субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: Куповином америчке компаније "Аркадијум Литијум", Рио Тинто покушава да постане трећи највећи произвођач литијума на свету
Хроника

Глас Америке: Куповином америчке компаније "Аркадијум Литијум", Рио Тинто покушава да постане трећи највећи произвођач литијума на свету

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. октобар 2024.

 Рударска компанија Рио Тинто преговара о куповини америчке компаније која се бави производњом литијума, Аркадијум Литијум, у покушају да искористи тренутни пад цена овог лаког метала, кључног за производњу батерија за електрична возила, преноси Глас Америке.

Уколико дође до договора, Рио Тинто би постао трећи највећи произвођач литијума на свету, иза компанија Albemarle i Sociedad Quimica y Minera de Chile. Ројтерс је известио да би вредност Аркадијума могла да буде између четири и шест милијарди долара, или чак и виша, пише Глас Америке.

Обе компаније су потврдиле да су преговори у току, али нису даље коментарисале.

Скорашњи пад цена литијума, делом због превелике кинеске понуде, довео је до пада акција Аркадијума за више од 50 одсто у односу на јануар, што компанију чини привлачном метом за куповину. Међутим, предвиђа се да ће потражња за литијумом порасти касније ове деценије због повећаног кориштења литијум-јонских батерија. Куповином Аркадијума, Рио Тинто би добио приступ рудницима литијума, погонима за прераду и налазиштима у САД, Аргентини, Аустралији и Канади.

У случају да куповина буде успешна, нова групација би до 2030. године могла чинити 10 одсто глобалне понуде литијумских хемикалија, наводе аналитичари.

Пројекат Рио Тинта у Аргентини требало би да почне са производњом касније ове године, док Ројтерс преноси да би за пројекат Јадар у Србији могле да прођу две године пре добијања дозвола за покретање посла. Део јавности у Србији се противи пројекту Јадар, те су широм земље организовани протести против експлоатације литијума, где су као главни разлози навођени забринутост за здравље грађана и ризици по животну средину. Влада Србије одлучила је да настави са реализацијом пројекта.

Из компаније Рио Тинто раније су за Глас Америке навели да ће у Србији радити најмање 40 година, уколико се пројекат Јадар реализује, додајући да пре тога морају „доказати влади и грађанима Србије да то можемо да учинимо безбедно“.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер