субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Габријел Ескобар: Усвајање закона о страним агентима у РС антидемократски и опасан чин
Хроника

Габријел Ескобар: Усвајање закона о страним агентима у РС антидемократски и опасан чин

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. септембар 2023.

 Специјални амерички изасланик за Западни Балкан Габријел Ескобар изјавио је да би усвајање закона о страним агентима у Републици Српској био антидемократски и опасан чин који удаљава БиХ од Европе.

Ескобар је рекао да је предлог закона о страним агентима, који би следеће седмице требало да разматрају посланици Скупштине Републике Српске, „идентичан оном који се примењује у Русији“.

„Дакле, за нас је то антидемократски чин, опасан чин. И ми то видимо као очајнички потез власти која покушава да ућутка независне новинаре да укажу на све недостатке“, казао је Ескобар у интервјуу за Радио Слободна Европа.

Навео је да тај закон „никако не може помоћи да се Босна и Херцеговина, а посебно Република Српска, приближи Европи“.

„Али, мислим да је то план. Мислим да председник Републике Српске Милорад Додик заправо нема намеру да помогне приближавању Републике Српске Европи“, додао је амерички дипломата.

Влада Републике Српске, предвођена Додиковом странком, у марту је усвојила предлог закона о страним агентима, који предвиђа посебну присмотру невладиног сектора финансираног из иностранства и забрану политичких активности.

Ескобар је за РСЕ поновио да је „помало узнемирен“ због порука које долазе из Приштине о сврставању специјалног представника ЕУ Мирослава Лајчака на страну Србије, и додао да код њега „не налази никакве доказе пристрасности“.

Навео је да САД очекују да обе стране „појачају своју посвећеност“, а од владе Косова да буде конструктивнија и да покаже „више прагматизма и реализма у свом приступу ЕУ“.

Упитан да ли САД, попут ЕУ, разматрају потенцијалне мере према обе стране због изостатка напретка у бриселском дијалогу, Ескобар је навео да би пре употребио термин последице, а не мере.

„Последице са којима се суочава Косово јесу да се ЕУ, ако одбију да сарађују са њом, нец́е ангажовати на додатној помоц́и и додатним мерама за интеграцију. Мислим да те мере имају утицаја на Косово и на косовску економију. Надам се да ће САД моц́и да раде са Косовом на проналажењу начина да се те мере уклоне у 2024. години“, казао је Ескобар.

Навео је да су те мере уведене на неодређено време, „докле год се не крене ка напретку у примени Охридског споразума и плана за деескалацију“.

О формирању Заједнице општина са српском већином, Ескобар је рекао да су САД више пута рекле да она „не би требало да створи проблеме унутар Косова, у његовом функционисању“.

„Треба да буде у складу са њиховом легислативом, треба да буде у складу са Уставом Косова. Тако да и даље мислим да у оквиру тога постоји огроман капацитет како би се дозволило Србима да управљају својим општинским службама на начин који најбоље одговара њиховим грађанима, а да не постану Република Српска“, казао је.

Поводом формирања владе у Црној Гори, Ескобар је навео да су у САД „изузетно узбуђени због нивоа партнерства“ који очекују са новим црногорским председником Јаковом Милатовићем и будућим премијером те земље.

„Председник Црне Горе је добро примљен у Њујорку и оставио је веома позитиван утисак на све са којима је комуницирао из америчке владе. И сви смо се у свакој изјави, у сваком саопштењу, сложили да је тренутно највећи изазов за европску безбедност ничим изазвана агресија на Украјину“, рекао је Ескобар за РСЕ.

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер