Početna strana > Hronika > Gardijan: Srbija nema čemu da se raduje
Hronika

Gardijan: Srbija nema čemu da se raduje

PDF Štampa El. pošta
subota, 26. decembar 2009.

Uprkos tome što je Srbija ostvarila mnoge uspehe po pitanju evropskih integracija, zaključno sa predajom kandidature za članstvo u EU, Beograd nema mnogo razloga da se raduje, ocenjuje "Gardijan" u svom komentaru.

Dodaje se da je način na koji su neke zemlje EU tretirale Srbiju, dugo bio kritikovan kao "drska hipokrizija" i da je to bilo vidno i iz holandske blokade Prelaznog sporazuma, ali i odnosa koji je Zapad imao prema Miloševiću.

- Revnost holandskog ministra Maksima Ferhagena kada se radi o insistiranju da svi koji su počinili zločine protiv humanosti zakonski odgovaraju bila bi vredna hvale ukoliko bi on zadržao tu postojanost i po pitanju drugih konflikata... Niko od osoblja NATO nije odgovarao pred Tribunalom u Hagu, iako su prilikom bombardovanja SRJ 1999, koje nisu odobrile UN, korišćene kasetne bombe i drugo nekonvencionalno naoružanje - navodi se u komentaru.

Dodaje se da Milošević od Zapada nije proglašen za glavnog negativca samo zbog "strašnih zločina protiv Albanaca", već zato što nije želeo da prihvati "evropska neoliberalna pravila na kojima počiva globalna ekonomija".

- EU i SAD su u poslednjoj deceniji vršili pritisak na srpske vlasti da sprovedu do kraja privatizaciju državne imovine, jer je to sada standardni uslov za članstvo u EU... U Srbiji je od pada Miloševića izvršeno 1.800 privatizacija, pa je tako najveći deo metalske industrije sada u rukama "US Stila", dok je nacionalnu auto-industriju kupio "Fijat", i to po relativno niskim cenama zbog lošeg stanja u kome su bile te fabrike. Srbiju čini jedinstvenom (u procesu privatizacije) i to što su mnoge fabrike na prodaju prvo bile oštećene u NATO bombardovanju, što je omogućilo zapadnim kompanijama da ih potom kupe za bagatelu - piše "Gardijan".

Britanski list dodaje i da je budžet Srbije za 2010. "najvećim delom pisan u Briselu i Vašingtonu, sedištu MMF-a koji je velikodušno došao da spase Srbiju"!

- Ni penzioneri, čija primanja su smanjena kao zalog međunarodnim institucijama, neće prosperirati od činjenice da je, trenutno, ruka istorije potapšala po ramenu njihovu zemlju. Oni će u 2010. osetiti hladan tuš - navodi Gardijan.

(Pres)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner