Početna strana > Hronika > Dubravka Đedović Handanović: Neistina da će Srbija uvoziti nuklearni otpad iz Francuske, to nije moguće
Hronika

Dubravka Đedović Handanović: Neistina da će Srbija uvoziti nuklearni otpad iz Francuske, to nije moguće

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 29. avgust 2024.

 Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je da je poseta predsednika Francuske Emanuela Makrona Srbiji važna zbog dijaloga sa tom zemljom o dugoročnoj saradnji u obezbeđivanju energetske sigurnosti.

„Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovaraće sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom o energetskoj saradnji i dugoročnom obezbeđivanju energetske sigurnosti u naredne dve do tri decenije. Francuska je najveći nuklearni operater u svetu i zemlja od koje možemo mnogo da naučimo, razmenjujemo znanja i iskustva. Za razliku od Nemačke, koja je donela odluku o gašenju nuklearnih elektrana, što je za posledicu imalo uvoz električne energije iz Francuske, oni nisu gasili nuklearne kapacitete koji se, između ostalog, nalaze i u našem okruženju u Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj, Hrvatskoj i Sloveniji“, rekla je Đedović Handanović na TV Pink, saopšteno je iz njenog kabineta.

Ona je dodala da je „Francuska ostala tvrdoglava, kao što smo i mi pre nekoliko godina, kada je u pitanju gašenje termokapaciteta“.

„Energetska kriza je potvrdila da je to bilo ispravno i da pažljivo moramo da planiramo prelazak na obnovljive izvore energije, što želimo da radimo, ali moramo da obezbedimo dovoljno energenata i električne energije za sigurno i stabilno snabdevanje, u čemu nam Francuska može pomoći“, rekla je ministarka.

Ona je naglasila da su se u javnosti širile neistine da će Srbija uvoziti nuklearni otpad iz Francuske i da to nije moguće.

„Lako je proverljivo šta piše u konvencijama Ujedinjenih nacija, direktivama Evropske unije, francuskim i srpskim zakonima. Nije istina da Francuska ima interes da izvozi nuklearni otpad u Srbiju, niti je moguće da mi uvozimo i skladištimo nuklearni otpad. Mediji koji sebe smatraju objektivnim lako mogu da provere ove informacije, a ne da nastavljaju da namerno obmanjuju građane i šire paniku, protiv čega ćemo se boriti činjenicama i argumentima“, rekla je ministarka.

Dodala je da je ove nedelje ekspertska misija Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) posetila Beograd i razgovarala sa predstavnicima naših institucija.

„Od 2001. godine postoji saradnja sa IAEA, sa kojom smo razgovarali o nameri Srbije da koristi nuklearnu energiju u kontekstu obezbeđivanja dugoročne energetske sigurnosti”, rekla je ona, prema saopštenju.

Ministarka je demantovala navode ekološkog analitičara Igora Radoševića, koji je naveo da se planira otvaranje 20 do 30 rudnika litijuma u Srbiji.

„Na teritoriji cele Srbije samo na jednoj lokaciji u dolini Jadra postoje overene rezerve minerala litijuma i bora i nigde više, niti se vrše istraživanja litijuma. Projekat Jadar se razvija duže od 20 godina i rudnik i dalje nije otvoren, toliko o istinitosti navoda da će biti otvoreno na desetine rudnika litijuma”, poručila je ministarka.

(N1)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner