понедељак, 03. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Фокс њуз" о протестима у Србији: Легитиман и највећи изазов Вучићевој власти
Хроника

"Фокс њуз" о протестима у Србији: Легитиман и највећи изазов Вучићевој власти

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. фебруар 2025.

 Масовни протести месецима потресају Србију док демонстранти траже правду и одговорност након смрти 15 људи у урушавању железничке станице.

Десетине хиљада студената марширају скоро три месеца тражец́и да одговорни за несрећу буду позвани на одговорност и кривично гоњени у складу са тим. Надстрешница на железничкој станици срушила се 1. новембра након реновирања које су предводиле две кинеске компаније, пише Фокс њуз.

Прошле недеље је одржан генерални штрајк, а многи су отказали рад јер су људи блокирали главне улице у Београду и окупирали универзитетске кампусе у знак солидарности са младим демонстрантима.

„Радила сам на Балкану 30 година и никада нисам видела ништа слично“, рекла је Тања Доми, професорка на Институту Хариман Универзитета Колумбија, за Фокс њуз.

Пошто протести не показују знаке јењавања, премијер Србије Милош Вучевић поднео је оставку, а оставку је поднео и градоначелник Новог Сада, града у коме се трагедија догодила.

„Протести су већ скинули два скалпа, а мислим да ће их још доћи“, рекао је Доми.

Премијерова оставка учинила га је највишим режимским званичником који је поднео оставку, али то није угушило устанак. У Београду и широм земље настављени су масовни протести.

„Оставка премијера једноставно није довољна“, рекла је за Фокс њуз Хелена Иванов, виша научна сарадница Института Хенри Џексон.

Иванов сматра да демонстранти предвођени студентима имају јасно дефинисане циљеве, укључујући пуну транспарентност процеса који је довео до колапса и позивање оних који су одговорни за губитак живота.

Влада је до сада била нејасна и покушавала је да избегне контролу умањивањем кривице владе. Влада је прво покушала да игнорише протесте, а затим је почела да примењује силу и оптужила да су у протесте инфилтрирани страни агитатори. Неки посматрачи се жале да је неуспех Вучиц́еве владе да реагује и да јавности пружи јасне одговоре ендемско за суштинску институционалну корупцију у Србији.

„За демонстранте, урушавање надстрешнице новосадске железничке станице не може се третирати као инцидент и изоловани догађај, већ као симптом ширег немара и системске корупције који су довели до ове трагедије“, рекао је за Фокс њуз Синиша Вуковић, директор програма за глобалну политику Универзитета Џон Хопкинс.

Оставка премијера без преседана оставља владу у покрету. Земља ће или имати новог премијера и владу формиране у року од 30 дана или ће се суочити са ванредним изборима. Међутим, председник Србије Александар Вучић обратио се нацији и рекао да ће у наредних 10 дана одлучити да ли Србију чекају ванредни избори.

„Ово је легитиман изазов Вучићевој власти и највећи изазов са којим су се председник и његова странка суочили за 13 година владавине“, додала је Иванов.

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић рекао је за Фокс њуз да посвећеност стабилности, реформи и континуираном расту остаје непромењена. Министар спољних послова је рекао: „Слушамо, учимо и одлучни смо да обезбедимо да Србија иде напред на свом путу економског и демократског развоја“.

Са протестима је најтеже изаћи из угла владе и председника, напомиње је Иванов. Студенти су се дистанцирали од опозиционих странака, које немају широку подршку јавности и генерално се сматрају слабим и неефикасним.

Студенти широм земље кажу да је ово њихова борба, а не непопуларне политичке опозиције, која води до вец́е демонстрације силе међу становништвом.

„После 13 година када је један појединац доминирао српском политиком и 13 година када веома важне владине институције нису радиле свој посао, кључна порука ових протеста је да очекујемо да ове институције добро раде свој посао“, рела је Иванов.

Снаге безбедности почеле су да гуше протесте, што је додатно погоршало тензије и мотивисало више људи да се придруже протестима.

Ивана Страднер, истраживачица у Фондацији за одбрану демократија, рекла је за Фокс њуз да Трампова администрација не би требало да наседа на уобичајене трикове председника Србије Вучиц́а да покушава да балансира између САД и њених противника.

„Вучић је дозволио да кинеско оружје и инвестиције напредују у Србији. Блиске везе Србије са Ираном и Русијом такође поткопавају интересе Америке. Његова домаћа пропаганда приказује САД као непријатеља. Са пријатељима као што је Вучић, Вашингтону нису потребни непријатељи“, упозорио је Страднер.

(Данас)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер