понедељак, 05. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ен-Би-Си њуз: Трамп наредио поновно отварање затвора Алкатраз - који је затворен више од 60 година
Хроника

Ен-Би-Си њуз: Трамп наредио поновно отварање затвора Алкатраз - који је затворен више од 60 година

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. мај 2025.

Председник Доналд Трамп каже да је наложио својој влади да поново отвори и прошири Алкатраз, озлоглашени бивши затвор на тешко доступном калифорнијском острву код Сан Франциска, који је затворен више од 60 година.

Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп најавио је у недељу увече да ће дати наредбу надлежним федералним агенцијама да обнове и прошире некадашњи озлоглашени затвор Алкатраз, који је од 1970-их претворен у национални парк и једну од најпосећенијих туристичких дестинација у САД.

У објави на својој мрежи Truth Social, Трамп је написао:

„ОБНОВИТИ И ОТВОРИТИ АЛКАТРАЗ! Превише дуго, Америка је била мучена од стране сурових, насилних и вишеструко осуђиваних преступника — шљама друштва — који никада неће дати никакав допринос осим патње и бола. Наложио сам Заводу за затворе, заједно са Министарством правде, ФБИ и Секретаријатом за унутрашњу безбедност, да поново отворе знатно проширени и обновљени АЛКАТРАЗ, како би у њему били смештени најсуровији и најопаснији преступници у Америци. Када смо били озбиљна нација, нисмо оклевали да затварамо најопасније преступнике и држимо их далеко од грађана. Тако и треба да буде.

Судије које се плаше да раде свој посао и не дозвољавају да уклонимо криминалце који су ушли у нашу земљу илегално су срамота. Потребна нам је снага, не слабост. АЛКАТРАЗ ће поново бити симбол ЗАКОНА И РЕДА!“

Овом објавом Трамп је директно изразио незадовољство одлукама савезних судија који су, како тврди, блокирали његове покушаје да депортује осуђене мигранте. Конкретно је критиковао одлуку федералног судије — којег је он именовао — који је недавно одбацио позивање на Закон о непријатељским странцима у покушају депортације групе Венецуеланаца, означених као чланови банди.

Трамп је већ у марту најавио планове за задржавање илегалних миграната у бази Гвантанамо, али тај предлог је дочекан с великим отпором због правних и финансијских проблема. Сада се поново враћа идеји симболичне казне — овога пута преко Алкатраза, затвора који је између 1934. и 1963. примио преко 1.500 затвореника, укључујући гангстера Ал Капонеа.

Алкатраз је затворен 1963. јер је, према подацима Завода за затворе, био троструко скупљи за одржавање у односу на друге федералне установе. Изолација острва значила је да су сви ресурси, од хране до воде, морали бити достављани бродом. Конгрес је 1972. донео одлуку да Алкатраз буде део Националне рекреативне зоне Златна капија, а годину дана касније отворен је за јавност.

Сада, 60 година касније, Трамп би желео да врати ту установу у функцију затвора за „најгоре преступнике и илегалце“. Међутим, званичници из правосудног сектора нису наклоњени тој идеји.

Из Министарства правде поручили су да се ради о „политичком сигналу без оперативне основе“, док је федерални судија изјавио да „ниједан председник не може суспендовати уставне процедуре у име реторике закона и реда“. Бивша председница Представничког дома, Ненси Пелоси, оценила је на мрежи Икс да се ради о „неозбиљном предлогу“, подсећајући да је Алкатраз „велика туристичка атракција у срцу Сан Франциска“.

Из канцеларије гувернера Калифорније Гевина Њусома поручили су: „Изгледа да је у Вашингтону поново ‘дан за скретање пажње’.“

Скуп за затвор, одличан за туризам

• Затвор никад није био попуњен: просечно је у њему било 260–275 затвореника.

• Познати затвореници: Ал Капоне, Роберт Страуд („Човек птица“), „Машинка Кели“.

• Алкатраз је био скоро троструко скупљи за одржавање од било ког другог федералног затвора.

• Данас га годишње посети преко 1.000.000 туриста.

(РТС, Ен-Би-Си њуз)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер