Početna strana > Hronika > Edita Tahiri: Srbija polako prihvata realnost, diplome uz međunarodni pečat
Hronika

Edita Tahiri: Srbija polako prihvata realnost, diplome uz međunarodni pečat

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 04. jul 2011.

Šefica prištinskog pregovaračkog tima Edita Tahiri izjavila je da očekuje da će konačni dogovor oko priznavanja fakultetskih diploma biti postignut u sledećoj rundi razgovora Beograda i Prištine, koji ona očekuje oko 20. jula.

U izjavi za Tanjug Tahiri je rekla da će se krajem jula u Briselu razgovarati o pitanjima slobodne trgovine, telekomunikacija i električne energije. Tahiri tvrdi da su se obe strane složile da proces priznavanja diploma vodi i nadgleda međunarodna institucija, za koju obe strane budu smatrale da je odgovarajući izbor za taj posao.

"Listu međunarodnih institucija ispostaviće predstavnik Evropske Unije u dijalogu Robert Kuper tokom sledeće runde pregovora u Briselu. Zato nas je zamolio da budemo strpljivi, ali očekujem da ćemo u šestoj rundi imati i ovaj sporazum. Važno je da se obe strane slože koja bi institucija vodila taj posao", kaže Tahiri.

Ona je najavila i da će, osim komplikovanih pitanja kao što su telekomunikacije i električna energija, oko kojih postoje najveća neslaganja, u narednoj rundi biti otvoreno i pitanje slobodne trgovine.

"Kao što je poznato, Srbija može da izvozi na Kosovo, dok Kosovo nema recipročna prava. Očekujem da će u šestoj rundi biti reči o načinu na koji bi ta asimetrija mogla da se reši. O ostalim otvorenim pitanjima razgovaraće se u avgustu i septembru", rekla je Tahiri.

Kada je u pitanju kulturno nasleđe, Tahiri smatra da je ta tema već otvorena kroz razgovor o šteti koja je naneta kulturnim i verskim objektima tokom rata, kao i o zaštiti svetinja na Kosovu. Tahiri tvrdi da pitanje spora oko naziva koje će srpske svetinje na Kosovu nositi, a koji se vodi pred Uneskom, nije tema dijaloga Beograda i Prištine.

Za Prištinu, kako kaže Tahiri, nije ključno da li će se te svetinje nazivati kosovskim srednjovekovnim ili srpskim i oni će prihvatiti svako rešenje koje predlože međunarodne institucije. Ona, međutim, ostaje pri stavu da su srpske crkve na Kosovu deo kosovskog kulturnog nasleđa.

"Većina stanovnika na Kosovu su Albanci, ali mi imamo tri religije, katoličku, pravoslavnu i islam. Želim da istaknem da mi pravoslavne svetinje smatramo kosovskim kulturnim nasleđem, a naša je politika zaštita i promocija kompletnog kulturnog nasleđa na Kosovu", objasnila je Tahiri.

Što se tiče politike Prištine povodom srpskih crkava na Kosovu, ona je u okvirima Ahtisarijevog plana, dodala je Tahiri. Šefica prištinskog tima najavila je i da će danas ili najkasnije sutra Evropska unija proslediti konačne verzije dogovora postignutih tokom pete runde pregovora, a koji se tiču slobode kretanje, tablica i ličnih karata.

Na pitanje da li je peta runda korak ka priznanju nezavisnosti, kao što se tvrdi u delu srpske javnosti, ili potčinjavanje kosovskog tima srpskim interesima, kao što tvrdi opozicija u Prištini, Tahiri je rekla da je bliže prvoj opciji.

"I Beograd i Priština su pokazali da poštuju evropske vrednosti kada su u pitanju dobrosusedski odnosi i to je za obe strane novi korak u pravcu članstva u EU. Sve što je dogovoreno i što omogućava slobodu kretanja, govori da srpska strana polako prihvata realnost i da se kreće ka priznanju nezavisnosti. Za puno priznanje, međutim, nedostaje još mnogo", zaključuje Tahiri.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner