Početna strana > Hronika > DŽon Mekejn: Vreme da se razmotri promena režima u Severnoj Koreji
Hronika

DŽon Mekejn: Vreme da se razmotri promena režima u Severnoj Koreji

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 28. novembar 2010.

Jedina predvidiva stvar kod severnokorejskog režima je njegova nepredvidivost, ocenio je danas za Si-En-En (CNN) nacelnik Američkog združenog generalštaba, admiral Majk Mulen, saopšteno je iz pres službe američkih snaga.

Mulen je rekao da lider Severne Koreje Kim DŽong-il pokušava da osigura prenos vlasti na svog sina Kim DŽong-una.

On je naveo da su potapanje južnokorejskog broda Čeonan u martu i artiljerijski napadi na ostrvo Jeongpiong 23. novembra deo tog procesa.

Mulen je severnokorejskog lidera nazvao ratobornim i opasnim.

„On konstantno radi na destabilizaciji situacije i jedino je predvidiv u svojoj nepredvidivosti. On pokušava sve oko sebe da uveri u svoj potencijal da bi mogao da uđe u rat sa Južnom Korejom”, rekao je američki admiral.

Američki republikanski senator DŽon Mekejn, bivši marinac, rekao je takođe danas za CNN da je došlo vreme da se razmotri „promena režima” u Severnoj Koreji, ali on nije precizirao na koji način bi to moglo da bude ostvareno.

Mekejn, glavni republikanac u Komitetu oružanih snaga Senata, rekao je da on ne predlaže vojnu akciju protiv Pjongjanga i dodao da bi Kina, najbliži sused Severne Koreje, trebalo da preuzme odgovorniju ulogu na Korejskom poluostrvu.

„Ključ za rešenje ove situacije, očigledno je Kina. A, na nesreću, Kina se ne ponaša kao odgovorna svetska sila. Ne može biti u dugoročnom interesu Pekinga da dođe do obnavljanja konflikta na Korejskom poluostrvu”, ocenio je Mekejn za CNN.

Severna Koreja, kako navode američke snage, na putu je da razvije nuklearno naoružanje, a njen lider Kim DŽong-il više puta je kao razlog za artiljerijske napade na južnokorejsko ostrvo Jeongpiong naveo „poslednje zajedničke vojne vežbe Vašingtona i Seula”.

Mulen je rekao da su, međutim, te vežbe koje su počele ranije ovog meseca, dugo unapred bile planirane. U njima učestvuje 70.000 južnokorejskih vojnika.

„Njihov cilj je bezbednost u Žutom moru, posebno kada se radi o podmornicama. Njima želimo da pošaljemo veoma snažan signal da će biti kažnjen svako ko ugrozi bezbednost u Žutom moru, ali i da sarađujemo sa svojim saveznicima u Južnoj Koreji”, poručio je Mulen.

On je dodao da su SAD i Južna Koreja usredsređeni na sprečavanje nasilja, kao i da neće dozvoliti da se situacija otme kontroli.

Mulen je istakao da je i Kina pozvala na uzdržanost i ocenio da je Peking jedini koji može da primeni svoj uticaj na Severnu Koreju.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner