Početna strana > Hronika > EURO 2024: Ukrajina savladala Slovačku sa 2:1 u utakmici drugog kola grupe E
Hronika

EURO 2024: Ukrajina savladala Slovačku sa 2:1 u utakmici drugog kola grupe E

PDF Štampa El. pošta
petak, 21. jun 2024.

Reprezentacija Ukrajine savladala je posle preokreta ekipu Slovačke sa 2:1 u utakmici drugog kola grupe E.

Kraj utakmice

90+2' Slovaci prokockali priliku - 1:2

Jedan od fudbalera Slovačke ostao je posle kornera sam na 11 metara ali je hteo iz prve, ali je promašio ceo fudbal.

90' Pet minuta nade za Slovake (1:2)

Glavni arbitar, Majkl Oliver odlučio je da produži utakmicu pet minuta.

86' Poslednja izmena u Slovačkoj

Sauer će zameniti strelca prvog gola - Ivana Šranca.

85' Nova dvostruka izmena u Ukrajini

Mudrik i Bražko napuštaju igru, a umesto njih ulaze Malinovski i Sidorčuk.

84' Prvi karton na meču (1:2)

Jaremčuk je zbog oštrog starta zaradio prvu javnu opomenu na meču.

80' GOOOOL, UKRAJINA PREOKREĆE

Duga lopta poslata je za Jeremčuka koji je uspeo da je primiri, i pošalje pored Dubravke koji je bio neodlučan. Golman Slovačke je krenuo, pa stao što je napadač Ukrajine iskoristio.

Ubedljive pobede i ubedljivi porazi Slovaka

Slovačka je najubedljivije pobede upisala protiv najslabijih evropskih selekcija - Lihtenštajna i San Marina.

U periodu od 2004. do 2007. godine upisala je tri pobede identičnim rezultatom 7:0, jednu protiv Lihtenštajna i dve protiv selekcije sa Apeninskog poluostrva.

Slovaci su dva puta poraženi 6:0, od Argentine 1995. i Švedske 2017. godine.

75' Mudrik pogodio stativu (1:1)

Mudrik je istrčao polukotru sa još jednim saigračem, dobio je loptu koja je bežala od njega u šesnaestercu, ali je uspeo da pogodi stativu iz jako teške pozicije.

73' Slovačka ne liči na selekciju iz prvog kola ili prvog poluvremena

Slovačka ništa nije pokazala u drugom delu. Jedva da uspeva da iznese loptu na protivničku polovinu.

Prva međunarodna utakmica Slovačke protiv nacističke Nemačke

Prva zvanična međunarodna utakmica Slovačka je odigrala 1939. godine protiv nacističke Nemačke. Duel je odigran u Bratislavi 27. avgusta.

68' Korner se za kornerom valja - 1:1

Ne posustaju Ukrajinci u napadima. Gol visi u vazduhu. Slovačkoj ostaje malo više od 20 minuta da izdrži nalepe ekipe Sergeja Rebrova.

67' Dvostruke izmene u obe selekcije

Jaremčuk i Zubkov ulaze u igru za Ukrajinu umesto Dovbika i Jarmolenka. Redove Slovače osvežili su Suslov i Obert, a iz igre su izašli Hancko i Haraslin.

60' Dvostruka izmena u Slovačkoj

Duda i Boženik izašli su iz igre, a njih će zameniti Beneš i Strelec.

60' Ukrajina ide po drugi gol - 1:1

Ukrajinci ne ostavljaju na miru defanzivce Slovačke. Nižu se napadi ka golu Martina Dubravke. Ekipa Frančeska Kalcone ne igra sa istim intenzitetom kao od starta meča, čini se da im je i samopouzdanje uzdrmano.

54' GOOOOL, ŠAPARENKO DONEO PORAVNANjE UKRAJINI

Zinčenko je probio ponovo po levoj strani uputio upotrebljivu loptu na peterac, a Šaparenko je levom nogom fenomenalno plasirao loptu između stative i Dubravke koji je bio nemoćan.

51' Lopta se od Dovbika odbila kao od zid

Mudrik je probio po levoj strani nabacio je idealnu loptu u peterac, ali bi zid bolje reagovao od Dovbika kojeg je lopta pogodila u glavu i odbila se kontra od gola.

9' Ništa bitno se ne dešava (1:0)

I jedni i drugi bez prilika na startu.

Počelo je drugo polureme

Bez izmena i jedni i drugi.

Poluvreme, Slovačka 1 - 0 Ukrajina

Slovaci vode protiv Ukrajinaca posle 45 minuta dinamične igre. Selekcija Frančeska Kalcone a dobrom je putu da obezbedi plasman u drugu fazu Evra.

Slovačka je bolje otvorila duel. Nizala je šansu za šansom, a jednu takvu iskoristila je u 17. minutu.

Posle prodora Haraslina po levoj strani lopta je došla na Šranca koji je najviše skočio i dobrim udarcem glavom matirao golmana Benfike Trubina.

On na golu menja Lunjina koji se nije proslavio protiv Rumunije.

Ukrajina je posle primljenog gola izašla dosta ofanzivnije. Opsedala je gol Martina Dubravke od 25. do 45. minuta, ali je golman Totenhema ostao nesavladan.

45' Ukrajina zaslužila bar gol

Dosta bolje izdanje Ukrajinaca u odnosu na meč sa Rumunijom. Posle primljenog gola, Sergej Rebrov naredio je potpunu ofanzivu svoje ekipe koja je imala nekoliko izglednih prilika za postizanje gola.

Mreža Slovačke ipak miruje.

43' Zinčenko gađao gol, Dubravka ponovo oprezan (1:0)

Pokušao je Zinčenko da iznenadi golmana Slovačke udarcem sa pozicije iz koje se više očekivao centaršut.

Dubravka je uspeo da odbrani.

40' Ukrajinci preuzimaju inicijativu - 1:0

Sve je češće lopta u šesnaestercu Martina Dubravke. Slovačka ipak uspeva uspešno da se brani. Period od 25. minuta do sada potpuno pripada Ukrajincima.

36' Dubravka ponovo oprezan (1:0)

Golman Slovačke se susreo sa novom pretnjom. Probio je Mudrik po desnoj strani, pokušao da asistira Dobriku koji je loptu čekao na pet metara ispred gola, ali je golman Slovačke pravovremeno izapao i sprečio dodavanje koje bi rezultiralo golom.

33' Ukrajina se razigrala, Timčuk zatresao stativu - 1:0

Ukrajinci pod pritiskom izašla napred u poslednjih nekoliko minuta. Nižu se napadi ka Dubravkinom golu. Poslednji je rezultirao stativom koju je pogodio Timčuk.

28' Ukrajina prvi put preti (1:0)

Artjom Dovbik je pokazao zašto je najbolji strelac španske Primere. Uspeo je da istrči polukontru, uđe u šesnaesterac, imao je Pekarika na leđima, a Škrinjara pored sebe pa je njegov šut bez problema odbranio Dubravka.

25' Ukrajina ne može da pređe pola - 1:0

Slovaci kontrolišu tok meča. Ukrajina pokušava da preuzme inicijativu sa većim posedom lopte. Selekcija u žutim dresovima jako teško prelazi na polovinu tima koji sa klupe vodi Frančesko Kalcona.

Defanzivne linije Slovaka su jako visoko podignute, a prostor Ukrajincima ostavljen je samo za dodavanja među štoperima.

Slovačka igra izuzetno lep fudbal

Kada sam pisao o reprezentaciji Slovačke pred početak šampiona naveo sam ih kao autsajdera u grupi, a oni su me demantovali već posle prvog meča.

Sada su blizu toga da budu najveće iznenađenje. Igraju jako brz i jednostavan fudbal, bez previše kontakata sa loptom.

Njihove akcije zbog toga izgledaju lepo i tečno.

17' GOOOOL IVAN ŠRANC DONOSI PREDNOST SLOVAČKOJ

Posle akcije po levoj strani Haraslin je prebacio loptu na drugu stativu, Ivan Šranc je najviše skočio i matirao Trubina koij menja Lunjina na golu.

Šrancu je ovo drugi gol na šampionatu čime se izjednačio sa Jamalom Musijalom na listi najboljih strelaca.

10' Slovaci opsedaju gol Ukrajine - 0:0

Fudbaleri Slovačke igraju isto kao i nameču protiv Belgije.

Trubin je dva puta morao da vadi kestenje iz vatre. Jednom je pokušao Haraslin sa leve, a jednom Šranc sa desne strane.

Ukrajina je jedva sačuvala svoj gol u prethodnim minutima.

Četiri fudbalera Dinama u postavi Ukrajine

Čak četiri fudbalera kijevskog Dinama su u startnoj postavi selekcije. To su Timčuk, Bražko, Šarapenko i Jarmolenko.

8' Trubin prvi put reaguje

Golman Benfike i Ukrajine imao je prvu intervenciju na meču. On menja Lunjina koji je blago rečeno bio katastrofalan na utakmici protiv Ukrajine koji je kriv za dva od tri primljena gola.

3' Bez uzbuđenja na startu

Slovačka i Ukrajina agresivno počele meč, ali bez konkretnih prilika.

Počeo je meč

Prva napada Slovačka.

Majkl Oliver deli pravdu

Glavni sudija meča je iskusni Englez Majkl Oliver, a njemu će pomoć u deljenju pravde praviti Den Kuk i Stjuart Burt.

U VAR sobi se nalaze nemački arbitar Bastijan Dankert, Dejvid Kuti takođe iz Engleske i još jedan Nemac, Kristijan Dingert.

Startna postava Slovačke

Startna postava Ukrajine

Slovačkoj potrebna pobeda

Slovačka pobedom ili remijem obezbeđuje takmičenje u nokaut fazi, dok Rumunija koja je bez bodova mora da se bori za opstanak i vadi kestenje iz vatre.

Razočarani fudbaleri Ukrajine posle poraza od Rumunije

Ključni igrači Ukrajine

Ukrajina mora da pobedi Slovačku ukoliko želi da obezbedni plasman u nokaut fazu.

Perspektivna selekcija ima veliki broj fudbalera u Premijer ligi, i skoro svi su na počecima svojih karijera.

Aleksandar Zinčenko kapiten je i najbolji fudbaler Ukrajine u poslednjoj deceniji. Iako nije dobijao mnogo prostora u Arsenalu u finišu sezone, svakako je fudbaler koji će se mnogo skautirati. Srbija ga pamti po porazu 5:0 od Ukrajine u kvalifikacijama za Evro 2020. godine.

Golman Lunjin od kojeg se to najmanje očekivalo bio direktan krivac za dva od tri primljena gola od Rumunije, pa će Anatolij Trubin biti čuvar gola na ovom meču.

Sada ima idealnu priliku da se iskupi.

Ilija Zabarnji standardan je u Bornmutu i smatra se jednim od najtalentovanijih štopera u generaciji.

U napadu su Mudrik fudbaler Čelsija koji se nije najbolje aklimatizovao, ali i najbolji golgeter španske lige Artjom Dovbik.

Ključni igrači reprezentacije Slovačke

Najbolji fudbaler reprezentacije u poslednjim godinama zasigurno je bio Marek Hamšik koji je prethodne godine završio karijeru.

Slovačka ima nekoliko dobrih igrača, ali se posle prvog meča stekao utisak da su izuzetno borbeni i pre svega uigrani.

Ekipu predvodi kapiten Milan Škrinjar, fudbaler PSŽ-a. Jedan je od najpouzdanijih štopera u Evropi i sa Davidom Hankom iz Fejnorda stub je odbrane ekipe.

Njima se pridodaje i vremešni, ali iskusni Martin Dubravka, golman Totenhema. Nažalost, kao što je slučaj i sa Srbijom, Slovačka ne može da se pohvali bekovima koji mogu da naprave razliku, pa su na tim pozicijama najslabiji.

Stanislav Lobotka, fudbaler Napolija, zadužen je za organizaciju igre i povezivanje odbrane i napada. Iako u timu najčešće igra defanzivnog veznog, zbog manjka kvalitetnog igračkog kadra, neretko je on taj koji ulazi duboko u protivničku polovinu organizujući napad.

Fudbaler koji u ovim namerama pomaže Lobotki, kolega je iz Serije A i fudbaler Verone Ondrej Duda.

Levo krilo, Lukaš Haraslin najopasnija je pretnja u napadu zbog svoje brzine i kontrole lopte.

Rumuni šokirali Ukrajince

Fudbaleri Rumunije savladali su na "Minhenskoj areni" Ukrajinu ubedljivo sa 3:0 u prvoj utakmici grupe E na Evropskom prvenstvu.

Ekipa koju predvodi Edvard Jordanesku upisala je tek drugu pobedu na evropskim šampionatima u sedamnaest odigranih duela.

Rumunija je prepustila Ukrajini terensku inicijativu, posed lopte i veliki broj dodavanja, ali je radila ono što najbolje zna – branila se i čekala grešku rivala.

Ukrajinu su redom kažnjavali Stanču, Razvan Marin i Draguš.

Slovaci u prvom meču bolji od Belgije

Fudbaleri Slovačke pobedili su Belgiju 1:0 u utakmici prvog kola grupe E na Evropskom prvenstvu. Ivan Šranc je postigao trijumfalni pogodak.

Slovaci su upisali treću pobedu u istoriji reprezentacije na evropskim prvenstvima. Belgija uprkos snažnim pritiscima tokom utakmice nije uspela da izjednači rezultat.

Belgiji su na tom meču poništena dva pogotka zbog nedozvoljenih situacija.

Duel na "Diseldorf areni"

Nakon što je ugostio takmičare Pesme za Evroviziju i bio mesto na kojem je oboren svetski rekord po broju navijača na jednoj rukometnoj utakmici, ovaj multifunkcionalni stadion u Diseldorfu postao je i poprište velikog fudbalskog takmičenja.

Izgradnja modernog doma fudbalera Fortune počela je 2002. i trajala dve godine. Novi objekat je podignut na mestu nekadašnjeg "Rajnstadiona", u blizini reke Rajne.

Kapacitet "Diseldorfske arene" za mečeve Evropskog prvenstva je nešto više od 47.000 ljudi.