уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Никезић: Ова власт je задужила земљу више него све претходне заједно; Животни стандард у Србији је међу најнижима у Европи; Одлазак Геокса представља социјалну бомбу за Врање
Хроника

Душан Никезић: Ова власт je задужила земљу више него све претходне заједно; Животни стандард у Србији је међу најнижима у Европи; Одлазак Геокса представља социјалну бомбу за Врање

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. август 2021.

Председник Ресорног одбора за привреду и финансије Странке слободе и правде Душан Никезић изјавио је у Дану уживо да је, "ако погледамо детаљније наше јавне финансије, ова власт задужила земљу више него све претходне власти заједно". Улагање у инфраструктуру је, додаје, увек добро, "али не на овај начин". "Ми радимо ствари потпуно погрешно. То има смисла ако реализујемо на ефикасан начин, по најповољнијој цени, у кратким роковима и преко домаћих грађевинских фирми. Ми се задужујемо код страних земаља за пројекте који су неколико пута скупљи од њихове реалне вредности, мимо тендера ангажујемо грађевинске фирме из тих земаља, за цене које су заиста неприхватљиве", каже он.

Према његовим речима, Геокс је „јако важна тема“.

„Треба имати у виду став руководства који је показао да му није баш много стало до радника. То видимо по томе што је премијерка Ана Брнабић била у Врању и рекла да немају информације да Геокс одлази, а три дана касније је председник рекао да то већ знају. Одлазак Геокса представља социјалну бомбу за Врање, јер ови људи неће моћи преко ноћи да нађу посао“, каже он.

Како је рекао, „Србија је земља са платом која је међу најнижима у Европи и животним стандардном који је међу најнижима у Европи“.

„Србија се развијала много спорије од земаља региона с којима смо се поредили. Морамо да улажемо у образовање младих људи да би управо добили квалификовану радну снагу да ради на пословима који захтевају вишу стручну спрему“, каже он.

Како каже Никезић, „ако погледамо детаљније наше јавне финансије, ова власт је задужила земљу више него све претходне власти заједно“.

„Јавни дуг је значајно увећан, забрињава чињеница да су најављени договорени послови који ће довести до задуживања 50 милијарди евра“, каже он.

Улагање у инфраструктуру је, додаје, увек добро, „али не на овај начин“.

„Ми радимо ствари потпуно погрешно. То има смисла ако реализујемо на ефикасан начин, по најповољнијој цени, у кратким роковима и преко домаћих грађевинских фирми. Ми се задужујемо код страних земаља за пројекте који су неколико пута скупљи од њихове реалне вредности, мимо тендера ангажујемо грађевинске фирме из тих земаља, за цене које су заиста неприхватљиве“, каже он.

Говорећи о најављеној државној помоћи, каже да је „задуживање у кризи неопходно и пожељно да би се покренула привредна активност“.

„Међутим, ако се ви задужујете да свима дате мало, а онима којима је најпотребније недовољно, онда немате жељени ефекат“, каже Никезић.

Истиче да би био „опрезан поводом пројекција раста“.

„Мислим да смо сведоци да РЗС последњих неколико година редовно штелује податке кад год је то потребно овој власти, то је посебно случај са БДП, плашим се да је БДП нижи него што нам РЗС то представља, самим тим то значи да је удео јавног дуга у БДП већи него што је то званично приказано“, каже он.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер