понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Француска „БФМ ТВ“: Србија жели да купи „рафале“, али Париз намеће геополитичке услове
Хроника

Француска „БФМ ТВ“: Србија жели да купи „рафале“, али Париз намеће геополитичке услове

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 14. април 2024.

Француска намерава да добије потврду о политичкој еволуцији Србије пре него што закључи продају, која би могла да донесе три милијарде евра, пише француска БФМ ТВ.

Хоће ли Србија ускоро имати авионе „рафале“? То тврди њен председник, који је ове недеље посетио Париз. Александар Вучић повећава набавке оружја – европског, кинеског или руског, за десет година српски војни буџет се утростручио, пише француска БФМ.

„Закључили смо, чини ми се, конкретне договоре око куповине Рафала. Очекујем потписивање уговора у наредна два месеца, у присуству француског председника, што је изузетно важно за нашу земљу“, рекао је Вучић из Париза.

Компанија Дасо авијасион тренутно одбија да разговара о могућој продаји авиона Србији. Трансакција, која би подразумевала десетак авиона, могла би да француској донесе три милијарде евра, али та земља намерава да добије потврду о политичким дешавањима у Србији пре него што закључи куповину, пише француски медији.

Војна потрошња у порасту

„Све европске земље се наоружавају, па и ми то морамо да урадимо“, изјавио је у марту Александар Вучић.

„Чак и много више од осталих, да остане нетакнути и да будемо у стању да одвратимо могуће агресоре (…) Никад нисам у потпуности задовољан, али наше војне способности од пре десет година неупоредиве су са данашњим“, навео је.

Србија издваја 2 одсто БДП-а за своју набавке наоружања и војне опреме. Инвестиције су последњих година у сталном порасту. Од 2012. до 2023. војни буџет Србије се утростручио и достигао 1,4 милијарде евра. Више од буџета осталих пет балканских земаља заједно, пише француски БМФ.

Како преносе, у периоду од 2014. до 2023. Србија је потрошила 2,67 милијарди евра на куповину наоружања – пре свега за набавку кинеског противваздушног система ФК-3, руских хеликоптера Ми-17 и Ми-35, као и руског ПВО система Панцир.

Иако је Србија осудила руску агресију у Украјини, није се ускладила са западним санкцијама

Иако је Србија осудила руску агресију у Украјини, није се ускладила са западним санкцијама.

Крајем марта, српски министар спољних послова Ивица Дачић посетио је Москву, што је, према оцени српске дипломатије, била прилика да унапреде „традиционално пријатељске везе Србије и Русије”.

Пре свега, набавке наоружања и војне опреме из Русије и Кине нису престале од инвазије на Украјину 2022. године. Српски председник је у фебруару са поносом представио своје најновије аквизиције: руске репеленте, систем против дронова, као и кинеске дронове. Он је такође обећао да ће до краја 2024. године ставити у производњу беспилотну летелицу која носи експлозив, произведену у Србији.

„Република Србија набавља наоружање и војну опрему са истока и запада“, објаснило је у марту Министарство одбране Србије одговарајући на питање агенције АФП о набавкама из Русије и Кине, „тако што бира оне чије ће карактеристике највише унапредити способности српских оружаних снага“.

Потенцијално „бесмислена“ продаја

Француска је већ неко време посвећена интензивирању сарадње са Србијом у домену одбране. Билатерални споразум о сарадњи у области одбране обновљен је од 2019. године. Сарадња која није по свачијем укусу.

Очи Србије упрте су у Косово

„Како се наводи Белој књизи одбране Србије, објављеној 2023. године, ‘највећи безбедносни изазов’ за Београд је са друге стране границе са ‘Косовом’, бившом покрајином која је постала независна на крају крвавог рата – 13.000 мртвих. Француски председник је, међу испостављеним условима навео и потребу ублажавања тензија у односима са Косовом“, пише БМФ.

Авион који је ушао у употребу 2004. године и који би требало да лети до 2060-их, представља сам врх француске индустрије индустрије наоружања и њеног извоза. Седам земаља већ има Рафале, или су закључиле комерцијалне уговоре о куповини истих: Египат, Катар, Индија, Грчка, Индонезија, Уједињени Арапски Емирати и Хрватска.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер