажних и ничим доказаних тврдњи, а да није наведена ниједна позитивна ствар коју је град Београд учинио за Роме.

Роми, расељени испод моста "Газеле", добили су опремљене контејнере за становање, више од 90 одсто њих добило је, о трошку града, лична документа, а сваком расељеном лицу додељена је здравствена књижица и право да се лечи, наведено је у писму које је одговор на извештај Амнести интернешнала представљеног поводом 8. априла, Међународног дана Рома.

За обезбеђивање контејнера ромским породицама испод "Газеле" град је издвојио скоро 1,2 милиона евра и још око милион евра како би се насеља опремила неопходном инфраструктуром.

"Такође, није тачно да са Ромима испод 'Газеле' нико није комуницирао, да нису званично обавештени и да им није било омогућено да понесу личне ствари. Током 2008. и 2009. године са њима је одржано више састанака, званично обавештење о исељењу добили су у августу 2009. године, а свакој породици превезене су све ствари до објекта где су пресељени", наводи се у писму.

Коментаришући наводе да пресељени Роми имају проблем са добијањем докумената, Ђилас је навео да су од 473 пресељена припадника ромске популације 444 о трошку града добила сва лична документа, а здравствену књижицу поседује њих 396.

У школе је 2009. године уписано 118 ромске деце, која пре тога никада нису похађала школу, 2010. године уписана су 142 ученика ромске националности, а град Београд ангажовао је девет ромских асистената који раде са том децом.

Нема станова на поклон

Захтев да се свакој ромској породици која живи у нехигијенском насељу обезбеди стан апсолутно је неприхватљив и неспроводив за Београд из моралних и финансијких разлога, наводи се у Ђиласовом писму и истиче се да је једина законска могућност да ромске породице добију стан конкурисање за градске социјалне станове.

У лето 2010. године 81 ромска породица конкурисала је за социјалне станове, а од 84 стана, 18 су добиле ромске породице, прецизирано је у градоначелниковом одговору.

Коментаришући позив Европској унији, Европској инвестиционој банци у и Европској банци за обнову и развој да не подржавају инфраструктурне пројекте који за последицу имају принудна исељења или друга кршења људских права, а који је наведен у извештају Амнести интернешнала, Ђилас је навео да тај позив спречава Београд да се развија и његове грађане, па и Роме, да живе боље.

"Без обзира на све што радите, ми ћемо у Београду наставити да се боримо за бољи живот сваког ромског дечака и девојчице и урадићемо све како би они добили шансу да постану пуноправни грађани Београда и Србије", закључио је Ђилас.

У најновијем извештају организације Амнести интернешнал о стању Рома у Србији Влада је позвана да омогући доношење закона којим би се забранило принудно исељавање Рома, али и да обезбеди да општинске власти, укључујући оне у Београду, не спроводе принудна исељавања.

"Роми су присилно исељени од стране града Београда, изгубили су своје куће, своје изворе прихода, а често и све што су имали", наводи се у извештају.

Неким принудно исељеним није понуђен алтернативни смештај, док је другима обезбеђен неодговарајући, који не испуњава међународне стандарде.

Такође је важно да се свима који су исељени из насеља у Београду и тренутно живе у контејнерским насељима осигура адекватан алтернативни смештај укључујући социјално становање, пре него што дође до даљих исељавања, наводи се у извештају.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер