четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Пиблс: Мало знамо о почетку свемира, можда није било великог праска
Хроника

Џејмс Пиблс: Мало знамо о почетку свемира, можда није било великог праска

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. новембар 2019.

 Главна теорија постанка свемира на снази је већ деценијама, при чему су баш Пиблсова истраживања космичке радијације допринела да та теорија ни дан данас није оборена.

"Прва ствар коју морате знати је то да је његово име, теорија великог праска, прилично неприкладна", казао је 84-годишњи нобеловац на једном скупу у Вашингтону прошле седмице, појаснивши да не постоји ниједан конкретан доказ да је у стварању свемира било неке гигантске експлозије.

Нобелов одбор је прошлог месеца Пиблсу одао признање за дугогодишњи рад на састављању теоријског оквира за развој младог свемира.

Ипак, угледни научник истиче да ни сам не зна ништа о "почетку" и тврди да научна заједница нема добру теорију о томе.

Супротно тому имамо "јако добро тестиране теорије о развоју свемира од његове ране фазе, почевши од првих секунди експанзије, до данас", каже.

То је установљено на основу остављених космолошких потписа које научници зову "фосилима".

У палеонтологији фосили су сачувани остаци живота из геолошке прошлости. У космологији, најстарији фосили су стварање хелијума и осталих честица насталих из нуклеосинтезе у времену када је свемир био врло врућ и густ.

Те су теорије добро аргументоване доказима и проверама. Међутим, то није случај с тајанственом фазом која је томе претходила.

“"Немамо добар тест онога што се догодило раније у времену", каже Пиблс. "Теорије имамо, али тестиране нису. Теорије, идеје, то су дивне ствари, али ако мене питате, морају проћи тест. Тада постају утемељене."

"Сваки мудар физичар може смислити теорију. Али она не мора имати везе са стварношћу. А има ли такву везу, то утврђујемо експериментима. И једноставно, теорија великог праска нема експериментални доказ", нагласио је.

Кад га питају који би назив желео уместо великог праска, Пиблс одговара: "Ма дигнуо сам руке од тога, не волим велики прасак, али и ја га користим."

"Годинама смо ја и још неке колеге покушавали да уверимо научну заједницу да пронађе бољи назив. Али нисмо успели. Дакле, велики прасак остаје. Неприкладно је, али сви знају тај назив. Једноставно сам одустао", закључио је.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер