Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУРО 2024: Украјинa савладала Словачку са 2:1 у утакмици другог кола групе Е
Хроника

ЕУРО 2024: Украјинa савладала Словачку са 2:1 у утакмици другог кола групе Е

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. јун 2024.

Репрезентација Украјине савладала је после преокрета екипу Словачке са 2:1 у утакмици другог кола групе Е.

Крај утакмице

90+2' Словаци прокоцкали прилику - 1:2

Један од фудбалера Словачке остао је после корнера сам на 11 метара али је хтео из прве, али је промашио цео фудбал.

90' Пет минута наде за Словаке (1:2)

Главни арбитар, Мајкл Оливер одлучио је да продужи утакмицу пет минута.

86' Последња измена у Словачкој

Сауер ће заменити стрелца првог гола - Ивана Шранца.

85' Нова двострука измена у Украјини

Мудрик и Бражко напуштају игру, а уместо њих улазе Малиновски и Сидорчук.

84' Први картон на мечу (1:2)

Јаремчук је због оштрог старта зарадио прву јавну опомену на мечу.

80' ГООООЛ, УКРАЈИНА ПРЕОКРЕЋЕ

Дуга лопта послата је за Јеремчука који је успео да је примири, и пошаље поред Дубравке који је био неодлучан. Голман Словачке је кренуо, па стао што је нападач Украјине искористио.

Убедљиве победе и убедљиви порази Словака

Словачка је најубедљивије победе уписала против најслабијих европских селекција - Лихтенштајна и Сан Марина.

У периоду од 2004. до 2007. године уписала је три победе идентичним резултатом 7:0, једну против Лихтенштајна и две против селекције са Апенинског полуострва.

Словаци су два пута поражени 6:0, од Аргентине 1995. и Шведске 2017. године.

75' Мудрик погодио стативу (1:1)

Мудрик је истрчао полукотру са још једним саиграчем, добио је лопту која је бежала од њега у шеснаестерцу, али је успео да погоди стативу из јако тешке позиције.

73' Словачка не личи на селекцију из првог кола или првог полувремена

Словачка ништа није показала у другом делу. Једва да успева да изнесе лопту на противничку половину.

Прва међународна утакмица Словачке против нацистичке Немачке

Прва званична међународна утакмица Словачка је одиграла 1939. године против нацистичке Немачке. Дуел је одигран у Братислави 27. августа.

68' Корнер се за корнером ваља - 1:1

Не посустају Украјинци у нападима. Гол виси у ваздуху. Словачкој остаје мало више од 20 минута да издржи налепе екипе Сергеја Реброва.

67' Двоструке измене у обе селекције

Јаремчук и Зубков улазе у игру за Украјину уместо Довбика и Јармоленка. Редове Словаче освежили су Суслов и Оберт, а из игре су изашли Ханцко и Хараслин.

60' Двострука измена у Словачкој

Дуда и Боженик изашли су из игре, а њих ће заменити Бенеш и Стрелец.

60' Украјина иде по други гол - 1:1

Украјинци не остављају на миру дефанзивце Словачке. Нижу се напади ка голу Мартина Дубравке. Екипа Франческа Калцоне не игра са истим интензитетом као од старта меча, чини се да им је и самопоуздање уздрмано.

54' ГООООЛ, ШАПАРЕНКО ДОНЕО ПОРАВНАЊЕ УКРАЈИНИ

Зинченко је пробио поново по левој страни упутио употребљиву лопту на петерац, а Шапаренко је левом ногом феноменално пласирао лопту између стативе и Дубравке који је био немоћан.

51' Лопта се од Довбика одбила као од зид

Мудрик је пробио по левој страни набацио је идеалну лопту у петерац, али би зид боље реаговао од Довбика којег је лопта погодила у главу и одбила се контра од гола.

9' Ништа битно се не дешава (1:0)

И једни и други без прилика на старту.

Почело је друго полуреме

Без измена и једни и други.

Полувреме, Словачка 1 - 0 Украјина

Словаци воде против Украјинаца после 45 минута динамичне игре. Селекција Франческа Калцоне а добром је путу да обезбеди пласман у другу фазу Евра.

Словачка је боље отворила дуел. Низала је шансу за шансом, а једну такву искористила је у 17. минуту.

После продора Хараслина по левој страни лопта је дошла на Шранца који је највише скочио и добрим ударцем главом матирао голмана Бенфике Трубина.

Он на голу мења Луњина који се није прославио против Румуније.

Украјина је после примљеног гола изашла доста офанзивније. Опседала је гол Мартина Дубравке од 25. до 45. минута, али је голман Тотенхема остао несавладан.

45' Украјина заслужила бар гол

Доста боље издање Украјинаца у односу на меч са Румунијом. После примљеног гола, Сергеј Ребров наредио је потпуну офанзиву своје екипе која је имала неколико изгледних прилика за постизање гола.

Мрежа Словачке ипак мирује.

43' Зинченко гађао гол, Дубравка поново опрезан (1:0)

Покушао је Зинченко да изненади голмана Словачке ударцем са позиције из које се више очекивао центаршут.

Дубравка је успео да одбрани.

40' Украјинци преузимају иницијативу - 1:0

Све је чешће лопта у шеснаестерцу Мартина Дубравке. Словачка ипак успева успешно да се брани. Период од 25. минута до сада потпуно припада Украјинцима.

36' Дубравка поново опрезан (1:0)

Голман Словачке се сусрео са новом претњом. Пробио је Мудрик по десној страни, покушао да асистира Добрику који је лопту чекао на пет метара испред гола, али је голман Словачке правовремено изапао и спречио додавање које би резултирало голом.

33' Украјина се разиграла, Тимчук затресао стативу - 1:0

Украјинци под притиском изашла напред у последњих неколико минута. Нижу се напади ка Дубравкином голу. Последњи је резултирао стативом коју је погодио Тимчук.

28' Украјина први пут прети (1:0)

Артјом Довбик је показао зашто је најбољи стрелац шпанске Примере. Успео је да истрчи полуконтру, уђе у шеснаестерац, имао је Пекарика на леђима, а Шкрињара поред себе па је његов шут без проблема одбранио Дубравка.

25' Украјина не може да пређе пола - 1:0

Словаци контролишу ток меча. Украјина покушава да преузме иницијативу са већим поседом лопте. Селекција у жутим дресовима јако тешко прелази на половину тима који са клупе води Франческо Калцона.

Дефанзивне линије Словака су јако високо подигнуте, а простор Украјинцима остављен је само за додавања међу штоперима.

Словачка игра изузетно леп фудбал

Када сам писао о репрезентацији Словачке пред почетак шампиона навео сам их као аутсајдера у групи, а они су ме демантовали већ после првог меча.

Сада су близу тога да буду највеће изненађење. Играју јако брз и једноставан фудбал, без превише контаката са лоптом.

Њихове акције због тога изгледају лепо и течно.

17' ГООООЛ ИВАН ШРАНЦ ДОНОСИ ПРЕДНОСТ СЛОВАЧКОЈ

После акције по левој страни Хараслин је пребацио лопту на другу стативу, Иван Шранц је највише скочио и матирао Трубина коиј мења Луњина на голу.

Шранцу је ово други гол на шампионату чиме се изједначио са Јамалом Мусијалом на листи најбољих стрелаца.

10' Словаци опседају гол Украјине - 0:0

Фудбалери Словачке играју исто као и намечу против Белгије.

Трубин је два пута морао да вади кестење из ватре. Једном је покушао Хараслин са леве, а једном Шранц са десне стране.

Украјина је једва сачувала свој гол у претходним минутима.

Четири фудбалера Динама у постави Украјине

Чак четири фудбалера кијевског Динама су у стартној постави селекције. То су Тимчук, Бражко, Шарапенко и Јармоленко.

8' Трубин први пут реагује

Голман Бенфике и Украјине имао је прву интервенцију на мечу. Он мења Луњина који је благо речено био катастрофалан на утакмици против Украјине који је крив за два од три примљена гола.

3' Без узбуђења на старту

Словачка и Украјина агресивно почеле меч, али без конкретних прилика.

Почео је меч

Прва напада Словачка.

Мајкл Оливер дели правду

Главни судија меча је искусни Енглез Мајкл Оливер, а њему ће помоћ у дељењу правде правити Ден Кук и Стјуарт Бурт.

У ВАР соби се налазе немачки арбитар Бастијан Данкерт, Дејвид Кути такође из Енглеске и још један Немац, Кристијан Дингерт.

Стартна постава Словачке

Стартна постава Украјине

Словачкoj потребна победа

Словачка победом или ремијем обезбеђује такмичење у нокаут фази, док Румунија која је без бодова мора да се бори за опстанак и вади кестење из ватре.

Разочарани фудбалери Украјине после пораза од Румуније

Кључни играчи Украјине

Украјина мора да победи Словачку уколико жели да обезбедни пласман у нокаут фазу.

Перспективна селекција има велики број фудбалера у Премијер лиги, и скоро сви су на почецима својих каријера.

Александар Зинченко капитен је и најбољи фудбалер Украјине у последњој деценији. Иако није добијао много простора у Арсеналу у финишу сезоне, свакако је фудбалер који ће се много скаутирати. Србија га памти по поразу 5:0 од Украјине у квалификацијама за Евро 2020. године.

Голман Луњин од којег се то најмање очекивало био директан кривац за два од три примљена гола од Румуније, па ће Анатолиј Трубин бити чувар гола на овом мечу.

Сада има идеалну прилику да се искупи.

Илија Забарњи стандардан је у Борнмуту и сматра се једним од најталентованијих штопера у генерацији.

У нападу су Мудрик фудбалер Челсија који се није најбоље аклиматизовао, али и најбољи голгетер шпанске лиге Артјом Довбик.

Кључни играчи репрезентације Словачке

Најбољи фудбалер репрезентације у последњим годинама засигурно је био Марек Хамшик који је претходне године завршио каријеру.

Словачка има неколико добрих играча, али се после првог меча стекао утисак да су изузетно борбени и пре свега уиграни.

Екипу предводи капитен Милан Шкрињар, фудбалер ПСЖ-а. Један је од најпоузданијих штопера у Европи и са Давидом Ханком из Фејнорда стуб је одбране екипе.

Њима се придодаје и времешни, али искусни Мартин Дубравка, голман Тотенхема. Нажалост, као што је случај и са Србијом, Словачка не може да се похвали бековима који могу да направе разлику, па су на тим позицијама најслабији.

Станислав Лоботка, фудбалер Наполија, задужен је за организацију игре и повезивање одбране и напада. Иако у тиму најчешће игра дефанзивног везног, због мањка квалитетног играчког кадра, неретко је он тај који улази дубоко у противничку половину организујући напад.

Фудбалер који у овим намерама помаже Лоботки, колега је из Серије А и фудбалер Вероне Ондреј Дуда.

Лево крило, Лукаш Хараслин најопаснија је претња у нападу због своје брзине и контроле лопте.

Румуни шокирали Украјинце

Фудбалери Румуније савладали су на "Минхенској арени" Украјину убедљиво са 3:0 у првој утакмици групе Е на Европском првенству.

Екипа коју предводи Едвард Јорданеску уписала је тек другу победу на европским шампионатима у седамнаест одиграних дуела.

Румунија је препустила Украјини теренску иницијативу, посед лопте и велики број додавања, али је радила оно што најбоље зна – бранила се и чекала грешку ривала.

Украјину су редом кажњавали Станчу, Разван Марин и Драгуш.

Словаци у првом мечу бољи од Белгије

Фудбалери Словачке победили су Белгију 1:0 у утакмици првог кола групе Е на Европском првенству. Иван Шранц је постигао тријумфални погодак.

Словаци су уписали трећу победу у историји репрезентације на европским првенствима. Белгија упркос снажним притисцима током утакмице није успела да изједначи резултат.

Белгији су на том мечу поништена два поготка због недозвољених ситуација.

Дуел на "Диселдорф арени"

Након што је угостио такмичаре Песме за Евровизију и био место на којем је оборен светски рекорд по броју навијача на једној рукометној утакмици, овај мултифункционални стадион у Диселдорфу постао је и поприште великог фудбалског такмичења.

Изградња модерног дома фудбалера Фортуне почела је 2002. и трајала две године. Нови објекат је подигнут на месту некадашњег "Рајнстадиона", у близини реке Рајне.

Капацитет "Диселдорфске арене" за мечеве Европског првенства је нешто више од 47.000 људи.