Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Izopštena Srbija
Hronika

Glas Rusije: Izopštena Srbija

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 09. avgust 2010.

Sednica SB OUN o Kosovu bila je neka vrsta celovečernjeg koncerta britanskog diplomate Filipa Parama. Stvara se utisak, da je Velika Britanija zvanično zapretila Srbiji statusom izopštenika.

To je sa neke strane dobro jer oslobađa Srbiju od duga da se na nivou Srbija-EU bavi diplomatskim tuc-mucom o tome da i pored neslaganja oko nezavisnosti Kosova, mi ipak vodimo konstruktivne pregovore o pitanjima bilateralne saradnje i tako dalje, i tako dalje... rečju, da drži govor koji je nalik na opis prirode u klasičnim romanima, koje školarci samo preskaču, žureći se da dođu do suštine.

Sve što je Filip Param rekao može se interpretirati na sledeći način: London, kao novoproglašena svetska prestonica zaštitnika kosovske državnosti može da ujedini 69 zemalja, koje su priznale novu teritoriju na Balkanu, a one mogu da se ozbiljno posvađaju sa Srbijom, i u Beograd će se ponovo dolaziti samo drumskim transportom, recimo, preko Budimpešte. Jer bilo koji pokušaj Beograda da odbrani svoj suverenitet „sateraće Srbiju u konfrontaciju sa onima koji su već priznali Kosovo" - predvideo je sa visoke tribine zamenik britanskog stalnog predstavnika u OUN.

Inače, poslednjih dana u Moskvi smog je takav da sa rastojanja jednog metra možete pomisliti da je slučajni prolaznik vaš bliski rođak. Zato se Balkan iz maglovitog Londona vidi odlično, iz prestonice Ujedinjenog Kraljevstva jasno je da bilo koji pokušaj da se započnu pregovori - citiramo Filipa Parama - „rat protiv dugoročnih interesa građana kako Kosova, tako i Srbije". A tamo gde politička magla ipak smeta da se vidi mirni život građana Kosova, na pomoć dolazi mišljenje Generalnog sekretara OUN, koji opisuje situaciju na severu pokrajine terminom „delikatna", koji više odgovara za odnose unutar ljubavnog trougla, ali nikako za teritoriju u kojoj grme bombe i ginu ljudi. Prateći tu logiku, za situaciju u Iraku ili Avganistanu se može reći da je „intimna".

Stav Velike Britanije je izazvao razumljivu nedoumicu Rusije: Moskva nema informaciju da je neko dao punomoć britanskoj delegaciji da u ime svih zemalja koje su priznale samostalnost Kosova, preti zahlađenjem odnosa. A „zamršeni čvor kosovskih problema", kako je rekao ruski stalni predstavnik Vitalij Čurkin nemoguće je razvezati bez dijaloga.

Ali evo u čemu je problem. Jednom je jedan visoki činovnik odbrusio nešto dostojno pera pesnika avangardiste. „Parlament nije mesto za diskusije", - rekao je. A britanski diplomata u Njujorku je izmislio još jednu formulu savremenog političkog sistema: „OUN nije mesto za traženje mogućnosti za dijalog".

Zasad toliko. Videćemo šta će biti u Generalnoj skupštini.

(Glas Rusije)