Početna strana > Hronika > EURO 2024: Holandija i Francuska odigrali su bez golova (0:0) utakmicu drugog kola grupe D

petak, 21. jun 2024.

Fudbaleri Holandije i Francuske odigrali su bez golova (0:0) utakmicu drugog kola grupe D Evropskog prvenstva u Nemačkoj.

Nepravedno bi bilo napisati da je derbi duel Holandije i Francuske u grupi D bio potpuno nezanimljiv i bez sadržaja, ali ostaće zabeležen u istoriji kao prva utakmica bez golova na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

Neće se ni jedni ni drugi mnogo nasekirati zbog toga, pošto nakon dva kola imaju po četiri boda i praktično su obezbedili plasman u nokaut fazu takmičenja. Pitanje je samo ko će u osminu finala sa kog mesta, a na odgovor će se čekati do 25. juna, kada u poslednjoj rundi Holandija igra protiv Austrije, a Francuska protiv već prežaljene Poljske.

KRAJ, Holandija - Francuska 0:0

Igraće se još pet minuta...

89' Rabio još jednom uprskao (0:0)

Voli čovek da asistira, pa to ti je... Još jednom je Rabio hteo da uposli saigrače u pogrešnom momentu. Izašao je sam pred golmana Holandije, doduše malo iskosa, i nije se usudio da šutne. Pokušao je loptu da pošalje na peterac, ali tamo nije bilo nikoga

87' Uspavanka nakon poništenog gola (0:0)

Nakon poništenog gola Simonsa ponovo je opao tempo utakmice. Kao da su se Holanđani razočarali, a Francuzi uvideli da moraju biti oprezniji.

79' Depaj uz aplauze odlazi na klupu (0:0)

Memfis Depaj je završio svoje za danas, umesto njega će igrati strelac na prethodnoj utakmici protiv Poljske - Vut Veghorst.

75' Dvostruka izmena kod Francuza (0:0)

Dembele i Tiram su završili meč, a igraće Kingsli Koman i Olivije Žiru.

73' Trostruka izmena u redovima Holandije (0:0)

Vajnaldum, DŽoj Verman i Gertruida su ušli u igru umesto Simonsa, Šutena i Frimponga.

69' Poništen gol Simonsa, VAR potvrdio odluku (0:0)

Zanimljiva i nesvakidašnja situacija u Lajpcigu. Ćavi Simons je postigao gol, ali je poništen zbog ofsajda jer je Damfris, iako nije ni pokušao da krene ka lopti, zasmetao golmanu Menjonu u trenutku kada je Simons šutirao. Dugo su u VAR sobi većali da li je odluka sudija na terenu ispravna i na kraju su je potvrdili. Veliko je pitanje da li bi Menjon mogao bilo šta da uradi i da Damfris nije bio pored njega.

65' Šta se dešava sa Grizmanom? (0:0)

Još jednom se Antoan Grizman, nakon prelepe akcije Francuza i dobrog Kanteovog pasa, našao sam i neometan na petercu i još jednom se neobjašnjivo spetljao, loše primio loptu i traljavo šutirao. Uspeo je Verbrugen da odbrani.

67' Holanđani prepustili posed (0:0)

Holanđani su u potpunosti prepustili posed Francuzima i odlučili da ih čekaju na svojoj polovini.

63' E, to je već bolje... (0:0)

Prete Francuzi sve češće i žešće. Čuameni je nakon centaršuta sa desnog boka bio najviši u skoku, školski je šutirao glavom, ali je lopta završila malo preko prečke.

60' Tiram neprecizan (0:0)

Pronašao je Tiram prostora za udarac sa ivice kaznenog prostora, ali nije ta lopta bila blizu gola.

57' Rabio lansirao loptu na tribine (0:0)

Evo Francuza konačno pred golom Holandije. Dobro je Dembele centrirao po zemlji, ali je Rabio malo zakasnio na tu loptu i zbog lošeg položaja tela lansirao je visoko na tribine iako je bio u srcu šesnaesterca.

55' Bez uzbuđenja i nakon prekida (0:0)

Poklonili su Francuzi protivnicima slobodan udarac u zoni šuta - na 25 metara udaljenosti od gola. Depaj je šutirao, ali samo do živog zida. A ponadali smo se... Jedan gol u bilo kojoj mreži sigurno bi utakmicu učinio mnogo zanimljivijom.

53' Spor početak drugog poluvremena (0:0)

Sporo je počelo i drugo poluvreme, neuporedivo sporije od prvog. Lopta je uglavnom u nogama francuskih fudbalera, ali ne usuđuju se odlučnije da krenu u napad. Kao da se plaše kontranapada i brzine holandskih napadača. Istina, imaju i čega da se plaše. Kako se utakmica bude bližila kraju, deluje da će sve veću ulogu igrati činjenica da, zapravo, i jednima i drugima odgovara remi.

46' Počelo je drugo poluvreme...

Francuzi su zakotrljali loptu sa centra. Nije bilo izmena, isti fudbaleri su istrčali na teren.

Kraj prvog poluvremena - 0:0

Atomski početak utakmice je nagoveštavao da će biti golova, ali nismo ih videli u prvom poluvremenu. I jedni i drugi su u prvih 20 minuta igrali ofanzivno i imali nekoliko dobrih prilika, a onda kao da su odlučili da i nema prevelike potrebe da rizikuju. Tempo je onda opao, lopta je uglavnom bila na sredini terena, samo su Holanđani u nekoliko navrata zapretili iz kontranapada, ali jalovo.

40' Neoprezni Holanđani, ali bez kazne (0:0)

Neoprezni su Holanđani u defanzivi, u svega nekoliko minuta priuštili su Francuzima dva slobodna udarca u opasnoj zoni, ali nisu kažnjeni. Nakon drugog prekršaja Grizman je namestio loptu i pogodio živi zid. Bilo bi vrlo nezgodno da se lopta malo kasnije spustila ka golu.

37' Opao tempo, Holanđani prete iz kontre (0:0)

Opao je tempo u drugom delu prvog poluvremena, igra se u nešto sporijem ritmu. Holanđani prete samo iz kontranapada, povukli su dva u svega nekoliko minuta. Prvi je završen tako što je izblokiran udarac Frimponga, a nešto kasnije je Simons traljavo šutirao.

31' Žuti karton za Šutena (0:0)

Šuten je povukao i faulirao Grizmana sa leđa kako bi zaustavio brz napad Francuza. Zaradio je žuti karton. Prvi je upisan večeras u beležnicu sudije Tejlora.

28' Tiram snažno, ali nekontrolisano (0:0)

Posle nešto mirnijih desetak minuta u Lajpcigu navijače je razdrmao Tiram. Snažno je šutirao sa desne strane, ali nekontrolisano.

20' Otvorena utakmica sa puno šansi (0:0)

Pršti na sve strane od fudbala u Lajpcigu. Ni 20 minuta nije prošlo, a bilo je šansi pred oba gola. Najbolju je propustio Grizman. I jedni i drugi strpljivo grade napade iz zadnje linije, ali čim se otvori malo prostora, znalački ga koriste, vidi se da su na terenu pravi fudbalski majstori.

14' Grizmanove noge se posvađale u nezgodnom trenutku (0:0)

Rabio je neočekivano od Tirama dobio odličnu loptu na petercu i nesebično (čitaj nepotrebno) rešio da je prosledi Grizmanu koji se žestoko spetljao, promašio ceo fudbal, pao i prokockao veliku šansu. Nije prošlo ni 20 sekundi, a ponovo je bio u prvom planu - ovoga puta je uspeo da uputi udarac ka golu, ali nedovoljno precizan.

8' Depaj traži penal, Tejlor ni da čuje (0:0)

Depaj i Saliba su se rvali u kaznenom prostoru. Holanđani traže penal, ali zaboravljaju da je Entoni Tejlor Englez i da sudi u Premijer ligi.

4' Grizman testira Verbrugena (0:0)

Ređaju se šanse na oba kraja terena u Lajpcigu, a ni pet minuta se nije igralo. Snažno je šutirao Grizman iz velike daljine, morao je golman Verbrugen da napravi paradu i skrene loptu u korner.

1' Holanđani već prete preko Frimponga (0:0)

Frimpong je pokazao koliko je brz, pobegao je odbrani Francuske i dobio pravovremen pas. Nakon trka mu je ponestalo snage za snažniji šut, pa je Menjon sprečio da već u prvom minutu na semaforu piše 1:0 za Holandiju.

1' Počela je utakmica u Lajpcigu...

Čuo se prvi zvižduk sudije Tejlora, početni udarac je izveo Memfis Depaj...

Holanđani pevaju Viljemu od Nasaua...

Himna Holandije zove se "Viljem od Nasaua", a istorijska ličnost koja se pominje u tekstu je Viljem I Oranski. "Princ Oranski sam ja, bez straha", jedan je od stihova...

Ori se "Marseljeza" stadionom u Lajpcigu...

"Marseljeza" je jedna od najpoznatijih i najlepših nacionalnih himni. Bila je zvanična nacionalna himna svih francuskih republika. Autor teksta je francuski pesnik i kompozitor Klod Žozef Ruže de Lil. Zvala se "Ratna pesma vojske na Rajni", ali je preimenovana u "Marseljezu" 1792, kada su je otpevali dobrovoljci iz Marseja marširajući ka prestonici.

Sve je spremno za početak utakmice...

Fudbaleri obe reprezentacije su izašli na teren, tribine su pune i sve je spremno da, nakon intoniranja himni, sudija Entoni Tejlor da znak da utakmica počne. Ko večeras pobedi gotovo sigurno će obezbediti prvo mesto u grupi D i bar u teoriji lakšeg protivnika u osmini finala, pošto i Francuzi i Holanđani već imaju po tri boda iz prvog kola.

Radna akcija pred početak utakmice u Lajpcigu...

Mbape pokazuje Konateu koji gol treba da brani, ako uđe u igru...

Holanđani se zagrevaju pred već sada mnogobrojnim navijačima u narandžastom...

Leonardo spreman da uđe sa klupe...

Uplašili su se Francuzi nakon utakmice protiv Austrije da je šampionat Evrope završen za Kilijana Mbapea zbog polomljenog nosa, ali je novi napadač Real Madrida izbegao operaciju i spreman je da zaigra sa zaštitnom maskom zbog koje ga na društvenim mrežama porede sa večito popularnim likovima iz crtanog filma - nindža kornjačama. Mbape će utakmicu početi na klupi, ali nema sumnje da će ući u igru ako "trikolorima" ne krene po planu večeras.

Ko kaže da žene ne vole fudbal?

Atmosfera u Lajpcigu kao u galskom selu...

Čarobni napitak je u čašama, fali samo Tamburiks da zasvira...

Prva postava Holandije

Prva postava Francuske

Pištaljka u rukama Entonija Tejlora

Englez Entoni Tejlor biće glavni sudija meča između Holandije i Francuske. Pomagaće mu sunarodnici Geri Besvik i Adam Nan, a četvrti sudija biće Glen Niberg iz Švedske. U VAR sobi će sedeti Englez Stjuart Atvel, Švajcarac Fedaji San i Nemac Marko Fric.

Mbape spreman da zaigra sa maskom, možda već večeras

Problem Francuzima napravila je povreda Kilijana Mbapea. Krajem drugog poluvremena utakmice protiv Austrije najbolji francuski fudbaler je u skoku umesto lopte udario glavom u rame Kevina Dansa i polomio nos.

Izjave selektora Dešana nakon meča nisu bile optimistične, ali je Mbape izbegao operaciju i spreman je da zaigra sa zaštitnom maskom, možda već večeras, ali ne od prvog minuta.

Povrede krojile Kumanov spisak

Nisu Holanđani bez problema došli na Evro. Spisak selektora Ronalda Kumana krojile su povrede. Neposredno pred početak šampionata povredila su se dva vrlo važna igrača iz veznog reda - Frenki de Jong i Teun Kopmajners. Hitno su ih zamenili Jan Matsen, finalista Lige Šampiona sa Borusije Dortmund i DŽošua Zirkzi iz Bolonje.

Holandija - granitna odbrana i talentovan napad

Holanđanima talenta ne manjka ni na jednom kraju terena, ali na prvi pogled ka sastavu tima ističe se iskustvo i kvalitet holandske odbran. Uz večitog komandanta i kapitena Liverpula Virdžila van Dajka, tu su Nejtan Ake iz moćnog Mančester sitija, prekaljeni Dejli Blind, Barsin Matijs de Liht, Interov tandem Stefan de Fraj i Denzel Damfris, šampion nemačke sa Leverkuzenom DŽeremi Frimpong.

Priliku da zablista u narandžastom dresu zaslužio je i Lajpcigov Ćavi Simons. Iako se u poznim igračkim godinama preselio u Saudijsku Arabiju, nije zaboravljen ni Žoržinjo Vajnaldum.

Zadatak da tresu mreže dobili su Brjan BrobiSteven BergvajnDonjel MalenVut Veghorst, uzdanica Liverpula Kodi Gakpo i drugi najbolji strelac u istoriji holandskog nacionalnog tima - Memfis Depaj.

Ronald Kuman - povratnik na klupu Holandije

Selektor Holandije je Ronald Kuman, jedan od najpoznatijih holandskih trenera današnjice i bivši fudbaler koji je tokom veoma uspešne i trofejne igračke karijere, između ostalog, osvojio Ligu šampiona sa Barselonom 1992, a bio je i član reprezentacije koja je 1988. postala prvak Evrope.

Pošto se penzionisao kao igrač Fejnorda, Kuman je trenersku karijeru počeo u ulozi pomoćnika u stručnom štabu Gusa Hidinka, koji je predvodio reprezentaciju Holandije na Svetskom prvenstvu 1998. godine.

Holandski trener je povratnik na klupu nacionalnog tima svoje zemlje, pošto je već bio selektor od 2018. do 2020. godine. Vratio se u januaru 2023, nakon Svetskog prvenstva u Kataru i povlačenja Luja van Gala. U međuvremenu je bio trener Barselone.

Francuzi proverenim snagama u pohod na evropsku titulu

Francuzi su u Nemačku došli sa proverenim i iskusnim timom, kojem je igranje na velikim takmičenjima već rutina, pošto su od poslednja četiri na tri bili finalisti. Imaju pregršt kvalitetnih fudbalera na svim pozicijama, ali svaki budući protivnik "trikolora" najpre će se zapitati kakve su mu šanse kada pogleda napadački arsenal Francuske.

"Galski petlovi" u timu imaju trojicu napadača koji su među četiri najbolja strelca u istoriji francuske reprezentacije. Rekorder je veteran Olivije Žiru, a Antoan Grizman i jedan od najboljih igrača sveta Kilijan Mbape mogli bi već u Nemačkoj da nadmaše drugoplasiranog na večnoj listi - legendarnog Tjerija Anrija.

Ima selektor Dešan slatke muke da nacrta defanzivnu liniju pošto na raspolaganju ima igrače za kojih tajni u fudbalu nema. Sve iskusniji i bolji jedan od drugog, tu su Teo ErnandezIbrahima KonateŽil KundeFerlan MendiBenžamen PavarVilijam Saliba i Dajo Upamekano.

Didije Dešan - šampion sveta i na terenu i na klupi

Selektor Francuske već 12 godina je Didije Dešan (55) i tako će biti i na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj. Nekadašnji fudbaler Nanta, Marseja, Bordoa, Juventusa, Čelsija i Valensije predstavljao je svoju domovinu i kao igrač. Odigrao je 103 utakmice u dresu Francuske i postigao četiri gola.

Osvojio je dve Lige šampiona, jednu sa Marsejom i jednu sa Juventusom, dok je sa reprezentacijom podigao pehar namenjen najboljem u Evropi (2000. godine), ali i najboljem na svetu (1998. godine), što će kasnije uraditi i kao selektor, pa je samo jedan od trojice ljudi u istoriji fudbala koji je Svetsko prvenstvo osvojio i sa terena i sa klupe.

Dešan je bio uz kormilo francuske reprezentacije na dva prvenstva Evrope - 2016. je pred domaćom publikom izgubio u finalu od Portugalije, a 2021. je neslavno završio već u osmini finala, nakon što su Švajcarci preciznije šutirali sa bele tačke.

Francuzi dva puta pobedili Holandiju u kvalifikacijama

Sudeći po duelima u kvalifikacijama za Evro u Nemačkoj, gde su takođe bili u istoj grupi, Francuzi su favoriti večeras. "Galski petlovi" su dva puta nadigrali Holandiju, uz samo jedan primljen gol za 180 minuta fudbala (4:0 i 2:1).

Dugo se čeka evropska titula u Parizu i Amsterdamu...

Francuzi su jedni od najredovnijih učesnika prvenstava Evrope. U Nemačkoj 11. put igraju na završnom turniru. Pokušaće da osvoje treću titulu šampiona Starog kontinenta - prvu od 2000. godine.

Drugi i za sada poslednji pehar namenjen najboljoj evropskoj reprezentaciji, Francuska je osvojila 2000. u Holandiji i Belgiji, kada su Zinedin Zidan, Lilijan Tiram, Patrik Vijera, Marsel Desaji, Loran Blan, ali i sadašnji selektor Didije Dešan, nakon pobede nad Italijom (2:1) u finalu na roterdamskom "De Kajpu", mogli da se pohvale da su u isto vreme šampioni sveta i Evrope.

Holandija još duže čeka na titulu šampiona Evrope. Do sada jedinu osvojila je 1988. u Zapadnoj Nemačkoj. I Holanđani su sa 10 učešća među najredovnijim akterima šampionata Evrope.

Još uvek najveći uspeh holandskog fudbala napravila je legendarna generacija Ruda Gulita, Marka van Bastena, Franka Rajkarda i sadašnjeg selektora Ronalda Kumana, koja je 1988. pobedila rezultatom 2:0 Sovjetski Savez u finalu na minhenskom "Olimpijskom stadionu".

Lajpciški stadion – moderni naslednik giganta iz vremena Istočne Nemačke

Zbog pravila Uefe da se ne reklamiraju kompanije koje nisu zvanični sponzori šampionata, stadion u Lajpcigu za vreme Evropskog prvenstva neće se zvati "Red bul arena", kao kada na njemu igra bundesligaš RB Lajpcig.

Na mestu koje sada krasi, nekada se nalazio dvostruko veći sportski objekat – "Centralni stadion". Otvoren 1956, posle 15 meseci izgradnje, bio je to najveći stadion u Nemačkoj i jedan od najvećih u Evropi. Mogao je da primi više od 100.000 gledalaca.

"Lajpciški stadion" tokom Evropskog prvenstva može da primi 40.000 navijača – manje od svih ostalih. Na njemu će biti odigrana ukupno četiri meča, uključujući jedan duel osmine finala.

Lajpcig - umetnost, zelenilo i noćni život na jednom mestu

Dinamična ekonomska i kulturna metropola na severozapadu Saksonije nalazi se samo 75 minuta vožnje vozom od Berlina.

Lajpcig je poznat širom sveta po bogatoj muzičkoj tradiciji i impresivnoj arhitekturi. Tu su i udobni kafići, raznolika umetnička scena, prelepe zelene površine, ali i noćni život koji nikada ne zamire.

Toranj visok 142,5 metra najprepoznatljivije je arhitektonsko obeležje Lajpciga, a sa vidikovca na 31. spratu pruža se panoramski pogled na ceo grad i širi region.

Poslastica u grupi D za kraj osmog dana Evra

Prava fudbalska poslastica i derbi grupe D na programu je od 21.00 čas na "Lajpciškom stadionu", gde će snage odmeriti fudbaleri Holandije i Francuske.

Biće ovo, po svemu sudeći, direktan okršaj za prvo mesto u grupi D i bar na papiru lakšeg protivnika u osmini finala, pošto i jedni i drugi u Lajpcig dolaze sa po tri boda iz prvog kola u džepu.

Možda i teže nego što su se nadali, Holanđani su nakon preokreta i pogotka džokera sa klupe Vuta Veghorsta u samom finišu meča savladali Poljsku rezultatom 2:1.

Nisu ni Francuzi u prvom kolu igrali kao aktuelni vicešampioni sveta, nemilice su se ispromašivali, ali je autogol nespretnog Maksimilijana Vebera bio dovoljan da zabeleže pobedu nad disciplinovanom i čvrstom Austrijom.