субота, 31. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕПС гради ветропарк Костолац, вредан више од 110 милиона евра. Пројекат се финансира из кредита „KfW“ банке у вредности од 80 милиона евра и 30 милиона евра од Инвестиционог оквира за Западни Балкан
Хроника

ЕПС гради ветропарк Костолац, вредан више од 110 милиона евра. Пројекат се финансира из кредита „KfW“ банке у вредности од 80 милиона евра и 30 милиона евра од Инвестиционог оквира за Западни Балкан

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. септембар 2023.

Ветропарк "Костолац", који гради Електропривреда Србије (ЕПС), снаге 66 мегавата (МW), вредан више од 110 милиона евра, биће завршен крајем 2024, рекао је руководилац програма пројеката те компаније Предраг Ђорђевић.

Та електрана на ветар ће се, како је речено медијима приликом обилска места на коме ће се градити, простирати на локацијама Дрмно, Петка, Ћириковац и Кленовник, где су исцрпљени копови и где су била одлагалишта термоелектране „Костолац“.

Ветропарк, који ће на мрежи бити почетком 2025, састоји се од 20 ветротурбина, снаге по 3,3 мегавата, планирана годишња производња је 184 милиона киловат-часова годишње, што је довољно за снабдевање зеленом електричном енергијом око 30.000 домаћинстава.

Пројекат се финансира из кредита КфW банке у вредности од 80 милиона евра и реализује у складу са стратешким циљевима Србије у области обновљивих извора енергије, утврђених Стратегијом развоја енергетике до 2025. године са пројекцијама до 2030. године, а који се пре свега односе на повећање удела енергије из обновљивих извора у бруто финалној потрошњи.

ЕПС-у су одобрена додатна средства у износу од 30 милиона евра од Инвестиционог оквира за Западни Балкан (WБИФ). Уговор за пружање консултантских услуга на пројекту је потписан са конзорцијумом „Фицхтнер ГмбХ & Цо.“ и „Енергопројект Ентел АД“.

За испоруку ветрогенератора, стубова, трафостанице и разводног постројења уговор је 2022. потписан са конзорцијумом „Сиеменс Гамеса Ренеwабле Енергy А/С“ Данска и „Сиеменс Гамеса Ренеwабле Енергy“ Београд.

Соларна електрана (СЕ) „Петка“, прво фотонапонско постројење у ЕПС-овом огранку ;“Термоелектране и копови Костолац“, градиће се, према речима заменика шефа тог пројекта Горана Буре, на спољашњем одлагалишту Површинског копа „Ћириковац2“ и имаће планирану годишњу производњу од 15,6 гигават-часова.

Том електраном ће бити повећани капацитет ЕПС-а за производњу зелене енергије. Соларни панели простираће се на површини од 11,6 хектара. Планирана вредност инвестиције је 1,1 милијарду динара и финансира се средставима ЕПС-а.

Предвиђени рок за реализацију пројекта је 15 месеци од тренутка када се извођач уведе у посао. Очекује се да СЕ „Петка“ буде на мрежи крајем 2024. године. Период поврата уложених средстава је 12 година, док је период експлоатације електране 25 година.

После тога, мењају се само панели, док остају конструкције, путеви и инфраструктура, који чине значајан део укупног улагања. Заменом панела електрана се ревитализује за нових 25 година експлоатације.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер