петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Валутне дискусије у центру пажње самита Г-20 у Сеулу
Хроника

Глас Русије: Валутне дискусије у центру пажње самита Г-20 у Сеулу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. новембар 2010.

Сложена финансијска ситуација и као последица опасност од валутних ратова – главне су теме самита Велике двадесеторице (Г-20) у Сеулу. У центру пажње су мере за стабилизацију економије.

На разговор о валутним ратовима наводе одлуке појединих земаља о мерама за излазак националне економије из кризе. Још прошле године министри финансија двадесет земаља договорили су се да не допуштају манипулацију националним валутама када снижавајући курс могу да се добију предности на спољним тржиштима и у очима међународних инвеститора. Лидерима земаља учесница самита Г-20 предстоји да провере како се испуњавају обећања дата на претходним самитима, рекао је помоћник председника Русије Дмитрија Медведева Аркадиј Дворкович на брифингу уочи самита Велике двадесеторице који ће бити одржан 11-12. новембра у престоници Кореје, Сеулу.

Разговор о данашњем стању валутних тржишта може да се претвори у разматрање перспектива развоја светског валутног система у целини. Управо ово питање планира да изнесе на разматрање Француска – наредни председавајући Двадесеторице. Друга важна тема у разговору о стабилности светске економије биће реафирмисање међународних финансијских организација, између осталог расподеле квота у ММФ. Раније су се министри финансија Г-20 договорили о освновним цифрама и прилазима у расподели квота у ММФ.

Прерасподела квота у ММФ између развијених и земаља у развоју разматра се током последњих неколико година. Прошле године земље Г-20 договориле су се да предају 5% гласова у ММФ земљама са привредом у развоју. Статут ММФ јасно одређује размену чланарине сваке земље. У зависности од ње израчунавају се обими кредита, на које ова земља може да рачуна. Земље у развоју су заинтересоване за веће учешће, како би добиле више утицаја на светске финансије. Највећи број гласова имају САД, Јапан, Немачка, Француска и Велика Британија.

Русији не одговара у пуној мери нова расподела квота. Али ипак, по мишљењу Дворковича, наша земља је склона да види позитивну динамику:

„Мада ми нисмо сасвим задовољни резултатима, само по себи доношење одлука је важније од десетог дела процента, истакао је помоћник председника РФ. Ипак настављамо на инсистирамо на ревизији саме формуле по којој се врши расподела квота у наредне две године. Сада формула није разматрана, већ је просто била изведена корекција висине квота. Сматрамо да у већој мери треба да се узимају у обзир фактори као што је обим унутрашњег бруто производа земље према паритету куповне моћи. То ће омогућити да се у већој мери узму у обзир интереси земаља у развоју. То може бити учињено до 2013.“

Русија ће инсистирати на другој тачки у реформи међународних финансијских организација. То је процедура избора председника ММФ и Светске банке.

Већ је разматрано питање да ови избори треба да протичу на основу отворене конкуренције, без везивања за националну припадност кандидата. За сада такво строго решење у ММФ и Светској банци није донето. Председник Русије, са своје стране, прилично ће строго говорити о отме да треба пратити означена обећања и вршити изборе руководилаца искључиво по професионалним својствима.

Поред тога, лидери Г-20 ће на самиту разговарати о подршци сиромашним земљама, енергетским тржиштима и тржиштима рада, као и о актуелним климатским проблемима уочи конференције у Канкуну.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер