Početna strana > Hronika > Generalna skupština prihvatila nacrt rezolucije Srbije
Hronika

Generalna skupština prihvatila nacrt rezolucije Srbije

PDF Štampa El. pošta
sreda, 08. oktobar 2008.

 

BEČ, 8.oktobra (Tanjug) - Pod oznakom "hitno" austrijska novinska agencija APA prenela je danas posle podne vest o usvajanju rezolucije Srbije u Generalnoj skupštini UN, kojom se od Međunarodnog suda pravde traži savetodavno mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije.

"Nakon žučne debate, Generalna skupština UN usvojila je rezoluciju koju je podnela Srbija, pošto je 77 od 192 članice UN glasalo za zahtev Beograda, šest protiv i 74 se suzdržalo", podvlači APA.

Srbija, prenosi agencija, je u rezoluciji postavila pitanje "da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti od strane privremenih institucija administracije na Kosovu u sglasnosti sa međunarodnim pravom".

APA podseća da je Kosovo 17. februara proglasilo nezavisnost i da je do sada priznato od strane 48 država, među kojima 22 zemlje EU.

Pristalice zahteva Srbije argumentuju da svaka zemlja ima pravo da zatraži mišljenje MSP.

Takođe, APA prenosi da su SAD glasale protiv zahteva Srbije, uz argument da je stvar zemalja članica da oceni nezavisnost Kosova, uz konstataciju da je nezavisnost nepovratna.

ODUSTVO JEDINSTVA ZEMALjA EU

MOSKVA/NjUJORK, 8. oktobra (Tanjug) - Ruske novinske agencije javile su večeras iz sedišta UN da je Generalna skupština Svetske organizacije prihvatila nacrt rezolucije Srbije kojom se od Međunarodnog suda pravde traži savetodavno mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije.

Navodeći da je za rezoluciju glasalo 77 delegacija, šest bilo protiv a 74 uzdržanih, agencija Itar-Tass ocenjuje da je karakteristično da je tokom diskusije pred glasanje pokazano odsustvo jedinstva mišljenja među predstavnicima zemalja Evropske unije o tom pitanju.

Tako su se, između ostalog, predstavnici Francuske i Velike Britanije pri glasanju uzdržale, a predstavnici Rumunije, Španije i Kipra podržale su dokument.

Ruska državna agencija podseća da je Međunarodni sud glavni sudski organ UN, u čijoj su kompetencije sporovi među državama i donošenje savetodavnih zaključaka o bilo kom pravnom pitanju po zahtevu Generlane skupštine ili Saveta bezbednosti.
Sud se sastoji od 15 sudija koji se biraju nezavisno od državljanstva, navodi Itar-Tass.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner