петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ о преговорима Београда и Приштине
Хроника

ЕУ о преговорима Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. март 2011.

У уторак у Бриселу почиње први круг разговора Београда и Приштине. Уз помоћ Европске уније, две стране ће на овим сусретима разговарати, према ставу Приштине, само о техничким питањима, попут пограничне контроле и личних докумената, док се Београд нада отварању и других, дубљих питања.

За Европљане су разговори који почињу у Европском савету прилика да се унапреди свакодневни живот људи са две стране границе. Подразумева то, пре свега, питања око којих са обе стране постоји једнака потреба за решавањем, почев од граничне контроле, трговине и личних докумената. Са таквом жељом сутра дочекују представнике влада у Београду и Приштини, надајући се да ће први дан осигурати добар почетак нечега што би требало бити редовно састајање, кажу у Савету, неколико пута месечно.

Овај круг разговора је предвиђен да траје до среде, када се очекују и прва саопштења две стране. Што се тиче треће стране, за Европљане су разговори који почињу у Европском савјету, прилика да се унапреди свакодневни живот људи са две стране границе, на размишљање и тражење одговарајућих решења.

И поред овога, у ваздуху стоји и потреба барем једне стране да се разговара о статусу, што друга страна одбија, надајући се да ће, на крају, Београд ипак признати косовску независност, док трећа о томе ћути. Не ћуте бриселски аналитичари за које је, након извештаја известиоца Савета Европе, Дика Мартија о трговини људским органима на Косову, отворено питање кредибилитета косовске стране:

"Постоји проблем кредибилитета, косовске жеље да буде препозната њихова независност, а не да то буде, као сада, само делимично. У сваком случају, у једном тренутку ће морати преговарати са Србијом како би се нашло неко решење косовског питања," каже аналитичар Центра за европске политичке студије, Мајкл Емерсон.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер