среда, 26. јун 2024.

&

Почетна страна > Хроника > ЕУРО 2024: Холандијa и Францускa одиграли су без голова (0:0) утакмицу другог кола групе Д

петак, 21. јун 2024.

Фудбалери Холандије и Француске одиграли су без голова (0:0) утакмицу другог кола групе Д Европског првенства у Немачкој.

Неправедно би било написати да је дерби дуел Холандије и Француске у групи Д био потпуно незанимљив и без садржаја, али остаће забележен у историји као прва утакмица без голова на Европском првенству у Немачкој.

Неће се ни једни ни други много насекирати због тога, пошто након два кола имају по четири бода и практично су обезбедили пласман у нокаут фазу такмичења. Питање је само ко ће у осмину финала са ког места, а на одговор ће се чекати до 25. јуна, када у последњој рунди Холандија игра против Аустрије, а Француска против већ прежаљене Пољске.

КРАЈ, Холандија - Француска 0:0

Играће се још пет минута...

89' Рабио још једном упрскао (0:0)

Воли човек да асистира, па то ти је... Још једном је Рабио хтео да упосли саиграче у погрешном моменту. Изашао је сам пред голмана Холандије, додуше мало искоса, и није се усудио да шутне. Покушао је лопту да пошаље на петерац, али тамо није било никога

87' Успаванка након поништеног гола (0:0)

Након поништеног гола Симонса поново је опао темпо утакмице. Као да су се Холанђани разочарали, а Французи увидели да морају бити опрезнији.

79' Депај уз аплаузе одлази на клупу (0:0)

Мемфис Депај је завршио своје за данас, уместо њега ће играти стрелац на претходној утакмици против Пољске - Вут Вегхорст.

75' Двострука измена код Француза (0:0)

Дембеле и Тирам су завршили меч, а играће Кингсли Коман и Оливије Жиру.

73' Трострука измена у редовима Холандије (0:0)

Вајналдум, Џој Верман и Гертруида су ушли у игру уместо Симонса, Шутена и Фримпонга.

69' Поништен гол Симонса, ВАР потврдио одлуку (0:0)

Занимљива и несвакидашња ситуација у Лајпцигу. Ћави Симонс је постигао гол, али је поништен због офсајда јер је Дамфрис, иако није ни покушао да крене ка лопти, засметао голману Мењону у тренутку када је Симонс шутирао. Дуго су у ВАР соби већали да ли је одлука судија на терену исправна и на крају су је потврдили. Велико је питање да ли би Мењон могао било шта да уради и да Дамфрис није био поред њега.

65' Шта се дешава са Гризманом? (0:0)

Још једном се Антоан Гризман, након прелепе акције Француза и доброг Кантеовог паса, нашао сам и неометан на петерцу и још једном се необјашњиво спетљао, лоше примио лопту и траљаво шутирао. Успео је Вербруген да одбрани.

67' Холанђани препустили посед (0:0)

Холанђани су у потпуности препустили посед Французима и одлучили да их чекају на својој половини.

63' Е, то је већ боље... (0:0)

Прете Французи све чешће и жешће. Чуамени је након центаршута са десног бока био највиши у скоку, школски је шутирао главом, али је лопта завршила мало преко пречке.

60' Тирам непрецизан (0:0)

Пронашао је Тирам простора за ударац са ивице казненог простора, али није та лопта била близу гола.

57' Рабио лансирао лопту на трибине (0:0)

Ево Француза коначно пред голом Холандије. Добро је Дембеле центрирао по земљи, али је Рабио мало закаснио на ту лопту и због лошег положаја тела лансирао је високо на трибине иако је био у срцу шеснаестерца.

55' Без узбуђења и након прекида (0:0)

Поклонили су Французи противницима слободан ударац у зони шута - на 25 метара удаљености од гола. Депај је шутирао, али само до живог зида. А понадали смо се... Један гол у било којој мрежи сигурно би утакмицу учинио много занимљивијом.

53' Спор почетак другог полувремена (0:0)

Споро је почело и друго полувреме, неупоредиво спорије од првог. Лопта је углавном у ногама француских фудбалера, али не усуђују се одлучније да крену у напад. Као да се плаше контранапада и брзине холандских нападача. Истина, имају и чега да се плаше. Како се утакмица буде ближила крају, делује да ће све већу улогу играти чињеница да, заправо, и једнима и другима одговара реми.

46' Почело је друго полувреме...

Французи су закотрљали лопту са центра. Није било измена, исти фудбалери су истрчали на терен.

Крај првог полувремена - 0:0

Атомски почетак утакмице је наговештавао да ће бити голова, али нисмо их видели у првом полувремену. И једни и други су у првих 20 минута играли офанзивно и имали неколико добрих прилика, а онда као да су одлучили да и нема превелике потребе да ризикују. Темпо је онда опао, лопта је углавном била на средини терена, само су Холанђани у неколико наврата запретили из контранапада, али јалово.

40' Неопрезни Холанђани, али без казне (0:0)

Неопрезни су Холанђани у дефанзиви, у свега неколико минута приуштили су Французима два слободна ударца у опасној зони, али нису кажњени. Након другог прекршаја Гризман је наместио лопту и погодио живи зид. Било би врло незгодно да се лопта мало касније спустила ка голу.

37' Опао темпо, Холанђани прете из контре (0:0)

Опао је темпо у другом делу првог полувремена, игра се у нешто споријем ритму. Холанђани прете само из контранапада, повукли су два у свега неколико минута. Први је завршен тако што је изблокиран ударац Фримпонга, а нешто касније је Симонс траљаво шутирао.

31' Жути картон за Шутена (0:0)

Шутен је повукао и фаулирао Гризмана са леђа како би зауставио брз напад Француза. Зарадио је жути картон. Први је уписан вечерас у бележницу судије Тејлора.

28' Тирам снажно, али неконтролисано (0:0)

После нешто мирнијих десетак минута у Лајпцигу навијаче је раздрмао Тирам. Снажно је шутирао са десне стране, али неконтролисано.

20' Отворена утакмица са пуно шанси (0:0)

Пршти на све стране од фудбала у Лајпцигу. Ни 20 минута није прошло, а било је шанси пред оба гола. Најбољу је пропустио Гризман. И једни и други стрпљиво граде нападе из задње линије, али чим се отвори мало простора, зналачки га користе, види се да су на терену прави фудбалски мајстори.

14' Гризманове ноге се посвађале у незгодном тренутку (0:0)

Рабио је неочекивано од Тирама добио одличну лопту на петерцу и несебично (читај непотребно) решио да је проследи Гризману који се жестоко спетљао, промашио цео фудбал, пао и прокоцкао велику шансу. Није прошло ни 20 секунди, а поново је био у првом плану - овога пута је успео да упути ударац ка голу, али недовољно прецизан.

8' Депај тражи пенал, Тејлор ни да чује (0:0)

Депај и Салиба су се рвали у казненом простору. Холанђани траже пенал, али заборављају да је Ентони Тејлор Енглез и да суди у Премијер лиги.

4' Гризман тестира Вербругена (0:0)

Ређају се шансе на оба краја терена у Лајпцигу, а ни пет минута се није играло. Снажно је шутирао Гризман из велике даљине, морао је голман Вербруген да направи параду и скрене лопту у корнер.

1' Холанђани већ прете преко Фримпонга (0:0)

Фримпонг је показао колико је брз, побегао је одбрани Француске и добио правовремен пас. Након трка му је понестало снаге за снажнији шут, па је Мењон спречио да већ у првом минуту на семафору пише 1:0 за Холандију.

1' Почела је утакмица у Лајпцигу...

Чуо се први звиждук судије Тејлора, почетни ударац је извео Мемфис Депај...

Холанђани певају Виљему од Насауа...

Химна Холандије зове се "Виљем од Насауа", а историјска личност која се помиње у тексту је Виљем I Орански. "Принц Орански сам ја, без страха", један је од стихова...

Ори се "Марсељеза" стадионом у Лајпцигу...

"Марсељеза" је једна од најпознатијих и најлепших националних химни. Била је званична национална химна свих француских република. Аутор текста је француски песник и композитор Клод Жозеф Руже де Лил. Звала се "Ратна песма војске на Рајни", али је преименована у "Марсељезу" 1792, када су је отпевали добровољци из Марсеја марширајући ка престоници.

Све је спремно за почетак утакмице...

Фудбалери обе репрезентације су изашли на терен, трибине су пуне и све је спремно да, након интонирања химни, судија Ентони Тејлор да знак да утакмица почне. Ко вечерас победи готово сигурно ће обезбедити прво место у групи Д и бар у теорији лакшег противника у осмини финала, пошто и Французи и Холанђани већ имају по три бода из првог кола.

Радна акција пред почетак утакмице у Лајпцигу...

Мбапе показује Конатеу који гол треба да брани, ако уђе у игру...

Холанђани се загревају пред већ сада многобројним навијачима у наранџастом...

Леонардо спреман да уђе са клупе...

Уплашили су се Французи након утакмице против Аустрије да је шампионат Европе завршен за Килијана Мбапеа због поломљеног носа, али је нови нападач Реал Мадрида избегао операцију и спреман је да заигра са заштитном маском због које га на друштвеним мрежама пореде са вечито популарним ликовима из цртаног филма - нинџа корњачама. Мбапе ће утакмицу почети на клупи, али нема сумње да ће ући у игру ако "триколорима" не крене по плану вечерас.

Ко каже да жене не воле фудбал?

Атмосфера у Лајпцигу као у галском селу...

Чаробни напитак је у чашама, фали само Тамбурикс да засвира...

Прва постава Холандије

Прва постава Француске

Пиштаљка у рукама Ентонија Тејлора

Енглез Ентони Тејлор биће главни судија меча између Холандије и Француске. Помагаће му сународници Гери Бесвик и Адам Нан, а четврти судија биће Глен Ниберг из Шведске. У ВАР соби ће седети Енглез Стјуарт Атвел, Швајцарац Федаји Сан и Немац Марко Фриц.

Мбапе спреман да заигра са маском, можда већ вечерас

Проблем Французима направила је повреда Килијана Мбапеа. Крајем другог полувремена утакмице против Аустрије најбољи француски фудбалер је у скоку уместо лопте ударио главом у раме Кевина Данса и поломио нос.

Изјаве селектора Дешана након меча нису биле оптимистичне, али је Мбапе избегао операцију и спреман је да заигра са заштитном маском, можда већ вечерас, али не од првог минута.

Повреде кројиле Куманов списак

Нису Холанђани без проблема дошли на Евро. Списак селектора Роналда Кумана кројиле су повреде. Непосредно пред почетак шампионата повредила су се два врло важна играча из везног реда - Френки де Јонг и Теун Копмајнерс. Хитно су их заменили Јан Матсен, финалиста Лиге Шампиона са Борусије Дортмунд и Џошуа Зиркзи из Болоње.

Холандија - гранитна одбрана и талентован напад

Холанђанима талента не мањка ни на једном крају терена, али на први поглед ка саставу тима истиче се искуство и квалитет холандске одбран. Уз вечитог команданта и капитена Ливерпула Вирџила ван Дајка, ту су Нејтан Аке из моћног Манчестер ситија, прекаљени Дејли Блинд, Барсин Матијс де Лихт, Интеров тандем Стефан де Фрај и Дензел Дамфрис, шампион немачке са Леверкузеном Џереми Фримпонг.

Прилику да заблиста у наранџастом дресу заслужио је и Лајпцигов Ћави Симонс. Иако се у позним играчким годинама преселио у Саудијску Арабију, није заборављен ни Жоржињо Вајналдум.

Задатак да тресу мреже добили су Брјан БробиСтевен БергвајнДоњел МаленВут Вегхорст, узданица Ливерпула Коди Гакпо и други најбољи стрелац у историји холандског националног тима - Мемфис Депај.

Роналд Куман - повратник на клупу Холандије

Селектор Холандије је Роналд Куман, један од најпознатијих холандских тренера данашњице и бивши фудбалер који је током веома успешне и трофејне играчке каријере, између осталог, освојио Лигу шампиона са Барселоном 1992, а био је и члан репрезентације која је 1988. постала првак Европе.

Пошто се пензионисао као играч Фејнорда, Куман је тренерску каријеру почео у улози помоћника у стручном штабу Гуса Хидинка, који је предводио репрезентацију Холандије на Светском првенству 1998. године.

Холандски тренер је повратник на клупу националног тима своје земље, пошто је већ био селектор од 2018. до 2020. године. Вратио се у јануару 2023, након Светског првенства у Катару и повлачења Луја ван Гала. У међувремену је био тренер Барселоне.

Французи провереним снагама у поход на европску титулу

Французи су у Немачку дошли са провереним и искусним тимом, којем је играње на великим такмичењима већ рутина, пошто су од последња четири на три били финалисти. Имају прегршт квалитетних фудбалера на свим позицијама, али сваки будући противник "триколора" најпре ће се запитати какве су му шансе када погледа нападачки арсенал Француске.

"Галски петлови" у тиму имају тројицу нападача који су међу четири најбоља стрелца у историји француске репрезентације. Рекордер је ветеран Оливије Жиру, а Антоан Гризман и један од најбољих играча света Килијан Мбапе могли би већ у Немачкој да надмаше другопласираног на вечној листи - легендарног Тјерија Анрија.

Има селектор Дешан слатке муке да нацрта дефанзивну линију пошто на располагању има играче за којих тајни у фудбалу нема. Све искуснији и бољи један од другог, ту су Тео ЕрнандезИбрахима КонатеЖил КундеФерлан МендиБенжамен ПаварВилијам Салиба и Дајо Упамекано.

Дидије Дешан - шампион света и на терену и на клупи

Селектор Француске већ 12 година је Дидије Дешан (55) и тако ће бити и на Европском првенству у Немачкој. Некадашњи фудбалер Нанта, Марсеја, Бордоа, Јувентуса, Челсија и Валенсије представљао је своју домовину и као играч. Одиграо је 103 утакмице у дресу Француске и постигао четири гола.

Освојио је две Лиге шампиона, једну са Марсејом и једну са Јувентусом, док је са репрезентацијом подигао пехар намењен најбољем у Европи (2000. године), али и најбољем на свету (1998. године), што ће касније урадити и као селектор, па је само један од тројице људи у историји фудбала који је Светско првенство освојио и са терена и са клупе.

Дешан је био уз кормило француске репрезентације на два првенства Европе - 2016. је пред домаћом публиком изгубио у финалу од Португалије, а 2021. је неславно завршио већ у осмини финала, након што су Швајцарци прецизније шутирали са беле тачке.

Французи два пута победили Холандију у квалификацијама

Судећи по дуелима у квалификацијама за Евро у Немачкој, где су такође били у истој групи, Французи су фаворити вечерас. "Галски петлови" су два пута надиграли Холандију, уз само један примљен гол за 180 минута фудбала (4:0 и 2:1).

Дуго се чека европска титула у Паризу и Амстердаму...

Французи су једни од најредовнијих учесника првенстава Европе. У Немачкој 11. пут играју на завршном турниру. Покушаће да освоје трећу титулу шампиона Старог континента - прву од 2000. године.

Други и за сада последњи пехар намењен најбољој европској репрезентацији, Француска је освојила 2000. у Холандији и Белгији, када су Зинедин Зидан, Лилијан Тирам, Патрик Вијера, Марсел Десаји, Лоран Блан, али и садашњи селектор Дидије Дешан, након победе над Италијом (2:1) у финалу на ротердамском "Де Кајпу", могли да се похвале да су у исто време шампиони света и Европе.

Холандија још дуже чека на титулу шампиона Европе. До сада једину освојила је 1988. у Западној Немачкој. И Холанђани су са 10 учешћа међу најредовнијим актерима шампионата Европе.

Још увек највећи успех холандског фудбала направила је легендарна генерација Руда Гулита, Марка ван Бастена, Франка Рајкарда и садашњег селектора Роналда Кумана, која је 1988. победила резултатом 2:0 Совјетски Савез у финалу на минхенском "Олимпијском стадиону".

Лајпцишки стадион – модерни наследник гиганта из времена Источне Немачке

Због правила Уефе да се не рекламирају компаније које нису званични спонзори шампионата, стадион у Лајпцигу за време Европског првенства неће се звати "Ред бул арена", као када на њему игра бундеслигаш РБ Лајпциг.

На месту које сада краси, некада се налазио двоструко већи спортски објекат – "Централни стадион". Отворен 1956, после 15 месеци изградње, био је то највећи стадион у Немачкој и један од највећих у Европи. Могао је да прими више од 100.000 гледалаца.

"Лајпцишки стадион" током Европског првенства може да прими 40.000 навијача – мање од свих осталих. На њему ће бити одиграна укупно четири меча, укључујући један дуел осмине финала.

Лајпциг - уметност, зеленило и ноћни живот на једном месту

Динамична економска и културна метропола на северозападу Саксоније налази се само 75 минута вожње возом од Берлина.

Лајпциг је познат широм света по богатој музичкој традицији и импресивној архитектури. Ту су и удобни кафићи, разнолика уметничка сцена, прелепе зелене површине, али и ноћни живот који никада не замире.

Торањ висок 142,5 метра најпрепознатљивије је архитектонско обележје Лајпцига, а са видиковца на 31. спрату пружа се панорамски поглед на цео град и шири регион.

Посластица у групи Д за крај осмог дана Евра

Права фудбалска посластица и дерби групе Д на програму је од 21.00 час на "Лајпцишком стадиону", где ће снаге одмерити фудбалери Холандије и Француске.

Биће ово, по свему судећи, директан окршај за прво место у групи Д и бар на папиру лакшег противника у осмини финала, пошто и једни и други у Лајпциг долазе са по три бода из првог кола у џепу.

Можда и теже него што су се надали, Холанђани су након преокрета и поготка џокера са клупе Вута Вегхорста у самом финишу меча савладали Пољску резултатом 2:1.

Нису ни Французи у првом колу играли као актуелни вицешампиони света, немилице су се испромашивали, али је аутогол неспретног Максимилијана Вебера био довољан да забележе победу над дисциплинованом и чврстом Аустријом.