четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Габријел Ескобар: Циљ САД је свеобухватан споразум који нормализује односе Србије и Косова, и који је фокусиран на узајамно признање
Хроника

Габријел Ескобар: Циљ САД је свеобухватан споразум који нормализује односе Србије и Косова, и који је фокусиран на узајамно признање

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. јануар 2022.

"Статус кво у дијалогу не функционише. Очекујемо да и Косово и Србија испоштују претходне обавезе које су преузели и дођу до споразума који подразумева узајамно признање", казао је уочи доласка на Косово изасланик председника САД за Западни Балкан Габријел Ескобар. Међу обавезама које су преузете је и формирање ЗСО, поручује Ескобар, те уједно позива на примену пресуде косовског Уставног суда у вези са земљом манастира Високи Дечани.

Ескобар путује већ у недељу, 30. јануара у Брисел, а потом борави од 31. до 2. фебруара у Приштини, заједно са изаслаником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком. Ови међународни званичници посетиће потом и Београд, где ће остати до 4. фебруара, а с циљем поновног покретања преговора у Бриселу.

Ескобар је потврдио да ће у Приштини, заједно са Лајчаком, да се састане са лидерима политичких партија, а с циљем унапређења дијалога који се води у Бриселу.

„Циљ САД је свеобухватан споразум који нормализује односе Србије и Косова, и који је фокусиран на узајамно признање“, поручио је Ескобар у интервјуу за Репортери, преноси КоССев.

Каже да ће исту поруку пренети и у Београду.

"Најбољи начин да лидери две земље испуне обећања грађанима је да дају приоритет дијалогу који подржава ЕУ. Ова замрзнута тренутна ситуација, статус кво, не функционише, што видимо на основу сталног одласка младих људи који верују да је њихова будућност негде другде. Надам се да лидери у Србији и на Косову разумеју важност кретања напред, а не назад, кроз дијалог који води ЕУ у правцу свеобухватне нормализације њихових односа, што је и даље од суштинског значаја за њихов пут ка ЕУ“, поручио је.

Ескобар је уједно позвао Београд и Приштину да спроведу све договоре на које су се обавезали у Бриселу, али и да сарађују у „духу компромиса“.

А када је реч о компромису, Ескобар подцртава да „нико не тражи од Косова да компромитује свој суверенитет или територијални интегритет“. "Та питања су јасно постављена. Ипак, важно је закључити ове преговоре свеобухватним споразумом о нормализацији [односа] који за фокус имају узајамно признавање", казао је Ескобар.

О ЗСО: Постоји више модела који не подразумевају извршна овлашћења

А међу обавезама које је преузела Приштина је и формирање ЗСО.

Ескобар, као и јуче амбасадор САД у Приштини, такође каже да се косовска влада обавезала да ће ЗСО бити спроведена, али и да САД не „диктирају“ које би она надлежности требало да има. "Ово је суверена одлука коју Влада Косова мора да донесе", тврди Ескобар.

Наводи да постоји више модела који би могли да функционишу: "Укључујући више модела који би омогућили бољу локалну координацију без другог нивоа власти или извршне власти. Позивамо Владу Косова да пажљиво размотри ове моделе".

Важно је омогућити Србима да гласају

Говорећи о предстојећим изборима Србије, те најави Самоопредељења да ће вероватно бити забрањено и њихово одржавање на Косову, као и претходно референдум, Ескобар поручује да је „Косово суверена земља и да има право да одреди под којим условима се на њеној територији „одржавају избори друге земље“.

Ипак, сматра да је важно да Срби на Косову искористе своје гласачно право подсећајући на ранију праксу која се примењивала за изборне процесе Србије, када је мисија ОЕБС-а прикупљала гласове. Овакви процеси према оцени Ескобара, „не представља претњу суверенитету Косова“.

Каже да поздравља прилику да разговара са представницима косовске владе о "проналаску решења и аранжмана који су за њу прихватљиви, уз пружање могућности гласања за оне који имају право гласа“.

Спровести одлуку о земљи манастира В. Дечани

Уз подсећање да су амерички званичници у прошлости позивали Приштину да примени одлуку Уставног суда која се односи на земљу манастира Високи Дечани, Ескобар је упитан – да ли очекује да ће Косово испунити овај захтев?

„Наш став је био јасан и није се променио – у овом случају се ради о владавини закона, а не о етничкој, политичкој или верској припадности. И даље позивамо владу да спроведе одлуку Уставног суда из 2016. године и укњижи земљиште“.

Каже да је Курти дошао на власт уз платформу о јачању владавине права.

„Поштовање судских одлука није ствар за коју треба да бирате и свакако није ствар преговора, креирања политике или цењкања“, закључио је изасланик председника САД за Западни Балкан.

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер