Početna strana > Hronika > Franc But: Pahor će lobirati za srpsku kandidaturu, ali i Srbija treba da uradi svoj deo posla
Hronika

Franc But: Pahor će lobirati za srpsku kandidaturu, ali i Srbija treba da uradi svoj deo posla

PDF Štampa El. pošta
subota, 03. septembar 2011.

Beograd - Tačno je da će Slovenija učiniti sve da pomogne Srbiji da dobije status kandidata za članstvo u EU. Premijer Borut Pahor spreman je da doprinese i aktivno učestvuje u stvaranju pozitivne političke klime prilikom donošenja odluke u EU o ovom pitanju.

Poznato je da je zvanična Ljubljana i ranije pomagala Beogradu, ali i ostalima na Zapadnom Balkanu, u svim pitanjima evropskih integracija, kaže za Danas Franc But, ambasador Slovenije u Srbiji.

Kako će slovenački premijer to učiniti?

- Premijer Pahor će sam odlučiti na koji način će stupiti u lični kontakt s predstavnicima zemalja članica. Koliko je nama ovde poznato, predsednik vlade Slovenije koristi priliku da prilikom bilateralnih susreta ili sastanaka u Briselu razgovara sa svojim kolegama o ovoj temi. On je spreman da doprinese i aktivno učestvuje u stvaranju pozitivne političke klime koja bi doprinela da Srbija dobije status kandidata. Međutim, treba jasno dodati da se i od Srbije očekuje da uradi svoj deo posla.

Da li to znači da Beograd treba da ispuni uslove koje je saopštila kancelarka Angela Merkel?

- Reči Angele Merkel imaju veliku težinu i treba ih shvatiti ozbiljno. Da budem direktan, to znači da treba obaviti svoj deo posla kada je reč o zakonodavstvu i doprineti napretku i nastavku dijaloga Beograda i Prištine. U dijalogu se očekuju rešenja za otvorena pitanja. S druge strane, Slovenija smatra da ne treba zaboraviti, niti zanemariti veliki pomak koji je Srbija napravila u saradnji s Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

Imate li informacije da će, osim Slovenije, i neke druge zemlje lobirati za Srbiju?

- Sve zemlje EU žele Srbiju u Uniji. Postoje samo različiti pogledi o tome šta i u koje vreme treba da se uradi. Postoji generalna saglasnost svih zemalja da treba nastaviti s dijalogom i sprovođenjem reformi. Postoje države članice koje su privrženije Srbiji, kakva je i Slovenija, ali to ne znači da će biti osnovan neki formalni “klub” zemalja koje je podržavaju. Pomoć nekoj zemlji se ostvaruje u neformalnim razgovorima lidera EU, koji među sobom razmenjuju informacije.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner