Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Cena slobode
Hronika

Glas Rusije: Cena slobode

PDF Štampa El. pošta
sreda, 23. februar 2011.

Nafta se sve više kotira zbog pogoršavanja situacija u Libiji. Protivnici Moamera Gadafija osvojili su drugi po veličini grad – Bengazi, a vlasti su pripretile da će ustanak ugušiti po svaku cenu. Barel nafte marke Brent dostigao je vrednost od 105 dolara. To je maksimum za dve i po godine. Stručnjaci upozoravaju: zemljama Severne Afrike i Bliskog Istoka, u kojima se odvijaju narodne revolucije, biće potrebna pomoć vodećih zemalja sveta kako bi se njihove ekonomije brzo oporavile. I Zapad je spreman da bude sponzor.

Tunis i Egipat, koji su preživeli revolucije i proslavili se u celom svetu već su osiromašili i obilaze svet u potrazi za novcem za ekonomski oporavak. Paraliza spoljne trgovine i domaće proizvodnje, koja traje duže od mesec dana, te države je koštala na milijarde dolara, izjavio je u intervjuu za „Glas Rusije“ glavni naučni saradnik Instituta za poznavanje Istoka RAN Anatolije Jegorin.

Događaji, koji su se desili u Egiptu i Tunisu pričinili su značajnu štetu ekonomiji ovih zemalja. Tunis je izgubio 2 milijarde evra, egipatska blagajna zbog bekstva turista nije ostvarila prihod od 3 milijarde dolara. U Libiji još uvek traju neredi, ali je već do sad ekonomija zemlje izgubila oko milijardu dolara. Značajne finansijske gubitke pretrpeo je Bahrein, kao i druge zemlje regiona, u kojima narodni nemiri još uvek traju.

I to su samo najkonzervativnije ocene. Po drugim prognozama, suma ekonomskih gubitaka je najmanje nekoliko puta veća. Još više narodne revolucije mogu koštati vodeće ekonomske partnere Egipta, Tunisa, Bahreina, Jemena i Libije. Ove zemlje su ili veliki izvoznici ili ključne za tranzit nafte i gasa u SAD, Evropu i Kinu. I porast cena goriva zbog nestabilne situacije u regionu označava gubitke od više milijardi za kompanije ovih zemalja. Samo SAD svakodnevno troše preko 14 miliona barela nafte.

U ovoj situaciji vodećim državama je korisnije da same pruže pomoć državama koje su doživele revoluciju. Po podacima izvora iz diplomatskih krugova SAD i Velike Britanije Vašington i Evropska Unija spremaju program za oporavak ekonomija zemalja Severne Afrike i Bliskog Istoka. Osim toga, biće povećano finansiranje programa partnerstva, koji već postoje, kaže stručnjak Instituta za poznavanje Istoka RAN Anatolije Jegorin.

Vašington je objavio novu ekonomsku strategiju za države arapskog Magreba pod nazivom „Severnoafričko partnerstvo u ekonomske svrhe“. On podrazumeva pružanje pomoći omladini, koja čini dve trećine stanovništva i uključuje pomoć malom i srednjem biznisu ovih zemalja. Sličan program prave i zemlje Evropske Unije.

Obim pomoći, koju su Vašington i Brisel spremni da izdvoje još uvek nije definisan. Prvi korak predstavljaće isporuka namirnica. Po nezvaničnim informacijama, SAD su spremne da izdvoje za Egipat 4 milijarde dolara kao subsidije za maloprodajne cene pšenice.

(Glas Rusije)